Sběratel

Sběratel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224252/bmid_sberatel-3hF-224252.jpg 4 889 163

Věznitel Frederick Clegg je psychopatický sexuální deviant, který si díky výhře v loterii může dovolit přestat pracovat a „starat se“ jen o svou zajatkyni. Takto realizuje svou touhu po vztahu s krásnou ženou a po manželství, které by mu otevřelo dveře do bohatšího a kultivovanějšího světa. Clegg je v podstatě mírný, nenásilný člověk, který ale nechápe, že plnohodnotný lidský vztah může vzniknout a rozvíjet se jen ze svobodného rozhodnutí. Miranda, studentka výtvarných umění a nadaná kreslířka, Clegga intelektuálně i osobnostně výrazně převyšuje. Je si toho vědoma a dokáže jím obratně manipulovat. Tragické vyústění své situace však odvrátit nedokáže.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

The Collector , 1963

Ender
10.10.2011 5 z 5

První Fowlesova kniha měla na mě doslova zdrcující účinek. Únosce Frederick Clegg je typickým produktem poválečné Británie - jeden ze středostavovských maloměšťáků, tupě zahleděných do sebe, s představivostí a vnitřním životem mouchy. Snaha dostat se na úroveň buržoazie způsobuje Cleggovu nesnesitelnou hyperkorektivní výslovnost, až fanatické dodržování konvencí. Dělá, co si myslí, že by se mělo dělat, co ho naučila prudérní teta, je bez vlastního názoru. Clegg je sběratel motýlů - symbol toho, že jeho činností není tvořit krásu, ale zabíjet jí, potlačovat jí. Symbolizuje mrtvé ustrnutí, pouhé příživnictví na tom, co je krásné.
Miranda je studentnkou výtvarného umění - schopná vnímat život, milovat ho. Schopna oceňovat všechny nuance a detaily krásných uměleckých děl - ať už jde o malířství, hudbu či literaturu. Clegga intelektuálně ve všem převyšuje, kromě jednoho - je nesvobodná. Z toho vzniká i zajímavý nejednoznačný vztah mezi tím, kdo je pánem situace - Miranda nařizuje, snaří se ho učit, přirozeně stojí nad ním. Clegg je pánem pouze v tom, co si uzmul násilně.
Dvě narativní linie téhož příběhu dělají z románu 'experimentální' román - Clegg vypravuje svůj příběh, poté Miranda vypravuje to samé, ale ze svého pohledu. Pokud se bojíte, že se díky tomu budete nudit, nebojte. Právě naopak.
Spojení 'pokleslého' thrilleru s 'vysokou' formou literatury (společenskou kritikou doby) dělá z románu 'postmoderní' román.
Fowlesův Sběratel patří k jeho vrcholům. Geniálně psychologicky propracované, tak, že můj pohled na Clegga se neustále měnil - mírné sympatie s neschopným člověkem, který ze zoufalství dělá zoufalý čin, pak opovržení, pak lítost...nakonec nenávist. Po dočtení se mi možná všechny pocity spojily v jeden - a já si uvědomil, že Fowles si za tenhle román zaslouží absolutorium. Jeden z mála autorů, kteří mají svými díly skutečně co říct.

zuzulique
19.09.2011 5 z 5

Fantastická kniha, ktorá Vám umožní vidieť tú istú situácie z pohľadu väzniteľa a väznenej a ukazuje nám istý druh zvrátenej "lásky..."Fowles je skvelý autor, od začiatku Vás jeho slová chytia a neprestanete, pokým knihu nedočítate. Treba čítať, čítať, čítať!

MilkyA
10.07.2011 5 z 5

výborné dielo, ktoré je vpodstate thriller, ale s velmi decentným násilím, kde sa stretnú dve úplne odlišné osobnosti, jeden predstaviteľ človeka bez vlastných názorov ( radový, priemerný človek /ovca ) a umelca, človeka tvorivého, žijúceho, ktorému je odoprená sloboda.. prvá polovica knihy je rozprávaná z perspektívy únoscu, zberateľa motýlov, ktorý vyhral veľký obnos peňazí a rozhodol sa uniesť svoju vysnívanú ženskú, aby ho spoznala a druhá polovica je písaná z pohľadu Mirandy, mladej maliarky, unesenej neznámym mužom a zavretej do luxusne, ale nevkusne zariadenej pivnice ... často sú v nej rôzne odkazy na maliarov, na umelecké diela, fajn sa to číta, odporúčam :)