Se žlutou hvězdou v prázdném kupé

Se žlutou hvězdou v prázdném kupé https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466905/bmid_se-zlutou-hvezdou-v-prazdnem-kupe-YCn-466905.jpg 3 19 3

Vzpomínky Lydie Tischlerové. Autentický příběh české židovské dívky Příběh jedné z posledních žijících pamětnic Osvětimi, která po válce odešla do Velké Británie, kde absolvovala psychoterapeutický výcvik u Anny Freudové a celý profesní život se věnovala dětské psychiatrii. Kniha postupuje chronologicky od Lydiina dětství stráveného v předválečné Ostravě přes neúspěšný pokus o útěk do Polska, pobyt v Terezíně, v koncentračním táboře Osvětim, osvobození a odchod do Británie.... celý text

Lodan
13.10.2022 3 z 5

Moc jsem se na tu knihu těšila, bohužel mě částečně zklamala. Nehodnotím vzpomínky autorky, která prožila holocaust, nýbrž zpracování. U takových knih očekávám, že autor alespoň částečně vysvětlí dějinný kontext a dovysvětlí to, co osoba, jejíž vzpomínky zachycuje, řekla zjednodušeně nebo i zkresleně. Vizina to neudělal. A tak čteme například o československo-polské hranici v letech, kdy vůbec neexistovala, protože ani neexistovaly ty dva státy. Drhne sloh, různé věci se opakují. Dávám tři hvězdičky jen s ohledem na autentičnost vzpomínek paní Lydie.

capricornus
01.02.2022 3 z 5

Pan Vizina moc dobrou práci neodvedl, bohužel 3*.
Paní Tischlerová má i tak můj obdiv.

Josh
30.08.2021 3 z 5

Knih od pamětníků 2SV je hodně, ale pochopitelně pamětníků ubývá. Každá vzpomínka je však důležitá, jako varování, co se může stát když…. V této knize paní Lydie, narozena 1.1.1929 (to je datum:o) vzpomíná od svého dětství až po částečně pohled na současnost, hlavně očima profesionální psychoterapeutky. Bohužel mi její vzpomínky nejen z pohledu desetileté, ale celkově přišly povrchní, jakoby jen projela kolem událostí ve vlaku (v kupé). Pojetí z autorčiny profese mi také nepřišlo nijak vnitřně zajímavé. V každém případě jde o osobní příběh, podložený řadou osobních fotografií, a ten má vždy svou hloubku.