Sesternice

Sesternice https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510407/mid_sesternice-gbX-510407.jpg 5 8 1

Príbeh z novely Sesternice sa odvíja v meste La Plata, v zmätočnej atmosfére Argentíny 40. rokov minulého storočia. Odhaľuje mučivý svet podivuhodnej a nefunkčnej rodiny zo strednej triedy. Rámcovo ide o príbeh dospievania a snahy vymaniť sa z neprívetivých životných podmienok. Obsah však vyráža dych svojou surovosťou, nekorektnosťou a čiernym humorom. Venturini porušuje všetky konvencie – jazykové aj spoločenské. Vyťahuje spod koberca všetko, čo sa tam starostlivo pozametalo a odhaľuje tých najzraniteľnejších medzi nami. V centre pozornosti je rozprávačka Yuna Riglos, dievčina s ľahším mentálnym postihnutím, ktorá má problém verbálne komunikovať, no do vienka jej bol nadelený výtvarný talent, ktorý jej kliesni cestu k lepšiemu životu pre seba aj jej rodinu. Opisuje život okolo seba, matku, ktorá zostala sama na dcéry s telesným aj duševným postihnutím, mužov, ktorí vnikajú na ich územie, akoby len preto, aby ho zneužili na vlastný prospech – kariérny rast, hmotné zabezpečenie alebo sexuálne uspokojenie. Yuna to všetko komentuje spôsobom jej vlastným. Originálne, deformovane, surovo a hravo. „Sesternice neraz čitateľa nahlas rozosmievajú provokáciami či nečakanými rozhodnutiami. Telá sa ocitajú v hraničných situáciách a text tryská ako krv. Aurora Venturini vďaka Sesterniciam dosiahla slávu, po ktorej túžila celý život, a vychutnala si ju tak, ako to len ona vedela: s ironickou prezieravosťou vystavila na obdiv jazvy obludne talentovanej ženy, ktorá vytvorila samu seba.“ Marianna Enriquez... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Las primas , 2007

Tamirai
06.06.2023 4 z 5

Rozhodne odporúčam. Atraktívka odeonka, ktorá je písaná z pohľadu dievčaťa / ženy s menším mentálnym postihnutím. Robí jej problem gramatika aj rečové prejavy. Jej štýl rozprávania si však zamilujete a vlastne aj ju, Yunu. Je to dobrá duša a jej pohľad na veci je tak nejak skutočný.
Vidí veci a píše o nich bez škrupúľ, bez pozlátok. Spôsob, akým nám rozpráva svoj príbeh je trpký, dojemný a miestami aj humorný.

Je sama sebou, nájde seba a aj to čo ju napĺňa. Sledujeme niekoľko rokov, ktoré prežíva so svojou rodinou a sama o nej tvrdí, že jej rodina je obludná a vlastne aj je.
No keď som knihu čítala, nemala som problém tomu uveriť, lebo všade na svete sa nájdu aj takí ľudia, ktorých pohltí temno a aj takí, ktorí sa snažia cez temnotu dostať von.

Veľmi dobrá kniha. Surová, ale skvelá!

Autorovy knížky

Aurora Venturini