Šestapadesátý

Šestapadesátý https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121958/mid_sestapadesaty-60z-121958.jpg 4 13 6

Román se odehrává v roce 1956 - doznívání stalinismu, maďarské události a to vše mezi funkcionáři i prostými lidmi.Třetí díl volné trilogie.1 - město na hranici,2 - Noc odchází ráno,3 - Šestapadesátý

Harry
11.01.2020 4 z 5

Mně se tenhle třetí díl komunistické trilogie líbil, autor , dá se říci, i odvážně popisuje události i jednání stranických funkcionářů, kteří po smrti Stalina tápají a vlivem maďarských událostí mají i obavu o vývoj v naší republice. Vajda to bohužel nezvládl, což mě docela mrzelo - konec byl "drsnější" a otevřenější a je pravda, že kniha je na svou dobu vydání odvážná a zřejmě v roce 1966 nebyla strana tak bdělá a "pustila" ji mezi lid.

druzickaster
08.01.2020 5 z 5

Výborné, závěr trilogie se vyloženě povedl. Na to, že kniha vznikla v roce 1966 byla tedy velmi odvážná, otevřená a kritická k tehdejšímu režimu a jak bylo napsáno, divím se taky, že pan Ptáčník neskončil v Jáchymově. Zaujal mě i styl psaní, kde kapitola popisuje vždy vnitřní myšlenkové pochody a výstřižek života ve městě jedné z postav a ještě při tom dochází k prolínání současnosti a vzpomínek, chvilinku jsme si zvykal, ale potom tento sytl umocní zážitek z četby. A že je pan Ptáčník skutečně PAN spisovatel svědčí i nádherná scéna nočního milování Honzíka s Katkou, přiznám se, že v tomto politicko-psychologickém románu jsem něco takového nečekal. Naštval mě Vajda, celou dobu jsme mu fandil a za sebe můžu říct, že mě na konci fakt hodně naštval, bohužel...
Knihu doporučuju, je třeba si doby nedávno minulé připomínat a poučit se z nich.

HanzeeHans
30.10.2019 3 z 5

Podle mého názoru nejlepší kniha z trilogie, přesto jsem trochu zklamaný ze závěru, který vyšuměl tak nějak do ztracena. Přesto vysoce oceňuji zobrazení lidských osudů v dané době, to je pro mě jedna z nejdůležitějších hodnot knihy.
Podobně jako jsem psal u předchozí knihy Noc odchází ráno, divím se, že Ptáčníka nezavřeli. Ukázal v celé nahotě, jak komunistický způsob vlády křiví charaktery a vytahuje do popředí lidi neschopné (Lojza) a všehoschopné (Vejvoda). Abych citoval Ptáčníka, str. 354: "... je mi z vás na blití. Soudruzi!"

Pavelpi
31.12.2018 2 z 5

Kniha mě dost zklamala.Čekal jsem návaznost na předchozí díly,které byly dobré.Ale tady asi autor už nevěděl co s tím a také asi vlivem cenzury psal jen to,co si myslel,že mu projde.Z knihy se tak stala velice nudná záležitost.Vypadalo to jako kdyby se nedalo vůbec žít,protože všichni měli strach vycházet na ulici a cokoliv říkat,protože by je někdo okamžitě udal a nebo zavřel.

milan3144
04.10.2017 5 z 5

Mimo jiné popis toho, jak ideová oddanost je "nejlepší" kvalifikace pro zastávání jakékoliv funkce...a musí ta oddanost být navíc slepá.

vitavita
26.04.2012 3 z 5

Realistiky napsané, sice v té době mi bylo 8, přesto ...

Karel Ptáčník
česká, 1921 - 2002