Ríša chirurgov

Ríša chirurgov https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522409/bmid_risa-chirurgov-7Ht-522409.jpg 5 3 2

Prežite na vlastnej koži prerod chirurgie z krvavého strašiaka na modernú a bezbolestnú medicínsku disciplínu. Pokračovanie obľúbenej knihy Storočie chirurgov od Jürgena Thorwalda ponúka ďalšie príbehy pozoruhodných dejín medicíny. Pripravte sa, hviezdne hodiny chirurgie práve začínajú! Šestnásteho októbra 1846 sa v Massachusetts General Hospital v Bostone podarilo uskutočniť prvú bezbolestnú operáciu pod narkózou. Začína sa tak bezprecedentný vývoj modernej chirurgie. Jürgen Thorwald opisuje jej rozhodujúce etapy prostredníctvom pôsobivých príhod, ktoré stáli na počiatku nových medicínskych poznatkov a metód. Rozpráva o boji za uznanie, o víťazstvách, ale aj o porážkach priekopníkov chirurgie. Knihy Jürgena Thorwalda predstavujú populárno-vedeckú literatúru v tej najlepšej podobe. S veľkým rozprávačským majstrovstvom nám predstavuje svety medicíny či kriminalisticky z tých najnezvyčajnejších uhlov pohľadu. Ríša chirurgov, ktorá pôvodne vyšla v roku 1958, predstavuje pokračovanie obľúbenej knihy Storočie chirurgov. Thorwald sa v nej venuje boju chirurgov o „biele miesta“ ľudského tela – srdce, pľúca, štítnu žľazu, miechu a mozog. Dejiny chirurgie v knihe Ríša chirurgov siahajú až do najmodernejších čias a atraktívne sú aj vďaka pohnutým ľudským osudom odohrávajúcim sa na ich pozadí a dramatickým životným príbehom, ktoré stoja za každým novátorským chirurgickým činom. Narkóza pomocou éteru, antisepsa či asepsa položili základy chirurgie, akú poznáme dnes. Ak politici hovoria o ríšach, ktoré tvorí vojenská a hospodárska moc, Thorwald hovorí o ríši, ktorá vznikla z boja o život človeka. Jej hrdinami sú lekári a lekárky.... celý text

Literatura faktu Historie Zdravotnictví
Vydáno: , Absynt

Das Weltreich der Chirurgen , 1958

booklovertina
28.12.2023 4 z 5

Od mojich nadšených ód a spokojnosťou opradených ovácií na Thorwaldovu fascinujúcu publikáciu Storočie chirurgov, skrz zápisky jeho starého otca mapujúcu neľahké začiatky modernej chirurgie, už nejaký ten piatok ubehol, no či už vtedy alebo teraz, či už so Storočím alebo s Ríšou, jeho voľným pokračovaním, moje nadšenie zostáva rovnaké.

Desivé zážitky z operačných sál a boj mladých, experimentom či novým horizontom otvorených, chirurgov s výsmechom, skostnatenými názormi i vehementným odmietaním skúsenejších kolegov, vystriedala aká-taká zhovievavosť a ochota prispôsobiť sa, pokrok v dobovej chirurgii však miestami i naďalej haproval. Tu ho brzdil nedostatok odvahy, tam zase predpoklad, že ten-ktorý operačný zásah hraničí s rúhaním či doslova s kacírstvom, a o slovo sa, samozrejme, neraz hlásila aj zrážka dvoch nadutých eg.

Napriek nie vždy priaznivým podmienkam, opakujúcim sa neúspechom či polenám, ktoré škodoradostní, po prvenstve bažiaci, chirurgovia hádzali druhým pod nohy, novátorský trend predsa len ako tak napredoval. K slovu sa dostávala exotická neurochirurgia či dovtedy nepoznaná extrakcia žlčníkových kameňov, ničivosťou zaujala struma spolu s rakovinou, a k vývoju mali čo-to povedať i funkčné centrá (objavené vďaka nie práve eickým pokusom) či medicínsky motivované koketovanie s kokaínom.

Nádory, slepota, boj o čas či nečakané, operáciami zapríčinené výsledky hraničiace s idiotizmom či možno demenciou.

Prostredníctvom Hartmanových zápiskov, ilustrujúcich nie len vzrušujúce pokusy, ale i dobovú atmosféru či charakter nemalého množstva priekopníkov a s chirurgiou prepojených velikánov, a vlastných štúdií, Thorwald opätovne ponúka dychberúce, na jednej strane pútavé a napriek informačnej nasýtenosti zrozumiteľné, na druhej strane neľahké, miestami rozum zastavujúce čítanie.

Opäť raz výborné (kontroverzný prípad liečby či skôr neliečby nemeckého korunného princa Friedricha III. bol pre mňa nervový top strop

Lessana
14.11.2023 5 z 5

Tak toto bolo úplne dokonalé! Ja, čo mi je mdlo už len pri meraní tlaku či odbere krvi, som tajila dych pri prvých, priekopníckych operáciách hrudného koša, miechy, mozgu, pruhu, oka a iných tajomných zákutí ľudského tela a hoci boli popisované úplne detailne, nerobilo mi to nijaké závrate, len čistú rozkoš z čítania. Autor dokázal skutočne majstrovsky skĺbiť historické fakty (o vývoji chirurgie) v skutočných životných príbehoch lekárov a pacientov, a to všetko vlastne akoby v beletrii plnej napätia, sympatických postáv, zručných opisov i humoru. Nenásilne sa vždy dozvieme o tom, kde a prečo autorovho starého otca, keďže o ňom je kniha, zavial vietor, vzápätí sledujeme históriu diagnózy, ktorou trpí hrdina kapitoly/pacient, pokroky v jej liečbe a nato sme už zoznámení s lekárom, ktorého neodradili neúspechy iných a vynašiel sa svojsky. Tŕpneme, či sa mu podarí dotyčného pacienta vyliečiť (operáciou), a vôbec, ako to celé dopadne v živote tých, ktorí svoj život zasvätili pomoci druhým (lekári), i tých, ktorí sa do ich rúk oddane zverili (pacienti). Na záver ešte pochválim preklad: výborný! Vrelo odporúčam! A ja si idem pozháňať aj ostatné knihy autora :).

dějiny lékařství chirurgie

Jürgen Thorwald