Rýme a šprýme

Rýme a šprýme https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172189/mid_ryme-a-spryme-wTE-172189.jpg 4 1 1

Hanácky obrázke. První část sbírky tvoří písničky v hanáckém nářečí. K nim autor k dosažení výchovného účelu přidal řadu jiných svých veršů, které jsou hanácké jen duchem, ne dialektem.

Lenka4
14.11.2014 4 z 5

Písničky i verše psal Karel Dostál srdcem. Jsou zpěvné, lehké, ze života (Předmlova: Ten náš holé stařeček, na pravdě só boži, chajdo měle zadloženó, ale dobry zboží), mají vtip (V hospodě: Má mně decke řikává, nemám vesezovat, na ženo a na děti mám pré pamatovat. A což ten náš hospocké nemá děti, ženo? Co´s odělal bližnimo, bode odplaceno). Jiné nepostrádají dramatičnost (Povodeň: Potopa se vzmáhá, vzmáhá, kdo neutek´- marná snaha. Ovčírny i ovce plavou, unášeny vodou dravou, střecha skáče pod chaloupku ... S horní vsi hledíce v hloubku nad svých statků troskami lomí lidé rukami). Inspirovány jsou převážně životem rolníků v autorově rodném kraji, nechybí však ani kritika městského způsobu života (Panička). Smysl některých slov v hanáckém dialektu mi zůstal utajen, ale nevadí. Sbírka je to milá, optimisticky laděná.

Karel Dostál-Lutinov
česká, 1871 - 1923
1928  60%Orlí fanfáry
1997  0%Přátelství básníků
1912  80%Rýme a šprýme
1895  0%Sedmikrásy
1930  0%Květiny

Kniha Rýme a šprýme je v