Rudolf Habsburský – Princ rebel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Řada publikací líčí Rudolfa Habsburského (1858–1889), syna císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty, jako poněkud zdegenerovaného aristokrata, kterého charakterizují náruče hereček, obskurní šantány, alkohol a drogy a jehož tragický skon provázejí nejroztodivnější pověsti. Brigitte Hamannová však korunního prince vykresluje především jako člověka, který péčí učitelů, předních evropských vzdělanců a díky své touze po vzdělání a úctou k vědění získal v dospívání nejen mimořádné znalosti, ale osvojil si i životní postoje, jež se v průběhu času příliš neměnily. Vyhraněná světonázorová stanoviska, jež Rudolf rozvíjel ve studentských pracích a až do posledních dnů v množství novinových (ovšemže anonymních) článků, v jiných publikacích, osobními kontakty i různými prohlášeními, představují následníka habsburského trůnu, tradičně konzervativního a klerikálního, ve značně překvapivém světle. Zaujetí pro liberální uspořádání společnosti, svobodu, lidská práva, humanitu a pokrok a s tím související odpor k nevzdělané aristokracii, nacionálním projevům, ke klerikalismu a antisemitismu Rudolfa sblížily s představiteli měšťanské – často židovské – inteligence a neodvratně ho vzdálily od císařského dvora. Byl bez politického vlivu i oficiálních informací, a přece se houževnatě angažoval pro mnohonárodnostní rakousko-uherskou monarchii, jejíž další existenci spatřoval v odmítnutí militaristického Německa a ve spojenectví s Francií a Ruskem. Nereálnost následníkových cílů, nenaplněný soukromý život, nemoc a jistě i přemíra šampaňského s koňakem a morfium nakonec vedly k devastaci kdysi tak zářivé osobnosti. V loveckém zámečku Mayerling však nezazněl jen jeden výstřel. Rudolf vzal s sebou na smrt i sedmnáctiletou milující Mary Vetserovou......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9211/rudolf-habsbursky-princ-rebel-9211.jpg 4.123
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)
Orig. název

Kronprinz Rudolf, 1978

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Rudolf Habsburský – Princ rebel

Přidat komentář
Sofonisba
08. dubna

Autorka opět potvrdila své hluboké znalosti a schopnost napsat životopisnou studii poutavě a srozumitelně. Oceňuji, že v případě chybějících pramenů nabídne možné varianty, jak se věci mohly stát. Prince Rudolfy ukazuje nejen jako následníka trůnu, ale také jako vzdělance, ornitologa, možného zednáře, vojáka atd. Ale hlavně jako hluboce nešťastného člověka, který více než po koruně, slávě a dvorských zábavách toužil po obyčejném životě, možnosti být užitečný a něco dokázat. Ale hlavně toužil po bezpodmínečné lásce a uznání, jaké poskytují rodiče svým dětem.

AllyKumari
22.06.2017

Vynikající studie zajímavého člověka, který, kdyby byl jeho život jiný, mohl vykonat velké věci. Jediné, co mi trochu vadilo v české verzi, je kompletní ignorace spojení "v roce" nebo "roku". A tak se letopočty objevují následovně: Už 1888 mluvil o sebevraždě. Mluvil s císařem ještě 1877. Atd.


zbt81
18.02.2016

Korunný princ Rudolf určite nepostrádal inteligenciu a porozumenie k nemajetným vrstvám obyvateľstva. Keby sa bol narodil v meštianskej liberálnej rodine zrejme by bol jeho život oveľa šťastnejší a úspešnejší. Vinu na jeho osude a vývoji charakteru mala určite aj výchova a dedičné zaťaženie od oboch rodičov. Najväčšiu jeho tragédiu vidím ani nie na spôsobe jeho odchodu zo sveta (hoci to negatívne ovplyvnilo život celej jeho rodiny), ako skôr na tom, že zobral so sebou aj Mary - nedospelé 17-ročné dievča. Mal ju rozhodne z toho vynechať, ale či si v tom čase plne uvedomoval dôsledky svojho konania alebo nie už asi nezistíme.