Moderní komedie

Každý kdo si zamiloval román nebo televizní zpracování Ságy rodu Forsythů musí bezpodmínečně sáhnout po Moderní komedii. Čtenář v ní sleduje život a chování mladších generací, které místo zvelebování rodinného jmění touží pouze po radovánkách. Změní se svět po odmrštění starých hodnot k lepšímu?

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208732/big_moderni-komedie-2Nk-208732.png 4.562

Rod Forsytů 3.

Vydáno: , Omega

A Modern Comedy, 1924

Kniha Moderní komedie

samuel5955
13.02.2021

(+ SPOILER) Oproti iným čitateľom sa mi Galsforthyho Moderná komédia páči viac, ako Sága. Je to kniha o niečo menej tučná, zaberá menšie časové obdobie, no myšlienkový svet jednotlivých postáv je mi omnoho bližší a zrozumiteľnejší, ako starodávne persóny v Ságe, z ktorých buržoáznych neuróz sa Galsworthy vysmieva. Z necitlivého Soamesa urobil autor sympatického, i keď ufrflaného starnúceho muža a jeho večné prekáračky so starým pánom Montom napĺňajú knihu tým, čo v Ságe nebolo: skvelým britským humorom.

Siahodlhé, no vôbec nie nudné úvahy Soamesa nad moderným svetom pekne ukazujú, ako sa na prelome 20. storočia mení paradigma, životný štýl a uvažovanie ľudí. Soames je muž storočia devätnásteho, snaží sa pochopiť 20. storočie, ktoré sa deje okolo neho, vedecko-technický pokrok, ktorému nedôveruje, no nedarí sa mu to a snaží sa pochopiť svoju dcéru, čo sa mu tiež nedarí, tak, ako sa mu nedarí pozitívne hodnotiť zariadenie jej domu, ktoré sa mu zdá príliš moderné. A jeho dcéra, Fleur, sa snaží pochopiť samú seba a jej vzťah k svojmu manželovi a nakoniec si s prekvapením uvedomuje, že svojho manžela miluje a pochopí, že šťastie, ktoré hľadá, je po boku jej muža.

V závere románu Soames umiera a s ním umiera i celé 19. storočie, so všetkým svojim spiatočníctvom i všetkým tým, čo bolo dobré.

Abroš
24.02.2020

Po knize Sága ... jsem ihned sáhl po komedii.Přijde mi,že je trochu jiná.Nejde,aby byla stejná,neboť i doba se pořád pohybuje směrem dopředu.Krásné romány

Lolila
18.07.2019

Anglicko v medzivojnovom období a pokračovanie osudov členov rodiny Forsytovcov. Nevedela som, čo mám od tejto časti očakávať, ale bola som milo prekvapená. Soames je oproti predchádzajúcej časti sympatickejší, ohľaduplnejší, ľudskejší. Svet "starých" Forsytovcov sa zmenil, snaží sa byť modernejší. Prostredníctvom Michaela Monta poukazuje na politické a sociálne problémy, na chudobu. Výborne vykreslené postavy, ich charaktery, obdobie,... Jednoducho stará anglická klasika.

mgeisselreiter
03.01.2019

Nemohu říct, že by Moderní komedie byla slabší než Sága rodu Forsytů, jak se někde píše. Je prostě trochu jiná, a to z několika důvodů. Sága byla psána v širším časovém úseku 1906-1921 a taky měla širší časový záběr z minulosti cca 1880 do současnosti 1921. Moderní komedie byla psána v letech 1924-1928 a její dějový záběr navazuje asi od roku 1921 jen do roku 1926. Trochu tam chybí ta "stará dobrá" Anglie, má ale zase jiný záběr (politika, problémy chudých vrstev...). Obě trilogie mají podobnou kvalitu - pro mě v tom smyslu, že jsou zajímavé, poutavé a čtivé části, ale i části popisnější a nudnější. Zajímavé je, že Galsworthy dokázal podat Anglii své doby jaksi nadčasově, je to pořád zajímavé čtení, kterému čas nic neubral. Působí na mě tak, jakoby dílo bylo napsáno v současnosti. 75%, 2. 1. 2019.

Imor
22.08.2018

Sága rodu Forsytů a Moderní komedie - nádherné romány, krásně napsané. Četla jsem najednou a byl to mimořádný literární zážitek.

lapagerie
02.03.2018

Sága rodu Forsythů je moje oblíbená. Proto jsem byla zvědavá na její pokračování. Ale horko těžko jsem se prokousala na konec. Na můj vkus příliš velkou část děje zaujímá Michael a jeho politika. Fleur je stále lehkomyslná a sobecká, ani mateřství ji nezměnilo. Soames oproti předchozímu dílu je lidštější a sympatičtější. Ocenila bych více podrobností o Jonovi, Ireně a dalších "žijících" postav ze Ságy. Poslední díl trilogie byly ale už podle mého vkusu.

Langosh
02.02.2018

Parádní kniha, četla se skoro sama. Co víc k tomu dodat? Pokračování Ságy. Soames, Fleur, Michael, Jon, a další na scéně a pokračování jejich života po Sáze. Čtivá, mnoho děje, událostí. Kvalitní vykreslení postav, charakterů, doby.
Moc nerozumím, jak tu někdo píše, že zpočátku je pomalá a nezajímavá. Mě tedy kniha od začátku pohltila. Maximálně prvních 20-30 stránek, než se člověk začetl, ale pak už dobré.

MíšaS.
28.12.2017

Knihy mě pohltily. Souhlasím s níže, že i když "staří" Forsyté již nejsou, tak sledovat osudy jejich dětí a vnoučat je stejně zajímavé.
Jednoduše jsem této sáze propadla a pravidelně se k ní vracím ve volných chvílích a vždy mě udiví, jak musím číst, ač ten děj znám a vím, co se bude dít a co se komu stane.