Sbohem, můj krásný plameni

Sbohem, můj krásný plameni https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507887/bmid_sbohem-muj-krasny-plameni-wt3-507887.jpg 4 38 7

V pořadí čtvrtá knížka z volného cyklu Géniové české a světové hudby z pera dr. Zdeňka Mahlera – Sbohem můj krásný plameni – vychází u příležitosti 85. narozenin autora (prosinec 2013). Dílo originálním způsobem mapuje život W.A. Mozarta a v době svého vzniku (v roce 1979) se stalo mj. i volnou inspirací při práci na scénáři slavného oscarového filmu Amadeus režiséra Miloše Formana.... celý text

Kabuky
24.02.2024 5 z 5

Vynikající čtení.

konvalinka2
05.03.2023 5 z 5

Hodně poutavé a zajímavé, Zdeněk Mahler je výborný vypravěč.

HerrPilot
21.12.2022 4 z 5

Titul mé patrně poslední přečtené knihy roku 2022 asi nemohl padnout do lepších rukou...
Poměrně útlá knížka je koncipována jako fiktivní vzpomínky skutečné české pěvkyně Josefíny Duškové, Mozartovy známé, přičemž do textu na několika místech vstupuje se svými poznámkami tajemný cizinec, kterému je deník doručen.
Místy to trochu připomíná Schaffer/Formanova Amadea (autor snad působil jako poradce při tvorbě slavného filmu), nicméně děj jako takový se skutečně točí kolem Amadea, nikoliv Salieriho. Autor prudce čtivým způsobem rekapituluje Mozartův život, poukazuje kupříkladu na nutnost umělců lízat panovnická sídla boha Annuse; přesto mohl trochu více zabrousit i do díla geniálního skladatele.
Nicméně nedokážu posoudit, kolik z daného textu se zakládá na pravdě (resp. zdrojích) a kolik je autorská licence (např. Mozartův pohřeb je líčen jako katastrofa s nulovou účastí, přesto letmý pohled na Wikipedii ukazuje, že za Mozartovou rakví opravdu nešel jenom pes, byť o velký pohřeb se také nejednalo).

Přesto se jedná o čtivý, částečně jistě fabulovaný, životopis (závěrečná poznámka pak přidává i trochu tajemna), který může posloužit jako vstupní brána ke komplexnějším dílům na téma Mozarta. Hvězdu srážím za přílišnou útlost a menší podíl popisů jeho díla.

JAnD
02.01.2022 4 z 5

Syn, dříve obdivovatel Mozarta, si to půjčil v knihovně, ale bylo to na něj ještě těžké a nedočetl. Já přečetl asi třetinu, číst se to dalo, ale až tak mne to neuchvátilo.

Sitting-Bull
16.09.2021 5 z 5

Moc pěkně podaný život a dílo W. A. Mozarta.

PeterBahn
12.01.2021 4 z 5

Jako nadšenec Mozartovy hudby (především Requiem) i filmu Amadeus jsem sáhl i po knížce, která zase doplnila něco o tomto geniovi. Líbilo!

maryzka
12.05.2012 3 z 5

V knize je zachycen soukromý život skladatele, jeho doba, smrt.