Robin a Marion

Robin a Marion https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270680/bmid_robin-a-marion-5kk-270680.jpg 5 1 1

Dramatická pastorela že 13. století. Hra je čerpána z venkovského prostředí. Líčí zamilovanou pastýřskou dvojici. Do jejich lásky zasahují námluvy domýšlivého rytíře. Básník sympatisuje s prostými venkovany, vkládá do hry oblíbené lidové písně té doby, výjevy a hry z venkovského života.

Macvosik
04.07.2022 5 z 5

Prekrásne. Neviem či to bolo prekladom, ale mal som neustálu chuť si popri čítaní sem tam poskočiť a zatancovať. Len je to nutné čítať ako pieseň. Bol v tom kúsok mladíckeho srdca plného chuti do života, neustáleho žartovania a obdivu ku kráse sveta. A aj napriek dramatickým momentom to nikdy neprestalo milovať život, a to v každej čiastočke tohto vesmíru, pričom manifestáciou tejto lásky nie je len jazyk, ale aj humor a istá nadnášajúca ľahkosť. Skutočná radosť a krása. A priznám sa, absolutórium si to pre mňa získalo najmä tým, že ide o dielo z 13. storočia. Nečakal som to.

P.S. Atmosféru tohto prekrásneho bibliofilského vydania podľa mňa výborne dotvárajú Kotrbove ilustrácie.

Adam de la Halle
francouzská, 1240 - 1287