Šest hodin ve vlaku

Šest hodin ve vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20944/mid_sest-hodin-ve-vlaku-3P4-20944.jpg 4 75 28

Soubor deseti příběhů je rámovaný osudy dvou žen, jejichž cesty rozdělila druhá světová válka a tematicky čerpá z období blokády Leningradu. Autorce se podařilo prostým a nepatetickým způsobem zachytit atmosféru obleženého města a život jeho obyvatel, jejich spontánní statečnost a solidaritu, která jim umožnila přežít. Kniha je koncipována jako sled epizodických příběhů viděný očima malého děvčátka a dospívající dívky, napsána je prostým a sevřeným stylem.... celý text

Belatris
26.06.2018 4 z 5

Vyhovují mi kratší kapitoly/texty, zde navíc autorka zkombinovala fragmentárnost s velmi přímočarým stylem - hodně dialogů, méně popisnosti a žádná vata. Osvěžující a lehký styl, ale obsah je mnohdy tíživý. Neskutečné hrůzy viděny očima dětí a dospívajících se zdají dvojnásob děsivé. Nikde však kniha nezabředá do samoúčelné deprese. Spousta momentů a detailů budí dojem naprosté autentičnosti, což dělá z četby obohacující zážitek.
Jediný nedostatek knihy (jak už zde bylo napsáno) je nedostatečná korektura textu ze strany nakladatele. Spousta překlepů může některým čtenářům pokazit zážitek a je vážně hrozné, že v dnešní době, kdy každý druhý student je schopen za solidní peníz udělat korekturu, vyjde takhle neupravená kniha. Je to nefér k autorce, která odvedla výtečnou práci.
Určitě doporučuji k přečtení všem, kteří chtějí vidět nelidské období vylíčené nesmírně lidsky a citlivě (přes veškerou syrovost). Po přečtení nezůstává pachuť, ale spíše vzrušení po odžitém zážitku.

Lenucha1966
31.05.2018

Tak to by mi hodně vadilo, chtěla jsem si knihu přečíst, ale ty špatné korektury mě odradily.

Nielada
28.05.2018 4 z 5

Téma knihy a autentičnost povídek jsou nepopiratelně silnými klady této knihy. Mohu vřele doporučit i čtenářům tak od 14 let. Styl psaní pro mě nebyl takovým zážitkem, jak bych čekala, ale přesto se kniha četla velmi dobře. Co mě ale vážně dostalo, a to velmi negativně, je množství chyb - a to je vážně dost drsné. Člověku je až líto, že si nakladatelství nedalo alespoň trochu větší práci (četl to vůbec nějaký korektor?), když už ne ze zájmu o čtenáře (hlavně když se to prodá), alespoň tedy z úcty k paní spisovatelce. Kniha tím bohužel dost ztrácí.

malpet
28.05.2018 5 z 5

Krásná a zároveň smutná kniha, doporučuju

p248
28.02.2018 5 z 5

Moc fajn kniha, skvělé napsaná s hlubokým a reálným příběhem.
Kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

Pavelina
24.04.2017 5 z 5

Silný příběh o životě v obléhaném Leningradu, kdy hlavními postavami jsou děti. Jednoduchost jazyka emotivnost ještě podtrhuje. Autorka sama jako dítě blokádu Leningradu zažila, jedná se tedy o další cenné beletristické svědectví o válečných hrůzách.

edina5
13.03.2017

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih. Strašně silné čtení....

honzusak
12.11.2012 4 z 5

Autorka zajímavě popisuje obléhání a blokádu Leningradu, líčí každodenní strasti a těžkosti tamních obyvatel.