Římský triptych - Duchovní závěť Jana Pavla II.

Římský triptych - Duchovní závěť Jana Pavla II. https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107458/rimsky-triptych-107458.jpg 5 4 1

Nová básnická sbírka Jana Pavla II. Římský triptych byla představena na jaře v Krakově a ve Vatikánu. Jde přitom o mimořádný počin: aby Petrův nástupce vydával kromě encyklik a apoštolských listů také vlastní literární tvorbu, je vskutku ojedinělé. Římský triptych otvírá lyrická pasáž popisující horský potok padající do údolí, na jehož pozadí rozvíjí autor úvahu o pomíjivosti pozemského života. Ve druhém oddíle nás papež provádí Sixtinskou kaplí, kde jeho imaginaci zaujme Michelangelova nástropní freska Posledního soudu. Závěrečnou částí Třetí část tvoří papežova reflexe příběhu biblického Abrahama.... celý text

Achillesaželva
27.12.2023 5 z 5

Polština je pro mne stejně přirozená jako čeština, což je v tomto případě pro poezii obrovská výhoda. Papež JP2 měl úžasný cit pro slovo, ale vůbec pro umění jako takové. Sbírka odráží jeho osobní meditace a vztah k Trojici. Čte se snadno,
myslím, že ocení i leckterý čtenář, který běžně básnické sbírky obloukem obchází.
Když krátce po smrti papeže Piotr Rubik představil své oratorium Tu Es Petrus, byly písně vždy uvozeny recitací v podání Igora Michalskiego právě z Triptychu aj., což bylo velmi zdařilé.
V češtině vyšla publikace jako bilingva doplněná pěkným obrazovým materiálem (fotografie rukopisů, kresby, obrázky..)
Doporučuji!