Řeči na sněmu

Řeči na sněmu https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57711/reci-na-snemu-57711.jpg 5 2 1

Soubor 13 řečí zařazených do tohoto svazku je svým charakterem unikátní - představuje totiž jediný dochovaný soubor řečí pronesených ve sněmu, tzv. démégorií. Démosthénes je vytvořil a přednesl v letech 354-335 př. Kr., tedy na vzestupu své politické aktivity v protimakedonské opozici. Nejslavnější řečník antického Řecka Démosthenés musel vyvinout značné úsilí, než dosáhl svého věhlasu. Pod jeho jménem se dochovalo 60 řečí, řada listů a návodů k vystoupením. Mezi nejslavnější řeči patří O věnci, Řeči proti Filippovi (tzv. filippiky), O míru a Řeči olynthské. Navzdory několika překladatelským pokusům v minulosti vychází soubor Démosthenových démégorií poprvé v úplnosti zásluhou prof. dr. Pavla Olivy, který překlad doplnil obsáhlou předmluvou a poznámkami.... celý text

Benedikt
30.11.2019

Dielo autora klasickej rétoriky Demostnéhna, ktoré som mal to šťastie si prečítať, je čítaním nie len o rétorike ale aj o histórií a politike. A to aby som nezabudol, čítaním veľmi zaujímavým a poučným i dnes. Dielko z edície Antická knihovna, obsahuje 13 Demostnéhových rečí ktoré predniesol k rôznym príležitostiam na Aténskom sneme. Tie veľmi zaujímavo popisujú spôsoby myslenia človeka ktorý žil okolo roku 350 p.n.l. Demosthénes sa vo svojich rečiach javí ako prezieravý politik, ktorý miluje svoju domovinu, Atény a chce aby boli skutočnou veľmocou. Na druhej strane žiada aby Atény plnili svoje záväzky, či už zmluvné alebo morálne. Atény podľa Demostnéna majú byť majákom spravodlivosti a spravodlivých a ukážkou demokracie. Vo svojich politikách je často pragmatický, dejiny ukázali že sa neraz mýlil, ale netreba zabúdať že chyby sú ľudské.

Aténčanov vo svojich rečiach vyzýval k činom, k ráznym a miestami aj siláckym riešeniam, ktoré ale mali vždy slúžiť k dobru vlasti. Na margo vlasti možno len spomenúť, že leitmotívom knihy je fundamentálne iné chápanie spoločenstva ako ho poznáme my.

Dovoľte mi zacitovať: „ ... Rúca sa (demokracia), ak vy Aténčania, ste zle vedený hoci je Vás mnoho, ak ste bez prostriedkov, bez výzbroje, bez náležitého usporiadania a bez jednotného myslenia, ak sa ani stragégos ani nikto iný neohliada na vaše hlasovanie a ak nikto o tom nechce hovoriť, neusiluje sa o nápravu a nespraví nič aby to skončilo.“

Poznáte politika ktorý by sa takto prihováral ku svojim voličom?

Démosthenés
řecká, -384 - -322