Setkání s bytostným já

Setkání s bytostným já https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48886/setkani-s-bytostnym--48886.gif 4 5 1

Podtitul: Jungiánský komentář k ilustracím Williama Blakea ke Knize Jóbově Edward F. Edinger (1918 – 1988) byl známým interpretem a glosátorem Jungova díla, znalcem světové literatury a autorem řady knih s hlubinně-psychologickou tematikou.Edingerovo „Setkání s bytostným Já“ je psychologickým komentářem obrazového cyklu Williama Blakea, známého jako „Ilustrace ke Knize Jóbově“. Edinger interpretuje Blakeovo dílo jako grafické vyjádření procesu sebeuvědomění Boha, respektive procesu proměny starozákonního žárlivého a panovačného Jahva v milujícího Boha Nového zákona – tedy procesu individuace západního lidstva. Při svém výkladu vychází Edinger zejména z Jungova díla „Odpověď na Jóba“ (Výbor z díla C. G. Junga, sv. IV, Obraz člověka a obraz Boha). ... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Emitos (Nakladatelství Tomáše Janečka)

Encounter with the Self. A Jungian Commentary on William Blake's Illustrations of the Book of Job

puml
12.01.2015 5 z 5

Svým způsobem kontroverzní interpretace rytin Williama Blakea je ale osobitým pohledem na tvorbu tohoto vizionářského malíře a básníka, jehož poezie i umělecká činnost pro mě byla vždy víc intuitivním zážitkem než rozumovou konstrukcí. Edingerův styl je hodně poetický, s množstvím básnických obratů, což je v intencích jungiánského komentáře. Text je to v mnoha ohledech iniciační a doporučoval bych ho všem, kteří chtějí vědět, co je to bytostné Já, tak těm, koho zajímá, jak vypadá opravdu dobrý spirituálně-analytický výklad uměleckého díla. Doporučuji.

Edward F. Edinger
americká, 1918 - 1988