Sargasová planeta

Sargasová planeta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26166/bmid_sargasova-planeta-yVE-26166.jpg 4 16 3

Limbo je na první pohled neškodná planeta, na které už dávno vyhynula civilizace. Posádka vesmírné lodi Sluneční královna však netuší, že se dostává na stopu tajemství Prapředku a že na ni číhají nástrahy vetřelců, kteří planetu ovládli.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ivo Železný

Sargasso of Space , 1955

TERRORDROME
19.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Béčková space opera o tom ako posádka vesmírnych kuriérov vydraží obchodné práva na planétu spálenú prastarou vojnou. Je ale niečo zhnité na planéte Limbo a nie je to zelenina čo tam pestujú miestny endemický "gulihráškovia". Ono to bez problémov funguje ako naivné dobrodružstvo, kde hrdinovia skúmajú planétu s tajomstvom ktoré visí vo vzduchu a nakoniec sa pretaví na prestrelku s pirátmi. Celej historke ubližuje jedine záver, kde miesto toho aby si hrdinovia vlastnými silami prekliesnili cestu zo šlamastiky pomedzi pirátsku zgerbu sfetovanú galaktickou super nitro extázou, tak záchrana prichádza odnikiaľ a zaisťuje situáciu zvonku. To mám potom vždy pocit že kvôli podobne pasívnemu záveru vlastne nemalo to všetko predtým moc zmysel. Nevraviac o tom že sa zároveň rezignuje aj na záležitosť s miestou faunou a tajomnými prapredkami čo sa vzájomne vyhladili. Akoby to autorku začalo zrazu nudiť a tak to rýchlo skončila, čo je škoda.

ludek.n
14.01.2022 3 z 5

André Nortonová je u nás známá především svými fantasy romány (Svět čarodějnic, Elvenbane), v Sargasové planetě si ale vystřihla vesmírnou kovbojku toho nejklasičtějšího provedení, něco jako Sedm statečných v kosmickém věku. I když těch statečných ve skutečnosti není sedm a neochraňují utlačované vesničany, atributy napínavého, přímočarého příběhu z výspy civilizace jsou naplněny do posledního puntíku. Na Limbu, kde přistane vesmírná loď Sluneční královna Obchodní aliance, se prostě nehraje na zkoumání příčin a následků, tady se napřed střílí a potom se teprve zkoumá, kdo to byl a kam šel. Byť jsou astronauti vybaveni nejmodernějšími zbraněmi a technikou, nakonec se musí spolehnout na starou dobrou Morseovku a házení kamenů. Pro psychologii a komplikovanou zápletku tu prostě není prostor, a tak se děj valí vpřed jako dobře namazané kuličkové ložisko. Je jen škoda, že se Nortonové v tom hektickém finálním chvatu ztratila linka s místními kulovitými stvořeními, která měla potenciál rozvinout se nad rámec obyčejné střílečky. Stejně koneckonců dopadli i Prapředci s jejich velkým tajemstvím. Nakonec to totiž byla opravdu jen ta hra na policajty a zloděje.

Däniken
07.07.2020 3 z 5

„Superbecko“ ze Zlateho veku sci-fi. Takove nemasne a neslane. Pro zajimavost bych chtel poznamenat, ze Sargasova Planeta je prvni kniha ze sedmidilne serie knih o „Slunecni Kralovne.“

Andre Norton
americká, 1912 - 2005