Sešívané srdce

Sešívané srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469296/bmid_sesivane-srdce-DT6-469296.jpg 4 6 3

Jednou slávista, navždy slávista. Václav Petrák je slávista tělem i duší, který coby kustod prožil s klubem dobré i zlé. Fantastický vypravěč a znalec slávistické historie nešetří pikantnostmi ze zákulisí: Komu říkal John Fitzgerald? Proč Radek Černý v Doněcku chytal v dresu Šachtaru? Kdo nad ránem dorazil na oslavu postupu přes Ajax Amsterdam? Zábavné historky a vzpomínky na časy dávné i nedávné jsou povinnou četbou nejen pro pravověrné slávisty, ale i pro ostatní milovníky fotbalu.... celý text

Venda32
30.12.2021 5 z 5

Předně, klobouk dolů před znalostmi a vědomostmi pana Petrák, a to nejen těch fotbalových.
Znalosti pana Petráka o Slavii jsou na takové úrovni, že to skoro vypadá, že se historie Slavie nestala, ale že ji vymyslel on.
Kniha je prošpikovaná spoustou zajímavostí z historie Slavie. Často okořeněno nějakou dějepisnou souvislostí.
Líbilo se mi také obdivování doby pánů Pláničky, Koška, Svobody. Z pozdějších plejerů jsem si rád přečetl milá slova o Františku Veselém.
Forma rozhovoru nijak neobtěžuje. Takto už jsem přečetl více knih a vždy to bylo fajn. Namátkou knihy o Petru Radovi, Vlastimilu Petrželovi...
Klobouk dolů před panem Petrákem, že si ani ve své knize, ve svém prostoru nepotřeboval zchladit žáhu za jeho vyhazov ze Slavie.

MildeZ
26.07.2021 4 z 5

Milé, čtivé a obsáhlé ;-) Pohled na SKS zase z jiného úhlu, než jsme možná z posledních let zvyklí. Pan Palička je jeden z mých oblíbených reportérů, takže bych přivítal klidně více titulů podobného ražení.

callahanh
20.06.2021 4 z 5

Forma rozhovoru je pro knihu trochu nešťastná, protože výsledek může dopadnout jakkoli. Sešívané srdce ale naštěstí dopadlo více než dobře, protože Václav Petrák je studnicí a chodící encyklopedií slávistické historie a jeho zážitky jsou naprosto fenomenální. Láska k sešívanému dresu je na něm znát, navíc umí dávat věci do souvislostí, takže leckdy nechá nahlédnout i do zákulisí a objasní tak, co se stalo před velkými zápasy. Na svou upřímnost sice později doplatil, to mu ale nezabránilo v prohlubujícím se vztahu se Slavií, na kterou nijak nezanevřel. Za svůj život se potkal s několika legendami a je moc dobře, že tahle kniha vznikla, protože některé historky jsou vtipné, nezapomenutelné, někdy smutné, to ale k historii Slavie neodmyslitelně patří. Jan Palička ho sice mnohdy utne v polovině myšlenky a nasměruje ho k původní otázce, ono to ale zas tolik nevadí, protože prakticky každá odpověď je přínosná a jen málokdy se stane, že by se čtenář nedozvěděl něco nového. Sešívané srdce je moc fajn kniha, která možná mohla mít ještě o něco více stránek, protože vzpomínky Václava Petráka jsou takřka nekonečné a určitě jich ještě spoustu neprozradil. Ve výsledku jde o hodně příjemnou knihu, která každému slávistovi udělá upřímnou radost a naláká ho na návštěvu muzea s výkladem právě pana Petráka, protože se jeví jako nesmírně milý, hodný a přející člověk, pro nějž je Slavia úplně vším. 85 %

Autoři knihy

Jan Palička