Šach královně

Šach královně https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109391/sach-kralovne-109391.jpg 5 2 2

Obsahuje dvě knihy: Šach královně, napsal Jacques Futrelle, a Detektiv amatér, napsala Emma Orczy. Šach královně: Na území Spojených států se sešli zástupci několika krajin, aby uzavřeli dohodu, jíž chtějí čelit rozpínavosti anglicky mluvících zemí. Pracovník americké tajné služby Grimm má za úkol zabránit podpisu tzv. Latinské smlouvy a tím i vypuknutí světové války. Avšak v krásné a bystré slečně Isabele Thorneové najde víc než důstojného protivníka. Detektiv amatér, sbírka detektivních povídek s postavou „starce v koutě čajovny“, patří v Anglii k velmi populárním. Orczyová zde poprvé přichází s tzv. lenoškovou metodou, kdy detektiv vyřeší případ, aniž by opustil místnost. Stařec v koutě je vypodobněn nejmenovaným vypravěčem takto: „…neviděl jsem nikdy starce tak bledého, tak drobného, s tak zvláštními bělavými vlasy, rostoucími v takovém nepoiřádku na olysalé hlavě. Připadal mi jaksi nesmělým a nervozním. Kroutil neustále nějaký provázek ve svých hubených a dlouhých prstech, tvořil na něm neobyčejně spletité uzly, aby je pak zase rozvazoval. Později jsem poznal, že nedovede skorem ani mluviti, aby si přitom nepohrával s nějakým provázkem…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , B. Procházka

Elusive Isabel, The Old Man in the Corner , 1909

Naias
15.12.2015 4 z 5

Šach královně je útla knižka a predsa sa na jej stránkach rozhoduje o osude sveta. V stávke totiž nie je nič menšie ako ohrozenie svetového mieru. Nedočkáte sa naháňačiek, prestreliek ani drsných hlášok, nanajvýš pästných potýčok. Tu ide totiž o súboj dôvtipu. A to medzi tajomnou kráskou a agentom s kamennou tvárou, ktorý ani pohybom obŕv nedá najavo prekvapenie, strach ani zlosť. Na takého žiaka by bol hrdý aj Winnetou.
Ako špionážny príbeh je to naivné až prostoduché, ako rozprávka pre dospelých vcelku zábavné. Hoci koniec je presne taký patetický, ako sa dalo čakať. Na druhej strane, obohatila som si slovnú zásobu o výchvěj, vôbec som netušila, že také slovo existuje.
Keďže nie je možné dať päť hviezd Detektívovi amatérovi a tri Šachu královně, dávam priemer, teda štyri.

Naias
24.05.2015 4 z 5

Termín lenošková (po slovensky asi pohovková) nie je správny, zdanie klame. Bola by to lenošková detektívka, keby detektívom nebol starec v kúte, ale jeho poslucháč. Ten totiž celú dobu neopustí miestnosť. Ale starec v kúte sa kvôli vyriešeniu záhad nacestuje až až. Chodí na súdne pojednávania, či už do Edinburghu alebo do Dublinu, obzerá si miesto činu, vypytuje sa svedkov, a potom celý príbeh aj riešením porozpráva v kaviarni svojmu nemenovanému poslucháčovi.
Záhady majú stereotypný priebeh, stane sa zločin, polícia obviní jasného páchateľa a po nejakom čase – často pri súdnom pojednávaní – sa ukáže, že onen páchateľ má stopercentné alibi, o čom trestuhodne tupá polícia nemala ani tušenia.
Pred rozuzlením každej poviedky je výzva adresovaná čitateľovi, aby sa pokúsil tajomnú záhadu vyriešiť. A viete, že sa to dá? Takže vlastne to je lenošková detektívka – pre čitateľa, ktorý sa tak môže zahrať na detektíva, nepohnúc sa pritom z kresla. V príbehoch sa síce dajú nájsť logické chyby, identifikácia vražednej zbrane je dakedy viac než pochybná, natvrdlosť polície donebavolajúca (to je pri tomto druhu detektívok nutným predpokladom), no ja som si čítanie aj lúštenie ohromne užila a navyše záver poslednej poviedky je naozaj zaujímavý...