Sepie: Román z Bornea

Sepie: Román z Bornea https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98733/mid_sepie-6399e38fde9e2.png 2 1 1

braunerova
11.07.2023 2 z 5

Jak jsem se dočetl na internetu, Sepie by měla být jeden z prvních románů vydaných v angličtině o Borneu. Do značné míry se jedná o příběh autobiografický. Owen Rutter, stejně jako hlavní hrdina Denis, strávil v mládí 4 roky jako vládní úředník v britském Borneu. V první části autor popisuje příjezd mladého Denise na Borneo, život koloniálních úředníků a správu okresu v odlehlé části Bornea, obývaného lovci lebek Muruty. Zajímavá byla jednání s náčelníky Murutů a jejich povstání, podnícené intrikami arabského obchodníka. Druhá část knihy o milostných vztazích Denise je pro dnešního čtenáře jen těžko stravitelná.

Kniha je plná britského rasizmu. Koloniální úředníci si kupovali mladé domorodé dívky a před odjezdem domů se jich zbavovali. To autorovi nevadilo, problém pro něj byl sex s jiným plemenem. No vida, od vydání románu uplynulo 100 let a kanadský premiér se omlouvá národu, že jako student přišel na večírek převlečený za mouřenína.

Anglie Borneo kolonialismus

Autorovy knížky