Saint-Just: Krvavý démon Francouzské revoluce

Saint-Just: Krvavý démon Francouzské revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508971/bmid_saint-just-krvavy-demon-francouzske-a8y-508971.jpg 5 6 1

Osobnost Louise de Saint-Justa (1767 - 1794) je ve většině moderních historických, filozofických i politologických spisů hodnocena schematicky, bez přihlédnutí k jeho životu, vzdělání, politickému vývoji a zejména k jeho málo známým či podceňovaným teoretickým spisům. Marxistickými teoretiky byl v minulosti vzýván jako jeden z prvních apoštolů komunismu, liberály i konzervativci byl vykreslen jako amorální a bezskrupulózní zločinec, který se vyžíval v násilí a diktatuře. Kniha V. Vokála se snaží zhodnotit život a dílo Robespierrova souputníka nezaujatě. Výsledkem je portrét mladého ambiciózního politika a idealistického filozofa, kterého silná touha po nápravě historických křivd přivedla do služeb teroru.... celý text

kate9326
22.02.2023 5 z 5

Trochu mě překvapilo, že na životopisnou knihu je poněkud - aspon na první dojem-
tenčí, ale autorovi se povedlo zahrnout všechny důležité informace, které vyčetl z různých zdrojů, a jako další velké plus je snadná čtivost knihy. Mnoho čtenářů by mohla odradit rozsáhlá "bichle" zabíhající do těch nejmenších detailů.
Nic důležitého tam vynecháno není, ani z děl Louise Antoina Saint-Justa,, které si lze přečíst jenom v originále /tedy ve francouzštině/.
Právě díky jednoduchosti a srozumitelnosti nemusíte být ani historik, ale určitě se o historii hodně dozvíte. Obálka se také povedla
10/10, tedy 6 hvězd...

Velká francouzská revoluce (1789-1799) revolucionáři