Šamani, alchymisté, chemici a válečníci: Období od prehistorie do roku 1914

Šamani, alchymisté, chemici a válečníci:  Období od prehistorie do roku 1914 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125175/bmid_samani-alchymiste-ch-125175.jpg 5 10 2

Autor v obsáhlém díle informuje čtenáře o vývoji chemických, toxinových a zápalných zbraní od prvopočátků až do roku 1914.

Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: , Naše vojsko

Šamani, alchymisté, chemici a válečníci , 2010

Miro.slav
11.03.2021 5 z 5

Kniha, ktorá ozaj stojí za to. Rozhodne nečakajte povrchné tliachaniny či hromadu kuriozít. Autor ide systematicky obdobie za obdobím a kontinent za kontinentom v skúmaní toxických a zápalných látok. Nemôžem povedať, že kniha je jednohubka, ale nie je to ani nič neznesiteľné. Áno, je tam kopec termínov z chémie a áno, je to aj o chemických procesoch prípravy jedov a toxínov. Za mňa je to však veľké plus! Každopádne, je to pútavé a odsýpa to. Čo sa o druhom diely povedať nedá. Odporúčam.

MaťoCZ
13.01.2021 5 z 5

Dlho som váhal medzi 4* a 5*, nakoniec som sa však rozhodol pre plný počet.

Na knihu som narazil náhodou v jednom kníhkupectve (najviac ma zaujal asi názov a obálka, dívam sa na všetko čo má niečo spoločné s históriou) a po následnom rýchlom zhliadnutí hodnotení na internete som sa rozhodol pre kúpu. Vtedy som ešte netušil, že skôr než o prierez históriou podaný príbehovou formou pôjde o odbornú literatúru, kde každá strana bude obsahovať zložité chemické názvy prvkov, zlúčenín a procesov, ktorým som, pochopiteľne, ako laik príliš nerozumel. Tento fakt bol vyvážený chronologickým opisom vývoja ľudstva od praveku až po rok 1914 (autor vydal ešte dve ďalšie zväzky, ktoré pokračujú od roku 1914).

Kniha sa rozhodne nečíta ľahko, pokiaľ sa človek čo i len trochu nezaujíma o chémiu. Ide to pomaly, niektorými časťami sa musí vyslovene prehrýzať a prosí bohov, aby už bol koniec (opis jednotlivých foriem prípravy jedov u indiánskych kmeňov bol v tomto vrchol). Najlepšie sa mne osobne čítala časť o staroveku a potom paradoxne obdobie po priemyselnej revolúcii (neznamená to, že to medzi tým nebolo zaujímavé, skôr sa tým človek musí fakt prehrýzť).

Knihu som s prestávkami čítal asi 3 mesiace, čo je vzhľadom k jej dĺžke dlhá doba, no nebolo možné zvládnuť to skôr. Nerobte si ilúzie o tom, že si zapamätáte čo i len desatinu názvov mien, miest, či rôznych bojových prostriedkov - nielenže si ich nezapamätáte, po pár stranách už ani nebudete vedieť do ktorej krajiny ich zaradiť.

Aby to však nevyzeralo že mám na knihu len samé negatíva, naopak, kniha prináša množstvo zaujímavých informácií, priam nedoceniteľné sú odkazy na iné publikácie, na ktoré bežne nenarazíte. To, že autor dopodrobna opisuje jednotlivé štáty, obdobia, či druhy boja sa bude určite páčiť milovníkom detailov a ľuďom, ktorí už majú niečo z podobnej odbornej literatúry naštudované.

Ak však máte rozčítanú inú knižnú sériu, určite po knihe siahnite až po jej dočítaní, pretože táto kniha sa jednoducho nedá zhltnúť a určite pri nej strávite viac času, než u iných historických diel.

chemické zbraně

2010  92%Šamani, alchymisté, chemici a válečníci: Období od prehistorie do roku 1914
2005  80%Jaderné zbraně: Nejvyšší forma zabíjení
2012  95%Chemici v laboratoři a na bitevním poli: Období od roku 1914 do roku 1945
1999  0%Historie chemické války
2011  0%Chemické zbraně a ochrana proti nim