Rozpomienky na detstvo

Rozpomienky na detstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398819/bmid_rozpomienky-na-detstvo-r7A-398819.jpg 4 4 2

Soňa Kovalevská bola geniálna ruská pracovníčka v odbore matematiky a matematickej fyziky. Dcéra generála delostrelectva, strávila detstvo na otcovskom majetku vo vilenskej gubernii. Okrem vedeckej činnosti pracovala aj literárne. Písala romány, divadlá, literárne kritiky, články a tak ďalej. Jej najsviežejším literárnym dielom sú pôvabné "Rozpomienky na detstvo," ktoré nám približujú nielen detstvo neskoršie slávnej matematičky, ale zachytávajú celé ovzdušie generálskeho domu v tých časoch, keď o ženskom štúdiu nesmelo byť ani reči, a ak sa dcéra "z dobrej rodiny" pokúsila o literárnu tvorbu, vyvolávalo to domáce búrky a záchvaty ako vec neslýchaná a mravne nebezpečná. Táto publikácia je doplnená obšírnou životopisnou štúdiou o tejto zaujímavej slovanskej žene - o Sofii Kovalevskej.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Matica slovenská

Vospominanija detstva

los
03.03.2021 3 z 5

čekal jsem sice nějaké úvahy o matematice, o vzdělávání žen v Rusku v polovině 19. století apod., ale dozvědět se o lidské tváři Dostojevského taky stojí za přečtení

Koka
24.08.2020 5 z 5

Báječný, zajímavý a naprosto autentický pohled do soukromého a společenského života některých vrstech ruské společnosti 19. století, o jejichž životě jsem se dosud dovídala hlavně z děl Turgeněva, Dostojevského ....
V kultivovaném vyprávění mimořádně vnímavé a spisovatelsky zdatné slavné matematičky, v němž vzpomíná na dětství, jsem našla obrázky rodinného života dobře situované šlechtické rodiny na jejich venkovském statku: naprostý nezájem rodičů o děti (vídali je pouze jednou denně u večeře na vzdálené straně stolu, jinak s nimi téměř nikdy nepromluvili), jistý druh "nadvlády" sloužících, chův, guvernantek - cizinek, které dovedly obratně manipulovat s chodem domácnosti, izolace od vnějšího světa, deformace při utváření si názorů, způsobené omezeností vzdělání, přísná rodičovská kontrola výběru četby, příklon k "nihilizmu" jako projev generační vzpoury atd.
Největším překvapením však byly epizody kontaktu sester Korvino-Krukovských s F. M. Dostojevským - byl to opravdu podivín!

Fedor M. Dostojevskij, 1821-1881 Petrohrad (Rusko) postavení ženy ve společnosti

1908  0%Nihilistka
1950  85%Rozpomienky na detstvo

Kniha Rozpomienky na detstvo je v