Runy osudu

Runy osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516754/bmid_runy-osudu-CTv-516754.jpg 4 151 48

Runy série

< 2. díl

Oddat se svému nadšení pro jazyk Vikingů a nechat se pohltit prací na archeologických vykopávkách je přesně to pravé, co Linnea Bergerová po nedávné traumatické události potřebuje. Když objeví krásnou brož a přečte nápis, který je na ni vyrytý, ztratí vědomí a probere se uprostřed skupiny mužů převlečených za Vikingy, kteří podle všeho berou svou hru na středověk velice vážně. Ztracená a zmatená Linnea se ocitne v moci Hrafna, vikinského válečníka, který si ji nárokuje jako svou kořist a zavleče ji na nebezpečnou plavbu přes moře, aby ji prodal jako otrokyni. Po vyplutí musí čelit nemyslitelnému: cestovala časem a ocitla se v devátém století. Linnea je rozhodnutá vrátit se zpátky do svojí doby, ale mezi ní a Hrafnem se začíná utvářet pouto. Dokáže odolat volání run a přijmout, že její osud je tady?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Red

The Runes of Destiny , 2020

Lavina
28.11.2023 5 z 5

Kniha byla moc pěkná asi bych řekla,že hezčí než první díl...ovšem tento byl pro mě víc fantasy...dostat se do 9.století, přežít,zamilovat se a moct i cestovat zpět.Trochu nadnesené,ale milé.Romantika,drama a velká láska jako oddychovka super.

galinek
27.11.2023 5 z 5

Krásný příběh plný dobrodružství. Otevřela se mi historická kapitola, o které jsem vůbec, ale vůbec nic nevěděla. Škoda, že u takových příběhů není k dispizici mapa. Často jsem odbíhala k PC,.... opravdu neuvěřitelné, co lidé dokázali.... Snad se dočkám pokračování, ....a co se týče prvního a druhého dílu, nedokážu říct, který se mi líbil víc.....

annes
15.11.2023 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jak autorka zvládne navázat na předešlý ukončený díl. Pokračování s mladší generací - chytrý tah - otevřely se nové možnosti a autorka toho skvěle využila. Perfektní, milé, trochu "cizinkovské" a rozhodně příjemné čtení se severskou atmosférou.

packlik
02.11.2023 5 z 5

Milé pokračování prvního dílu. Cestování časem je takové klasické téma, čekala jsem, co hrdinům autorka nachystala za konec a nestalo se nic dramatického. Pět hvězd dávám za cestu do Istanbulu, protože popis přetahu lodí a podobných nástrah mě moc bavil.

Atara16
23.10.2023 5 z 5

Moc hezká obálka, krásný příběh na odpoledne s vůní dálek a vikingského žití.

jitka_dankova
19.10.2023 5 z 5

Další milý návrat do poznávání vikingských zvyků a doby a jejich cestování a obživy. Tahle knížka za mne není ani tolik o nějaké romanci nebo podobnějším vykreslení pocitů postav, je opět psána v er formě, což mi obvykle nevyhovuje. Příběh opravdu spíše vypráví o každodenních záležitostech a úkolech a problémech, které museli Vikingové řešit a právě tímto mne kniha okouzlila a užila jsem si ji. Tento díl sází na cestování do minulosti a téměř celý se odehrává v 9. století, 17 let po událostech předchozího dílu, a hlavní hrdinkou je dcera hlavního hrdiny z prvního dílu, což mi připadlo krásně propojené.

katst
08.10.2023 4 z 5

I přes pomalejší začátek a na můj vkus uspěchaný konec, se mi kniha líbila a nerada jsem ji odkládala.
Příběh o cestování časem a o vikinské době má rozhodně své kouzlo...

LenkaStr
07.10.2023 4 z 5

(SPOILER) První díl mám o něco radši. Ano, i tahle kniha mě bavila, ano měla zápletku a spád, příběh byl napínavý, vztahy mezi hrdiny se vyvíjely pozvolna a uvěřitelně, podíl "padouchů", nebezpečí a intrik byl tak akorát, aby nezačal být otravný (na rozdíl třeba od Cizinky, když už jsme u toho cestování časem), takže ano, užívala jsem si příběh a před koncem jsem uronila i nějakou tu kroupu. Ale...
No jasně, nebýt tam to ale, dala bych plný počet, to dá rozum. Takže přes to všechno, co jsem napsala výše, to přece jen trochu drhlo. Jednak, stejně jako u prvního dílu, konec knihy je trochu uspěchaný, příliš snadné rozhodnutí, skoro žádná dilemata atakdále. A pak jsem také očekávala trochu víc odkazů na předchozí díl než jen ty sotva letmé zmínky, ale hlavně jsem stále vyhlížela nějaký náhled do současnosti, jak Haakon s Miou šílí a strejda profesor mlátí hlavou o zeď, že to dopustil a probíhá nějaké to marné pátrání (případně obviňování policajtů z neschopnosti). A za druhé se na můj vkus Linnea se vším vyrovnávala až moc snadno a ***** POZOR SPOILER ***** až moc snadno a ochotně se vzdala svého života v současnosti. Nekonalo se žádné velké dilema, že opouští rodinu a přátele a také samozřejmě vymoženosti naší doby, co si budem. Totéž platí o Haakonovi. Vážně by to otec přijal s takovým klidem? Ani trochu by do dcery nehučel, ať to nedělá? Mimochodem, to, že jim to dilema usnadnila ta opakovaně použitelná brož, to vlastně trochu shazuje, bylo to až moc snadné a bez následků. ***** KONEC SPOILERU *****
A jelikož vím něco o překládání (a také proto, že první díl přeložil někdo jiný a níže uvedené se v ní nevyskytuje), troufám si tvrdit, že to, co v knize drhlo nejvíc, jde za překladatelkou. Myslím tím styl vyprávění, minulý čas použitý tam, kde zní přirozeněji přítomný (pro ilustraci, něco jako: "Řekl jí, že se jmenoval Hrafn", což je očividný otrocký překlad a školácká chyba 2v1) a místy neobratně zvolené výrazy (namátkou mě napadá třeba "položil své rty na její" namísto "přitiskl" nebo "začal se hýbat" namísto "pohybovat", když jde o to, co následovalo krátce po tom polibku). Trochu jsem váhala, zda i tohle neoznačit jako spoiler, ale však to bylo předvídatelné, nebo ne? No nic, abych se vrátila... Takže jmelí.... Všimli jste si, co se letos... Ne, dělám si srandu, ten překlad! Hlavně ty nešikovné formulace tak nějak podporují můj názor, že pro překládání nestačí umět cizí jazyk. Když chcete překládat knihy, musíte mít cit i pro ten vlastní a nejspíš i kousek toho spisovatelského střeva. Plus by tedy profík (nebo aspoň jeho korektor, ale ideálně samozřejmě oba) měl vědět, že se píše "šel JSI" a ne "šel SI"! Na to, aby to byl překlep nebo přehlédnutí jsem si toho všimla přece jen víckrát, než je zdrávo. Nechci tím v žádném případě říct, že překlad tu knihu vysloveně znehodnocuje, to v žádném případě! Jak jsem řekla, prostě to drhlo. A upřímně, setkala jsem se už s mnohem většími perlami.

Ka.Kubi
26.09.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem !

Pettato
26.09.2023 5 z 5

Tohle čtení jsem si neskutečně užila :).
Příběh Linney, která vycestuje časem do 9. století k vikingskému válečníkovi Hrafnovi, mě úplně okouzlil.
Charaktery hlavních hrdinů mi naprosto sedly a ráda jsem se nechala pohltit autorčiným vyprávěním. Děj se odehrává oproti prvnímu dílu převážně v jedné časové linii a autorka příběh krásně propojila s předchozím dílem.
Jsem z knihy nadšená a vřele doporučuji.

veronika4937
19.09.2023 5 z 5

Pokračování téhle romantické pohádky s prvky fantasy jsem už netrpělivě vyhlížela, protože první díl byl skvělý, a jsem moc ráda, že i ten druhý se jednoznačně povedl.

Autorka se o historii Vikingů zajímá a svoje znalosti využila i v této knížce. I když jde o romantický a naprosto smyšlený příběh, je v něm zároveň spousta informací o životě Vikingů - kde bydleli, co jedli, jaké byly jejich zvyky atd. Mám ráda, když má knížka nějakou přidanou hodnotu, takže za to jednoznačně dávám palec nahoru. Zároveň mám slabost pro příběhy, kde se cestuje časem. Takové to čáry máry fuk a najednou jste o několik století jinde, to je prostě moje. No a holky přiznejme si, která z nás by se nechtěla ocitnout v náruči statného Vikinga :-).

Jednoznačně doporučuju, je to krásný, nevšední příběh ze zajímavé doby.

Terkaodkafe
11.09.2023 4 z 5

Kniha se velmi dobře čte, ani se nenadějete a je konec. Je poznat, že autorku období, do kterého děj knihy zasadila, fascinuje. Zejména oceňuji popis obyčejného života v devátém století a tehdejších způsobů obživy a popis obchodních cest. Mám ráda, pokud má kniha nadstavbu a já se díky ní dozvím něco nového. Tady byla těch přínosných informací veliká spousta. Je poznat, že studiu dobových reálií věnovala autorka velkou pozornost.

I samotné rozuzlení knihy kvituji a musím říct, že pokud přijmeme hru na cestování časem, je uvěřitelné .

Více v recenzích nebo na https://medium.seznam.cz/clanek/terka-od-kafe-knihy-a-kolacku-runy-osudu-jsou-jako-cizinka-misto-skotu-ovsem-v-knize-najdete-vikingy-20857.

ester4597
06.09.2023 4 z 5

Pane bože tohle bylo tak úžasné čtení !
Strašně jsem si to užila a nejradši bych si to přečetla znova.

Celý příběh je o Linneai, která se omylem ocitne ve středověku.
Přišlo mi strašně vtipné jak si Linnea nedokázala přiznat, že se ocitla ve středověku a pořád v různých situacích hledala důvody proč si ti lidi hrají na Vikingy .
No a samozřejmě co by to byl za román, kde by se neobjevil záhadný a pohledný muž. Tady to je Hrafn, který jen tak mimochodem není její typ, ale i přesto ji to k němu táhne.
Hrafn má v plánu Linneau prodat jako otrokyni a proto se vydají na nebezpečnou plavbu spolu s jeho bratrem, (který jen tak mimochodem je úplný kretén) a s dalšími otrokyněmi.
Linnea tu poznává další ženy a vytváří si vztahy. No a nějak často tráví svůj čas na palubě s Hrafnem. Jednou se stane, že ji někdo unese a pokusí se ji znásilnit, tady jsem nedokázala pochopit jak Linnea dokázala být tak klidná .

V celé knize je hned několik zvratů, takže se tu neřeší jen vztah mezi Linneaou a Hrafnem.

A pomalu se dostáváme ke konci, takže já už vám nic nebudu vykládat nebo bych vám tu vyspoilerovala celou knihu.

Na závěr bych chtěla říct, že se mi kniha četla skvěle ! Dokonce jsem se i zasmála a nad celým příběhem se culila jako malá holka.

Vřele vám knihu doporučuji. Hlavně těm, kteří koukají na cizinku a jsou tím naprosto posedlí, protože tahle kniha má neskutečný vibe cizinky.

Děkuji @knihydobrovsky a @kate_valter za výtisk #spoluprace

Anna415
05.09.2023 5 z 5

Runy osudu
Christina Courtenay
(4,5/5)

V první řadě bych chtěla velmi poděkovat @knihydobrovsky za tento recenzí výtisk a možnost si knihu přečíst.

Když jsem začala knihu číst, neměla jsem prakticky kromě anotace ponětí, do čeho jdu. Od autorky jsem nikdy nic nečetla a i samotný žánr je už delší dobu mimo můj směr zájmu. Ale teď musím upřímně říct, že jsem nesmírně ráda, že jsem do tohoto šla.

Celá kniha se četla velmi dobře, a to bez jediného zádrhele až do samotného konce. Děj se rozběhl hned během prvních stránek a zůstal svižný po celou dobu.

Zázemí, do kterého byl příběh zasazen, se mi velmi líbilo. Bylo velmi zajímavé, aspoň pro mě jako pro historičku, přečíst si knihu zasazenou do devátého století a moci tak procestovat staré obchodní stezky a poznat severské tradice a zvyklosti.

Hlavní hrdinové byli skvělí a nebyl snad ani jeden okamžik, kdy by mi na jejich charakterech něco vadilo.

K čemu bych možná měla malou výhradu a kvůli čemu ubírám půl bodu, tak to je napínavost. Ta mi během celé knihy chyběla a čtenář se určitého napětí dočká až ke konci knihy.

Ale jinak mohu knihu doporučit všemi deseti

Hatshepsut
03.09.2023 5 z 5

Skvělé a shoduji se s ostatními komentáři, že ještě lepší než první díl. Knihu jsem přelouskla jedním dechem za jedno odpoledne a nemohla se od ní odtrhnout. Nápaditý příběh plný fantazie, Vikingů a především cestování časem. Kdo máte takové příběhy rádi a nevadí vám romantika, pusťte se do čtení!

Karina_

Nádhera. Krásný romantický příběh

januska82
03.09.2023 5 z 5

Čo by ste robili, keby ste sa zrazu, z ničoho nič, ocitli v inej dobe??? Medzi Vikingami, v 9. storočí ???

Najskôr som si povedala: "To snáď nie, to má od reality ďaleko.... Nooo, tak toto ma baviť asi nebude". Nuž ale.... Opak je pravdou. Runy osudu sú vynikajúcim príbehom o svete, ktorý je dávno pochovaný a zabudnutý. Je bohatý na popis, poteší srdce a inšpiruje predstavivosť

Do role Linney som sa vžila celou dušou.... Prežívala som s ňou každý okamih.... Či už strachu z toho, že sa nevráti späť z minulosti, z predaja ako otrokyne, ale dokonca strachu z lásky k Vikingovi. Občas mi liezla, hlavne zo začiatku, na nervy, kým jej došlo, že je skutočne medzi Vikingami, že to nie sú žiadni herci, ale reálni Vikingovia. Sa to dlho ťahalo ale nakoniec to pochopila, ja som si vydýchla a s radosťou pokračovala v čítaní

Viking Hrafn bol úžasný (keď si odmyslíme, že uväznil Linneu, urobil z nej otrokyňu a chcel ju predať). Išiel si tvrdo za svojím cieľom.... Až kým sa do toho nezamiešala láska

Ostanú spolu Viking Hrafn a archeologička Linnea??? Preklenú spolu vzdialenosť, ktorá ich delí (minulosť, budúcnosť)???

Úžasná kniha!!! Zase môžem len a len odporučiť

EmillyT
31.08.2023 5 z 5

Čekala jsem podobný styl příběhu jako jsou Ozvěny run a velmi mě překvapilo, že tento příběh je jiný, celý děj se odehrává pouze v jedné dějové linii, ač se občas změní rok, ve kterém se nacházíme. Způsob cestování v čase byl hezky vymyšlený. Líbilo se mi vyprávění o běžném životě Vikingů a jejich výpravě do Istambulu. Kniha je velmi čtivá. Propojení s předchozím dílem v závěru příběhu mě velmi potěšilo.

maluck
30.08.2023 5 z 5

Tohle bylo skvělé, příběh mě naprosto pohltil. Při čtení této knihy na mne dýchl kus severské atmosféry. Líbil se mi v ději obsažený popis běžného vikinského života, u kterého se také dozvídáme několik historických faktů. Cestování v čase je v knize popsáno velmi uvěřitelně. Linnea a Hrafn byli pro sebe jako stvořeni.

Mája777
27.08.2023 5 z 5

Ano, tohle se mi moc líbilo. Je tady jasná inspirace Cizinkou, ale to vůbec nevadí. Příběh z dob Vikingů je zajímavě napsaný. Sice tušíte, jak to dopadne, ale i přesto, nebo možná právě proto, čtete dál a dál. A kraťoučké návraty do prvního dílu jsou také fajn. Těším se na pokračování a určitě doporučuji.
(27. 8. 23 - 20 725 - 57)

Vikingové cestování časem romantika Švédsko

2022  87%Ozvěny run