Samota

Samota https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372675/mid_samota-pRK-372675.png 3 51 51

Samota je zlověstná a nebezpečná: místo na pobřeží Irského moře, které nese pečeť dávných dob a během staletí si vyžádalo desítky, ba stovky životů – zvířat i lidí. Písčiny na pobřeží jsou zrádné, příliv nenadálý, počasí věčně nevlídné. Právě do těchto končin v severní části hrabství Lancanshire přijíždí na jedny Velikonoce někdy v sedmdesátých letech minulého století vypravěč, jeho mentálně postižený bratr Hanny a skupinka věřících z jedné katolické farnosti na předměstí Londýna. Do kraje, z něhož pochází vypravěčova matka, jezdila skupinka pravidelně již s minulým knězem; po jeho smrti se sem vydávají znovu s knězem novým, a to v naději, že návštěva věkovité kaple v nehostinném kraji napomůže zázraku a Hanny se uzdraví. Poutníci však v kraji rozhodně nejsou vítáni – jsou svědky událostí, jejichž význam se jim ozřejmí až mnohem později. Vítěz Costa Book Award a British Book Industry Award pro nejlepší debut roku 2015.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

The Loney , 2014

Dominika13
17.11.2018 3 z 5

Kniha, ve které jsou děj a prostředí společně s pocity, které ve vás vyvolají, úzce spjaté s názvem knihy. Už dlouho jsem nezažila takový pocit. Vše, co ve vás Samota jako pocit, stav či místo může vyvolat, tam opravdu bylo. Navíc pro mě osobně také obrovsky prožitý strach, který dovedou vyvolat náboženští fanatici. A soucítění nejen s Hannym, ale i se zdravým bratrem.

evilunicorn
08.09.2018 5 z 5

Znepokojivá..asi tak by se dala popsat Samota.Jestli čekáte horor,nebo thriller,knihu ani neotvírejte.Jde spíš o drama,o sondu do lidské víry v nadpřirozeno.Musím říct,že obvykle mi pomalé tempo příliš nevyhovuje,ale tady jsem budování atmosféry na anglickém venkově opravdu ocenil.Po přečtení knihy,ve mě zůstal pocit,že mnoho zlých věcí zůstalo pod povrchem a vám nezbývá než si lámat hlavu nad tím,co se vlastně skutečně dělo.Výborná, ponurá kniha!

zee
23.07.2018 3 z 5

Vždy se zapřísahám, že pokud mě kniha nezačne do přečtení první třetiny bavit, tak jí dočítat nebudu. A vždy to nedodržím a skoro vždy lituji. Samota byla asi ten případ. Kladně na ní hodnotím především líčení náboženského zaujetí, možná až fanatismu londýnských farníků. Tato linka by však lépe vyzněla na pozadí jinak pojatého příběhu, kde by bylo více akcentováno provázání minulého děje (vývoj postavy otce Wilfreda) s dalšími dějovými rovinami (duchovní vývoj bratrů Smithových) a také s podobným fanatismem tamních venkovských obyvatel, u nichž je navíc bytostně propojen se starými pohanskými pověrami. V knize jsou však tyto plodné momenty potlačeny na úkor snahy o větší wow efekt, který se ovšem v mém případě nedostavil. Přebal knihy s popisky a komentáři slibuje víc, než čeho se čtenář dočká. Je zde celou knihu budována pošmourná deštivá atmosféra, kde se na pozadí výletu skupinky lidí odehrávají drobné události, které ovšem nakonec působí v lepším případě samoúčelně ale častěji zcela bezúčelně. Atmosféra vlastně nijak negraduje, máme špatný pojem o čase, o významnosti postav a skutků a nakonec zjišťujeme, že mnohé události byly začleněny spíše jen pro efekt, než pro dějovou logičnost. To, co se na Samotě nakonec přihodí, je sice znepokojivé, ale na tak obsáhlou knihu je to málo. Obzvláště, když nám pozadí a důvody zůstanou utajeny. Po této thrillerové či hororové stránce jsem tedy zůstal neukojen. Možná, kdybych mohl knihu přečíst rychleji, než za dva týdny, víc bych se do atmosféry ponořil a možná bych objevil nějakou informaci, která by mi celou "záhadu" více objasnila. Takto se mi kniha jeví jen jako směsice několika zajímavých materií, z nichž ani jedna není dobře rozpracována a propojena s druhou. Dojem nezlepšuje ani občas krkolomný překlad s množstvím překlepů.

ATheo
18.07.2018 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo fakt moc. Skvělá atmosféra a oblíbil jsem si i postavu vypravěče. K dokonalosti by se mi líbilo dotáhnout ještě pár věcí, které podle mě byly naťuknuté a nerozpracované víc do hloubky – a vůbec by mi nevadilo, kdyby se tím knížka protáhla – ale i tak mě příběh chytil a nepustil.

Tydvik
02.07.2018 5 z 5

To máte jako s čokoládou. Ta hořká většině lidí co znám nechutná.
Stejné to bude i s touto knihou. Je prostě chuťově jiná, netradiční.
Mě nadchla svou atmosférou nejistoty, temným podtónem, který vyzařuje a vším tím, co zůstává nevyřčeno. Já hořkou čokoládu ráda.

Illaa
26.06.2018 odpad!

Bohužel musím říct, že to byla neskutečná slátanina. Na obálce je kniha vychvalována do nebes, realita je ale úplně jiná. Celou dobu jsem se nudila, tématem je pouze bůh a modlitby a zase bůh. Na thrillerovou zápletku jsem čekala marně, nic se tam vlastně nestalo. Pro mě je to velké zklamání.

Rasmussen
25.06.2018 4 z 5

Zajímavý a kvalitně napsaný kousek. Kniha byla velice čtivá a dokázala mě udržet v napětí a očekávaní konce. Bohužel právě ten konec byl relativním zklamáním. Autor vlastně nevysvětlil, co se stalo a závěr zůstal nevyřčený. Navzdory tomu musím pochválit nakladatelství Argo, že se mu podařilo vydat další hodnotný příspěvek do kategorie mysteriózního románu (hororem bych to určitě nenazval). Takže čtyři hvězdičky z pěti jsou adekvátní hodnocení.

iz67
28.05.2018 3 z 5

Divná kniha. Docela čtivá, ale celkový pocit z ní jako z totálního blabolu. Asi by z toho byl dobrý scénář, ale jako knihu nedoporučuji

záhady anglická literatura strašidelné příběhy

Andrew Michael Hurley
anglická, 1975