Svítání

Svítání https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134711/rozcesti-svitani-gM1-134711.jpg 4 5 2

Rozcestí série

1. díl trilogie, v rozsáhlém období vývoje buržoazní republiky až po rok 1968, zobrazuje přeměny jihočeské vesnice. Autor přiznává, že k napsání této rozsáhlé vesnické trilogie ho vedla touha vypovědět bez příkras o všem, co se odehrálo. Sám sžitý s venkovským prostředím věnuje své vyprávění prostým lidem, obyčejným čtenářům měst i venkova. V prvním dílu zachycuje dramatické osudy dvou rodin, domkáře Holíka a statkáře Dubce, rodáků z jihočeské vsi Lipová, na pozadí třicátých let, války a poválečného období.... celý text

milan3144
29.10.2017 3 z 5

Při čtení této knihy (četl jsem všechny tři díly v jedné knize) se mé hodnocení postupně měnilo. V první třetině jsem byl přesvědčen o dobrých čtyřech hvězdách. V druhé třetině jsem to zvýšil na pět. Bohužel posledních zhruba sto stran mé hodnocení značně snížilo. Kniha myslím dobře zachycuje události v období předválečných přes válečná a poválečná léta a pak následný vývoj událostí na jihočeské vesnici po rok 1968. Po celou knihu je v ději patrná ideová linie, někdy více, někdy je takřka neznatelná. Konec konců se to u
zachycení témat jako je proces kolektivizace, v době vydání knihy, musí očekávat. S blížícím se závěrem, ovšem do té doby tenká ideová linie, mohutní a postupně se z ní stává hlavní dějové lano. Úplný závěr pak je jakousi obhajobou srpnových událostí, jako jediného správného řešení. Proto nakonec tři hvězdy.

Pavelpi
15.03.2013 5 z 5

Kronika vývoje a přeměny vesnice a lidí zahrnuje období od první republiky až do roku 1968.Čtivá pěkná kniha,kterou mohu doporučit všem,kdo mají podobný žánr rádi

František Podlaha
česká, 1914 - 2000