Ruža pre Jula Verna

Ruža pre Jula Verna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16800/ruza-pre-jula-verna-16800.jpg 5 3 1

Ruža pre Jula Verna alebo Päť týždňov bez balóna. Vzrušujúca púť po Slovensku, neúnavné pátranie po odkaze tajomného Paracelsa a hrdinstvo pánov Nadara, Verna a Floriana iste zaujme čitateľa, ktorý má rád tajomné príbehy. 66-198-86

Corso
06.12.2021 4 z 5

Trosku zabudnuta kniha. Aj komanci mali poptavku po detskej literature, a obcas vysla aj takato fajn vec. Peter Glocko je znamy skor ako rozpravkar, tu sa pustil do pribehu pre starsiu mladez, dnes by to bolo asi aj young adult, lebo sa tam objavuje aj mlady hrdina :) Ja som sa ku knihe dostal vo veku, kedy som bol okuzleny verneovkami a tato kniha mala na obalke balon ci co to je za cudo a Vernovo meno :)
Glocko rozohrava dva paralelne pribehy, ktore samozrejme maju suvis. Ale fakt by mohli stat aj kazdy osamote. Zaujimave pribehy. Jeden z konca 19.storocia ktoreho protagonistami su este pomerne mlady J.Verne na pociatku jeho kariery a priatel Nadar. Vetor ich na balone odfukne pocas vyletu a zafuka ich az do Presporku. Tam ich obvinia zo spionaze a to je este len zaciatok! Druhy pribeh je z polovice 16. storocia, (to je to Rudolfinske kedy sa nosili velke klobuky, velke cipkovane goliere. Asi :) A do Presporka prichadza tajomny lekar a este tajomnejsi alchymista Paracelsus. Co maju tie dva pribehy spolocne? Haha... neprezradim.
Kniha je to dost hruba, 360 stran a vravim, dve v jednom. Chcel som si osviezit pamat a pamatal som si to ako napinavu knihu plnu tajomstiev... daco ako Pan Tragacik a Templari. Pekne ilustrovana, miestami skoro ako ten ony... sirotcinec slecny Pellegriniovej. Trosku ma potrapil Glockov styl. Dost pomaly, rozvlaacny, dobieha to vsak skvelym pribehom. Dnes su deti naucene na texty sviznejsie, akcnejsie, odsypajuce sa v tempe. Opisy prirody, dlhsie dialogy s opismi zmyslania, podrobnejsie "polopatisticke" expozicie nie su v mode. Ale da sa. V podstate je to kvalitna vec. A kolko je knih kde hra hlavnu ulohu Jules Verne? Malo. Prijemne spominanie to bolo.

Peter Glocko
slovenská, 1946 - 2019