Sestup

Sestup https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350279/bmid_sestup-DQA-350279.jpg 4 175 42

KDYŽ VÁM UNESOU DCERU, NENÍ TO ŽÁDNÝ THRILLER! Pobyt ve Skalistých horách má být pro Courtlandovy poslední rodinnou dovolenou, než jejich dcera nastoupí na sportovní vysokou školu. Zatímco osmnáctiletá Caitlin si chce především otestovat běžeckou kondici v náročném terénu, její rodiče doufají, že mimořádně krásné horské prostředí pomůže zažehnat dlouhotrvající manželskou krizi. Ale když si jde Caitlin se svým mladším bratrem časně ráno zaběhat a později je za dramatických okolností v kopcích nalezen pouze Sean, ukáže horská krajina svou mnohem děsivější tvář. Dívčino zmizení, záhadné a o to trýznivější, rozděluje cesty jednotlivých členů rodiny, z nichž každý určitým způsobem přebírá odpovědnost za to, co se stalo. Neutuchající naději ztělesňuje otec Grant, který své pátrání nevzdává a věří, že jeho dcera je stále naživu. Kdy ale přestane hledat i on?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Mystery Press

Descent , 2015

Smardik17
04.01.2019 4 z 5

Čekal jsem od knihy větší napětí, ale kniha určitě stojí za přečtení

Carmaykl
12.12.2018

spousta uvah a zbytecnych tanecku kolem. staci precist prvnich 10 kapitol a poslednich 10 a pribeh mate jako na dlan.

Joges
18.11.2018 4 z 5

Čekal jsem něco úplně jiného. Nakonec to byl takový mix polorománu a polothrilleru. První polovina mě ukrutně nudila, myslel jsem, že knihu odložím. Nechápal jsem, jak může někdo psát o klidném běžném životě, když se ztratila sestra a dcera. Tehdy jsem si v duchu říkal, zlatá Chatrč od Younga. Druhá polovina knihy byla naopak hodně podařená. Nakonec jsem byl rád, že jsem Sestup dočetl do konce. Také musím pochválit dobře napsanou postavu Seana a skutečnost (i když námět kdoví jak neohromil), že autor není žádný béčkový pisálek, který se vyjadřuje primitivním jazykem.

Roubas
18.11.2018 5 z 5

Atmosférický román o rodinném neštěstí s prvky thrilleru, ve kterém je právě atmosféra a prostředí plné hor a lesů jednou z ústředních postav. Tim Johnston kašle na moderního čtenáře, který chce patnáct mrtvol, šíleného vraha a otevřený konec pro desetidílnou sérii. Pomalu vypráví příběh o zločinu, který rozsekl rodinu na tři kusy a místo, aby sledoval vyšetřování, zaměřuje se na lidské charaktery pozůstalých, kteří tápou sami v sobě a nedokážou si jeden k druhému najít cestu. Charaktery nejsou dobré ani špatné, jsou jen lidé. Mají své chyby, slabiny a touhy. Dialogy jsou stručné a při tom nelze říct víc a vše se táhne v takové zasněžené, neowesternové atmosféře, kterou já osobně hltám stránku po stránce. Upřímně je mi smutno, že podobné knihy se hodnotí jako utahané a nudné, při tom právě TAKHLE se má vyprávět příběh. S citem.

eva9748
19.09.2018 5 z 5

Kniha, která se čte jedním dechem. Napínavý příběh.

soupik2012
12.09.2018 5 z 5

Začátek se nesmírně vleče a tak bylo štěstí, že jsem knihu poslouchala jako audioknihu a neodložila knihu předčasně. Kniha se totiž neuvěřitelně rozjede a z románu se stane thriller, tak napínavý, že nejde knihu ani na chvilku odložit. Závěr se znova trochu vleče a přitom se nic zásadního nedozvíme. Je to škoda, mohla z toho být úžasná kniha, ale i tak nechávám plný počet bodů, protože to napětí plně vynahradí prázdná ničím nenaplněná místa. Navíc nic není přitažené za vlasy a celá kniha působí jako realistický román a to mám ráda.

gordon13
20.08.2018 4 z 5

Klidný, smutný, rozvláčný příběh, trochu mi trvalo se začíst, ale v podstatě se mi to hodně líbilo...akorát mi přišlo nelogické a to dost, chování pana B. na úplném závěru
:-)

iveta3689
14.08.2018 2 z 5

Rozhodně se nejedná o thriller. Je to společenský román, možná s psychologickými prvky, o životě rodiny, kterou zasáhne neštěstí. Úvod je parádní, velmi slibný. Ale už první část je dost nevalná. Autor přeskakuje vyprávěním z pohledu různých postav a časových rovin. Také občas není jasné, co je vzpomínka, myšlenka nebo samotný děj.
Jedná se o řadu nesouvisejících momentů, neprovázaných, nechápala jsem souvislosti. Doufala jsem, že se to v dalších částech změní, nestane nějaký zlom, ale bohužel kniha (ne)plynula dál stále stejně až do konce, který to rozhodně nevylepšil.

PaniJani
09.07.2018 2 z 5

Na knihu jsem se celkem těšila, ale to bylo brzy vystřídáno zklamáním. Nuda, nuda a nuda. Když už to vypadalo tak nějak nadějně, tak zas přišla nuda. Konec jsem čekala víc napínavější a zkrátka trochu jiný. K téhle se vracet už nebudu.

Bediczek
20.06.2018 3 z 5

Jak už tu několikrát padlo, kniha je příliš zdlouhavá, dala by se zkrátit tak na půlku a byla by čtivější. Často děj zbytečně odbočuje od únosu a přestává být poutavý. Závěr je ale skutečně napínavý.

Lethania
06.06.2018 5 z 5

Kniha byla brilantně napsaná, líbila se mi melancholická a smutná atmosféra, postavy se chovali logicky (někteří naivně, ale tak to někdy bývá), ale to mi tak moc nevadilo. Žádná kniha se neobejte bez chybiček (kromě Silmarillionu, samozřejmě). Ze začátku jsem se trochu nudila, ale děj nabýval napětí až to vyústilo v perfektní závěr, kde si člověk jako vždy pomyslí, co by se stalo, kdyby... Kniha rozhodně stojí za přečtení.

DoDidDone
26.05.2018 3 z 5

Kniha se nese v posmutnělém a melancholickém duchu (podobně jako kniha, kterou jsem před týdnem dočetl: Zvláštní, ale pravdivé), ale v tomto případě mi tolik nesedla, protože otevřela spoustu témat a ne všechny úplně dokončila, což mě na knihách vždy mrzí asi nejvíc. Potenciál obrovský, provedený horší. Začátek je dost zmatečný a zdlouhavý a ani druhá půlka to pro mě nevytáhla. Na začátku mě taky mrzelo, že se úplně vystřihlo celé vyšetřování a zůstala z toho snad jedna malá kapitolka, kde se sepsalo, co policisté řekli a jak členové rodiny reagovali. Líbí se mi nápad detektivky (nebo spíš románu, tohle není detektivka), kdy se autor zaměřuje hlavně na rodinu a surové emoce, zmatek… a líbilo se mi, jak autor nastínil, jak moc to rodinu rozdělilo, co se jim honilo v hlavě, ale nezaujal mě způsob, jakým to autor sepsal. Nemluvím o stylu psaní, ale o přeskakování z místa na místo: jednou matka, jednou otec, jednou syn a z událostí, které nastínil, mohl vytěžit daleko víc. Na matku se pak nějak v půlce knihy skoro zapomnělo a ukázala se zase až na konci, přitom její linie mi připadala asi nejzajímavější*. Taky bych některé kapitoly krátil, protože byly zdlouhavé a ve výsledku příběh vůbec nerozvinuly. Pak mám problém zodpovědět otázku: Co se autor snažil říct? O kom vlastně kniha byla? Pokud o únosu Caitlin, tak proč o té postavě skoro nic nevím? (Krom toho, že ráda běhá…) Jaký měla život, než došlo k únosu? A co únosce? Hlavním aktérem v příběhu byl Sean, o němž sice vím první poslední, ale jak to souvisí s Caitlin? V komentářích jsem si všiml, že čtenáři vyzdvihují popisy přírody, ale já si jich tolik nevšiml. Ta horská atmosféra ze mě ze čtení nedosáhla, nemůžu si pomoct. Ten příběh se mohl odehrát kdekoliv. Další problém mám s určením žánru: na začátku detektivka, uprostřed melancholický román, na konci thriller? Kniha jako by byla složená ze třech různých, které se ve finále spojily v jednu. Konec mi připadal zvláštní a nesedl mi. Hlavně mi připadalo nelogické, jak se přišlo k únosci… Jen tak..? Proč má tedy kniha přes čtyři sta stránek? Nemyslím si, že je kniha ztrátou času, ale myslím, že bych se obešel i bez ní. Jak jsem již napsal, potenciál obrovský, provedení horší. Příběh na mě nezapůsobil a domnívám si, že za pár týdnů si na něj už nevzpomenu.

*SPOILER:
Teď myslím to, jak se pokusila o sebevraždu a v knize z toho zůstala jen kapitolka bez jejího vyjádření a čehokoliv dalšího. Pak se na to jaksi zapomnělo?

85098211
06.05.2018 3 z 5

Kdyby nebylo rozvláčného začátku, byla bych s knihou možná i docela spokojená. Ale protože jsem dlouho bojovala s tím, zda knihu odložit nebo ji přece jenom dočíst, nemohu dát jiné hodnocení. Kromě toho se mi místy nelíbil autorův styl psaní a knihu bych rozhodně jako thriller neoznačila. Je to ale i tak trochu škoda, myslím totiž, že z tématu se dalo vytěžit víc...

Moudd
28.04.2018 3 z 5

Já jsem od toho čekala víc.Kniha se mi zdála zbytečně rozvleklá,bez spádu.Přiznávám,že jsem místy přeskakovala,protože mě nudila.

alnahu
12.04.2018 3 z 5

Příběh rodiny Courtladových kterým se ztratí dcera Caitlin ta si vyběhla se svým mladším bratrem Saenem do neznámých hor. Bratr jel na kole a zraní se ,jenže v těchto místech není signál a tak si nemohou přivolat pomoc a proto se Caitlin rozhodne vydat pro pomoc a toto rozhodnutí se jí stane osudným. Příběh je velice smutný zvláště , když jde o únos dítěte. Zajímavé téma o tom co vše si prožívá rodina unesené dívky ,ale za mne příliš zdlouhavé.

trudoš
19.01.2018 4 z 5

Melancholický thriller, kdy ani moc nejde o napětí, jako spíš o náladu, atmosféru a hlavně postavy. Tim Johnston je perfektní stylista, který dokáže dát slohu fazónu velkého románu a dialogy občas střihá se zručností krejčího Cormaca McCarthyho. Cit má přitom jak pro kulisy divoké přírody, tak pro pochroumané lidské hrdiny.
Ale přiznám se, že bych krátil. První půlka se maličko táhne, především kvůli kádi plné smutku. Tohle trýznění naštěstí není čtenářsky neúnosné, stejně jako se nekonají žádné sadistické orgie, přestože jedno i druhé se pro zápletku samo nabízí. V tomhle ohledu je znát, že autor nechce jít na ruku krvelačným davům, ale touží skutečně vyprávět příběh. A pravdou je, že jakmile se do jednotlivých osudů začtete, už se nejde jen tak odtrhnout. Navíc ve chvíli, kdy se konečně sešlápne plyn, má děj přesně ty správné grády, jaké si zaslouží. Včetně poměrně realistického vyústění, ve kterém mi nehrál pouze detail tupé sekery. Podmanivé čtení, ideální pro jakýkoliv druh nečasu.

irva
18.01.2018 3 z 5

Kniha celkem zajímavá, ale příliš zdlouhavá.

salunka
12.01.2018 3 z 5

Dvě třetiny knihy jsem se nudila a musela se do čtení nutit. Ke konci to už naštěstí mělo spád.

kanitsuj
11.01.2018 5 z 5

Velmi čtivý a netuctový psychologický thriller, který se primárně nezabývá únoscem, obětí ani líčením nekonečných vyšetřovacích metod, ale okolím, které je činem zásadně zasaženo, konkrétně rodinnými příslušníky, jejich vztahy a atmosférou, do níž byli nečekaně a brutálně vrženi. Velmi důležitými a zdařile propracovanými tématy jsou: otázka viny a trestu, spravedlnost, osobní síla a hrdinství v krizových situacích a spousta dalších. Román jsem si přála k Vánocům na základě vysokého hodnocení ostatních čtenářů a rozhodně nelituji, nic podobného jsem dosud nečetla. Nálada odpovídala filmu "Fargo" a skvěle doplňovala děj. Těším se, že v Čechách vyjde další autorova kniha, rozhodně si ji nenechám ujít a budu na ni netrpělivě čekat!

V28
06.01.2018 4 z 5

Jedna hvězda dolu za první třetinu knihy, určitě by šlo vysvětlit únos dcery a pocity rodičů a bratra tak, aby se člověk neustále neztrácel a neměl chuť knihu odložit. Následující dvě třetiny už jsou čtivé, napínavé a díky prostředí hor dobře představitelné.