Negativ smrti

Negativ smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59404/negativ-smrti.jpg 4 4 2

tomasblazek
27.05.2022 2 z 5

Druhý román Sappera, který jsem teď přečetl, byl Negativ smrti (orig. Tiny Carteret, 1930). Zde není hlavním hrdinou Drummond, ale "Drobeček" Carteret. Vzdor opět krásnému motivu na ražené vazbě (smajlík) a lákavému názvu nelze doporučit ke čtení. Slibně se rozvíjející příběh o sérii zločinů, které se točí kolem kompromitujícího negativu, a o záhadných vraždách, kdy všechny mrtvoly na sobě mají podezřelé malé škrábance, je román sice solidně obskurní, ale velice brzy trácí tempo. Autor sice nechává děj cestovat po zeměkouli (do fiktivní země Besonie, které hrozí státní převrat) a zase zpět, postavy měnit převleky, používat neobvyklé zbraně či bojovat v kobkách kláštera, ale je to nepovedené, neohrabané, skoro k neučtení. Je to sice současně i dostatečně blbé, ale ne tak dostatečně blbé, aby to bylo fascinující.

Disease
27.12.2020 3 z 5

Nu, Drobeček rozhodně nový Bull-dog Drummond není. I když byla kniha místy napínavá, chyběl mi tu humor, který výborně funguje v předchozích sapperovkách. Ale celkově je to v rámci prvorepublikových detektivek stále nadprůměr. A ty ražené desky v edici Gustava Voleského prostě žeru :-)