Sedmkrát v hlavní úloze

Náročný, intelektuální a existenciálně laděný román, který byl poprvé vydán v roce 1942 v americkém exilu, líčí kafkovským stylem předválečné období a atmosféru intelektuální pražské společnosti. Spisovatel a básník Josef Kavalovský žije, píše a prožívá své pijácké sny ve společnosti své rodiny a několika přátel. Všichni jsou na něm závislí, milují ho či nenávidí, ale nikdo se od něho nemůže osvobodit, třebaže on sám všechny ničí. Hrdina cítí blížící se válečnou katastrofu, má strach a ví, že se neumí bránit a proto všechno a všechny opouští a prchá ze země. Originální, mnohokrát v cizině oceněný román je v autorově tvorbě výjimečný stylem i básnickým jazykem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27812/sedmkrat-v-hlavni-ul.jpg 4.227

Kniha Sedmkrát v hlavní úloze

RichardMekka
06.09.2021

Egon Hostovský "Sedmkrát v hlavní úloze" (audio ukázka)

DonPax
24.12.2020

I když to není příliš dlouhý román, najde se tu spousta věcí, které lze obdivovat. Postava Kavalského je velmi působivá a také ostatní jeho blízcí jsou skvěle vykresleni - každý z nich je jiný a zosobňuje určitou část společnosti. Vše prostupuje dusivá atmosféra 30. let, kdy se nezadržitelně vzmáhá nacismus a ani společenská elita, mezi kterou postavy patří, mu nemá šanci vzdorovat. Je škoda, že Hostovskému není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužil. Doufám, že si najdu čas a přečtu si od něj i jiná díla.

druzickaster
02.11.2019

Pěkná sonda do předválečné Prahy a jejich obyvatel. V hlavní úloze spisovatel Kavalský a jeho druhové. Líbí se mi myšlenka světového visionáře, i když předpoví dějiny, i když lidé ví že jeho předpovědi fungují, minimálně jeho blízcí, stejně se nezmění a nezachovají dle předpokladu. Přátelé Kavalského potom reprezentují lidské národy a druhy a je zajímavé je sledovat v období míru a následně na počátku války. Líbil se mi "záchodový děděk", jako.... ale to si přečtěte sami. Jen dodám, že Hostovský je u nás velmi neprávem opomíjený autor, jeho dílo rozhodně stojí za pozornost.

ladyfromskye
09.10.2014

V mnohém mi tato kniha připomněla jinou knihu: Svědka Václava Řezáče. A ačkoliv je Sedmkrát v hlavní úloze kniha velmi dobrá, Svědek se mi líbil víc, zdál se mi propracovanější.