Salakúzy

Salakúzy https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317048/bmid_salakuzy-h3U-317048.jpg 3 3 2

Rámec rozprávania tvorí návrat Jána Eugena, salakúzskeho rodáka, do rodného domu. Vtedy sa začínajú spätne odvíjať príbehy viacerých postáv, odhaľuje sa pravda viny a trestu. Takto sa pred nami vynára panoráma ľudských osudov, ale i zlomky zo spoločenskej histórie, situovanej do zmenšených pomerov kúpeľného mestečka Salakúzy.

tazkykamen
05.12.2019 2 z 5

Hlavný hrdina prichádza do svojho rodiska aby reštartoval svoj pracovný aj rodinný život. Namiesto očakávaného opisu tejto jeho snahy sa však začína veľké spomínanie na detstvo ,mladosť, ale hlavne vyrovnávanie sa so vzťahom k otcovi, ktoré sa rieši cez podrobné vykreslenie jeho integrálnej osobnosti v čase Slovenskej republiky a Stalinského socializmu. Kritika obracania kabátov sa podáva formou čiernobielych postav, ale nezachádza až do karikatúrnosti. Štýl rozprávania je skôr strohý, trochu málo štavnatý.

Lessana
03.11.2018 3 z 5

Nemám obvykle v knihách rada, keď sa o osude hlavného hrdinu dozvedáme z rôznych uhlov pohľadu a pri striedaní času, v ktorom hrdina (ne)žil. Často to autori nezvládnu, je z toho chaos a čitateľ sa stráca nielen v čase, priestore, ale i postavách. No Salakúzy sú zatiaľ jediná kniha, kde mi to neprekážalo, vôbec ma nerušilo, že sme sa súčasne, akoby na pozadí života mnohých členov rodiny dozvedali život hlavného hrdinu. Všetko to do seba umne zapadlo, každá maličkosť sa napokon vysvetlila a človek porozumel dôvodom konania všetkých postáv v príbehu. Škoda len, že po jeho prečítaní ostal akýsi smutný pocit...