Sandford a Merion

Sandford a Merion https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305291/sandford-a-merion-Xyz-305291.png 5 1 1

Povídka o dvou chlapcích , ze stavení a ze zámku.

Povídky Pro děti a mládež
Vydáno: , Edvard Grégr

The History of Sandford and Merton , 1780

Kozel
05.11.2019 5 z 5

Krásná knížka, nádherný příběh, který mnohokrát čaruje úsměv na tváři, přestože se jedná spíš o dětskou literaturu=o)

Thomas Day napsal opravdu šikovný výchovný příběh nabádající k tomu být člověkem dobrým bez ohledu na postavení ve společnosti i okolnosti. Mnoho mouder proložené mnohými povídkami pana Barlowa, z nichž nejednu čtenář zná - je tu narážka na inspiraci Robinsona Crusoa, velmi vydařené povídání o ruských trosečnících nebo vyprávění o bitvě u Thermopyl stejně jako mnoho "všednějších" povídek. Co mě ovšem nejvíce okouzlilo, byly hovory pana Barlowa s Tomáškem (tak velí překlad) Mertonem, když se mu snažil věci vysvětlit nebo ho naváděl otázkami k tomu, aby poznal vlastní omyl či nevzdělanost. Mimo těchto dvou je tu ovšem dobrodušný Jindra Sandford a pan a paní Mertonovi, kteří mezi sebou skvěle kontrastují povahově. Jednoduše řečeno - opravdu krásné počtení vhodné pro čtenáře malé i velké.

Thomas Day
britská, 1748 - 1789