Ruské storočie vojen: Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina

Ruské storočie vojen: Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496822/bmid_ruske-storocie-vojen-vitazstva-a-po-YHX-496822.jpg 4 4 2

Kniha Ruské storočie vojen opisuje komplikovanosť vzťahov Ruska a ruského národa k Západu, ako aj často agresívnu politiku Moskvy voči svojim susedom. Autor v nej odkrýva detaily krutého mocenského boja kremeľských elít, nemilosrdnosť Stalinových čistiek, brutálne metódy bezpečnostného aparátu v boji s domnelými alebo so skutočnými nepriateľmi, ale aj obrovské utrpenie a hrdinstvo, ktoré počas druhej svetovej vojny sprevádzali boj proti Hitlerovmu Nemecku. Kapitoly venované dlhej ére vlády Leonida Brežneva približujú problematické vzťahy Sovietskeho zväzu s komunistickou Čínou a odhaľujú tiež, prečo dnešné ruské elity a veľká časť ruskej spoločnosti pociťujú nostalgiu za existenciou Sovietskeho zväzu. Rozporuplný vzťah moskovských vládcov k svojim vlastným občanom demonštrujú tragické príbehy Černobyľskej atómovej elektrárne a raketovej ponorky Kursk. Autor zároveň odkrýva detaily pôsobenia síl, ktoré mali za následok nástup reformného Gorbačovovho vedenia, následnú deštrukciu dovtedy zdanlivo nezničiteľného komunistického impéria, ale aj príčiny recidívy imperiálnej agresivity, ktoré viedli k napadnutiu Ukrajiny.... celý text

martin_aston
01.10.2022 5 z 5

Vynikajúce. Andrej Žiarovský píše pre Postoj historické témy, a od ruskej invázie na Ukrajinu má s Lukášom Krivošíkom pravidelný podcast o vývoji diania na Ukrajine,
Teraz vydal knihu, a rovnako ako jeho články, je veľmi čítavá. Pútavým spôsobom približuje laikom vybrané udalosti histórie Ruska (v 20.st a.k.a ZSSR).
Najviac sa mi páčila kapitola o Černobylskej havárii. Síce asi jediná téma, ktorá nebola priamo vojenská, ale bolo vidieť, že autor je v jadrovej energetike "doma" a problematiku aj haváriu vysvetlil pre laika na jednotku.

Pasadenka
28.07.2022 3 z 5

Ne až tak zajímavé

Zprvu knížka čerpá z aktuálnosti, i když o současnosti de facto není. :) Knížka je takovým průřezem ruských politických dějin silně zaměřených na čelní představitele a vojenské konflikty. Některé detaily byly dost zajímavé, některé části byly totální nuda.

Po přečtení mě jímala lítost nad ruským národem a jeho osudem. Těžko říct, jestli se někdy vzpamatují a přestanou se dmout představami o sobě a přidají se k realitě, kterou sdílíme. :) Tak snad jednou, když Rusko bude čínská provincie. :D

Nicméně mě celkem štvalo, jak se autor opakoval v jednotlivých kapitolách. Sice to dělalo z každé části samostatný článek, ale když to člověk čte jako celek, je to zbytečné a trochu hloupé. :/

Jednotlivé dějinné události byly standardní a knížka mi přišla jako hezké připomenutí historie. :)

Rusko agrese války Sovětský svaz Josif Vissarionovič Stalin Sovětská armáda ruská armáda Vladimir Putin

Autorovy knížky

2022  85%Ruské storočie vojen: Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina