Sestrálie

Sestrálie https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2896/bmid_sestralie-JIS-2896.jpg 3 15 4

Příběh Staré severní Austrálie je prostý, tvrdí Paul M. A. Linebarger alias Cordwainer Smith, který byl za svého života všechno jiné než uznávaný americký spisovatel – voják, diplomat, odborník na problematiku Dálného východu a specialista na psychologickou válku. Přesto je dnes znám především jako autor třicítky SF povídek (vydaných pod názvem Znovuobjevení člověka) a jednoho románu – Sestrálie – jehož děj se odehrává patnáct tisíc let poté, co explodující bomby ztrestaly Starou Zemi. Na chudé pastevecké planetě nakazí ovce virus santaclara, z něhož se vyrábí droga nesmrtelnosti – stroon. Nikde jinde virus není účinný. Sestralané mají monopol a z prostých a drsných farmářů se stanou prostí a drsní miliardáři, kteří stojí před třemi zásadními problémy: jak se ubránit před útoky z vesmíru, jak nepodlehnout mamonu a jak udržet počet obyvatel na nízké úrovni. Vyřešení toho posledního lze nejlépe charakterizovat parafrází sestralského folkloru: Zabil otec skopce, zabil hloupé děti – Nadělal si chytré, ovce neuletí! V šestnácti totiž musí každý Staroseveroau­stralan projít Zahradou smrti – a právě touto zkouškou začíná příběh Roda McKleta, obyčejného sestralského mládence, který se stane nejbohatším člověkem v dějinách lidstva a koupí půlku galaxie, uprchne na Zemi, zamiluje se do nejkrásnější pozemšťanky, rusovlasé kočkodívky K'mell a zaplete se do Svatého povstání podlidí. Jeho život v jednom kuse visí na vlásku, přestože ho chrání sama mocná Instrumentalita. A co si počne s milionem žen, které na Zemi koupil?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Norstrilia , 1975

jardadr
04.02.2021 3 z 5

Ano, přečtete-li nejprve Znovuobjevení člověka, a pak Sestrálii, uznáte, že toto je mnohem slabší kus. Začíná to poměrně dobře, ale pak se to sekne a vleče a dočítá nesnadno. Každého prostě nezaujme rozbor vesmírné ekonomiky někdy desetitisíce let v budoucnosti, který se vede přes tři kapitoly. Připadne mi, že se jedná spíše o koncept románu, než o hotové dílo. Žádné velké dějové zvraty, překvapení, psychologie postav. Ale aspoň to bylo výpravné a psané jednoduchým jazykem.
"Oceňuji" i překlad. Sousloví: "polámal se jim počítač", ve mne vždy spolehlivě vyvolá úsměv.

šmerdžito
29.08.2019 2 z 5

Po sebraných povídkách Znovuobjevení člověka, které mě nadchly svým provedením, je tato kniha zklamání. Vůbec jsem se do ní nemohl začíst a doslova jsem se nutil k dočtení knihy. Jak postava hlavního hrdiny, tak i dalších, mě rozčilovali svým chováním a přístupem. Nevím, jestli je to tím, že jsem povídky četl před delší dobou a nedokázal jsem opět proniknout do tohoto světa, nebo je to prostě nečtivé a zdlouhavé čtení. Bohužel myslím, že spíše to druhé. Smithovi podle mě sedí povídkový formát, když narazíte na slabší povídku tak to nevadí, vezmete si aspoň nosnou myšlenku a dějově a časově se posunete dál. Tato kniha na mě působila jako slabší povídka rozplizlá na celou knihu bez přidané hodnoty, bohužel.

Finn69
18.05.2019 3 z 5

Když už přečtete všechny povídky Cordwainera Smitha, rozhodně nemůžete vynechat jediný román ze světa Instrumentality. A mít ty povídky přečtené předem je skoro nutnost. Je tu na ně totiž veliká spousta odkazů, jak na postavy, tak na události z té "minulé budoucnosti". Potkáte třeba kočkoženu K'Mell, mihne se tu bulvár Alfa Ralfa, hodně se mluví o P'Johance...
Čte se to pěkně, stylem je to prostě Cordwainer Smith, tak jak ho známe. Víc mi ale sedí jeho kratší práce.

buster21
18.01.2019 3 z 5

nemôžem povedať , že som celkom túto knižočku pochopil .. EDIT : a preto ju po niekoľkých rokoch čítam znova .. som asi v polovici a zatiaľ kupodivu chápem čo sa deje .. a aj prečo sa to deje .. a zatiaľ sa mi tie autorove nápady páčia ... presunuli sme sa zo Starej severnej Austrálie na starú dobrú matičku Zem, tak uvidíme ako to bude prebiehať .. lebo si to naozaj nepamätám :D

Cordwainer Smith (p)
americká, 1913 - 1966
2002  80%Znovuobjevení člověka I.
2003  85%Znovuobjevení člověka II.
2003  68%Sestrálie