Řeka

Řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204777/bmid_reka-Jk6-204777.jpg 4 2 1

Novela, odehrávající se v padesátých letech na vesnici u řeky, rozvíjí v souvislosti s perspektivou spoutání řeky přehradou řadu dramatických střetů, obnažujících hlubiny lidských vztahů a vášní.

milan3144
23.04.2019 4 z 5

V této útlé knížce má autorův literární jazyk blízko k teprve později napsanému Soukromému leteckému dni, který se mi velmi líbil. Řeka, užitá i v názvu, zde slouží jako spojovatelka a mlčenlivá průvodkyně života hlavního hrdiny. Tomu se život rozhodně nevyvíjí tak, jak by si představoval a navíc na něm i ulpí podezření, které ač neprokázáno, ho donutí k odchodu ze svého domova. Ke stáří se vrací zpět, do míst kde prožil těžké, ale i radostné chvíle. Vrací se domů, aby ještě naposled se s těmito místy rozloučil a uviděl řeku takovou jakou si ji pamatoval. Řeku, která brala i dávala. Řeku, kterou bylo třeba respektovat s její silou a nespoutaností. Řeku která mu poskytovala obživu. Řeku, která se po dokončení přehrady změní ve vodní hladinu se zcela jinými zákonitostmi a bude zbavena své jarní nespoutanosti.
Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec dávám čtyři.

Petr Pavlík
česká, 1933 - 2012