Ranná horúčka

Ranná horúčka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297145/bmid_ranna-horucka-myu-297145.jpg 4 108 38

Švédsko 1945. Dvadsaťpäťročného Miklósa transportujú z koncentračného tábora Bergen-Belsen na švédsky ostrov Gotland. Potom si v rehabilitačnej nemocnici znovu vypočuje rozsudok smrti: švédsky lekár mu pre neliečenú tuberkulózu dáva šesť mesiacov života. No Miklós vyhlási osudu vojnu. Napíše list všetkým stosedemnástim maďarským dievčinám, ktoré sa vo Švédsku zotavujú, s úmyslom vziať si jednu z nich za manželku. Čoskoro objaví tú pravú – uchvátia ho pôvabné riadky a fascinujúci štýl devätnásťročnej Lili. Ranná horúčka je ľúbostným príbehom zo života, ktorý päť rokov po vydaní v Maďarsku objavili aj najvýznamnejšie svetové vydavateľstvá. Prepracované vydanie vyšlo v prekladoch vo viac ako dvadsiatich ôsmich krajinách sveta a pripravuje sa aj filmové spracovanie.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hajnali láz , 2015

_kadla_
22.01.2019 2 z 5

Mě ta knížka prostě nenadchla... Sice příběh silný, ale od začátku se dalo tušit jak to dopadne. Použití úryvků z dopisů bylo sice zajímavé, ale stejně jsem se u toho tak nějak nudila.. Sice jsem ráda že sem si knihu přečetla, ale s díky jsem jí odložila a už se k ní nevrátím.

Sonik1974
09.10.2018 5 z 5

Silný příběh. Krásné vypravování. Vše o životě a smrti. Není co dodat.

rajen
11.06.2018 3 z 5

Je to už hodně dlouho, co jsem tuto knihu četla, přesto si ji pamatuji. Vím, že mě nijak nezaujala stylem psaní ani schopností vtáhnout do děje, ale díky ní jsem se dozvěděla netušené, a to, že lidé zachránění z koncentračních táborů na hraně smrti byli odváženi a léčeni ve Švédsku. Jakou měli silnou vůli žít, uzdravit se a jak se poprat s tím, že neví nic o svých blízkých, musí se naučit žít v zemi, ve které by se normálně nikdy neocitli a jak vlastně ani nebylo lehké se vrátit do své vlasti, pokud vám nikdo v ní nezůstal. Příběh bez příkras a podle reality.

lusila
31.05.2018 5 z 5

Páčilo sa mi to. Aj takáto je láska.

allebra
03.12.2017 4 z 5

Zajímavý příběh o lásce a naději v poválečném období, lidský a dojemný. Příjemné čtení.

Mermaida
19.10.2017 4 z 5

Milý příběh, ačkoliv je z poválečné doby. Líbilo se mi prolínání příběhu s úryvky z dopisů, hezky se to četlo.

Jana283
03.07.2017 4 z 5

Nádherný příběh o nezlomné vůli, naději a lásce. Od první chvíle sice víme, že hlavní hrdina zvítězí nad nepřízní osudu, byrokracií a především nad smrtelnou nemocí (protože jinak by přece knihu nemohl napsat jeho syn), přesto sledujeme s napětím jeho osud, věříme v křehkost rodící se lásky a doufáme, že bude-li to někdy třeba, najdeme v sobě také tolik naděje a odvahy. Silná a velmi potřebná kniha!

ElizabethK
02.06.2017 5 z 5

Jedná se o velmi milý poetický příběh. Příběh je proložen úryvky z dopisů a samotná skutečnost, že se jedná o příběh inspirovaný skutečností, je pro mě velmi důležitá a přispěla k mé spokojenosti s knihou. Kladně hodnotím i grafické zpracování knihy - útlá knížečka vhodná na cestování, je vidět, že se velikostí písma snažili ušetřit místo, takže kniha není nijak objemná, přesto je v ní napsáno poměrně hodně.

lumiluvi
31.05.2017 4 z 5

Krásný příběh, pohltil mne, i když byly některé krátké úseky nezajímavé, nenudila jsem se, ráda si přečtu znovu, je to jedna z hodnotnějších knih...♥

kalinka99
28.04.2017 5 z 5

Krásný a dojemný příběh ze života po válce.

pastelka53
19.03.2017 3 z 5

Nenadchlo, ale také nenudilo. Víckrát se do čtení toho kousku asi nepustím.

ssyyllvvaa
18.03.2017 4 z 5

Hluboce lidský příběh, který není jen autorovou fantazií, ale zčásti i literaturou faktu díky citacím z dopisů napsaných jeho rodiči po osvobození z koncentračních táborů, kdy se oba léčili ve Švédsku a hledali si cestu do nového normálního života. Odhodlání, se kterým se autorův otec rozhodne bojovat s prognózou posledního půl roku života a rozhodne se seznámit s některou z krajanek a najít si tak partnerku, skutečně se zamiluje se a za svou láskou pak jde přes všechny překážky, kladené mu okolím, je obdivuhodné a dojemné.

Odehnalka
19.02.2017 4 z 5

I mě příběh okouzlil, krásný, lidský a dojemný. Díky svému formátu je kniha skvělá na cestování, a díky stylu psaní se kniha četla sama.

bookcase
06.02.2017 5 z 5

Mně se to líbilo. Příjemný komorní příběh neobvyklé lásky.

DariDerek
02.02.2017 3 z 5

Nebylo to špatné, ale já od knihy čekala něco víc. Pořád mě při čtení něco rušilo, neuměla jsem se pořádně začíst. Chyběla mi tam "hloubka" nebo jak to mám nazvat. Ale na druhou stranu, jsem ráda, že někteří lidé po válce měli to, po čem toužili. :-) Aspoň v tomto příběhu.
Každopádně, recenze bude zveřejněna na portále www.Chrudimka.cz

sporran
14.01.2017 3 z 5

Kniha mě neoslovila tak, jak jsem od ní čekala. Zajímavý obal a název. Příběh se příliš nerozvinul. Pořád se to točilo kolem nemoci a .... Hlavní hrdina byl zvláštní. Celé je to taková divná poválečná romantika.

DiLay
01.01.2017 3 z 5

Příběh to byl pěkný ale napsané to bylo docela chaoticky. Někdy jsem se u knihy i nudila :/

hats
06.11.2016 5 z 5

Krásny príbeh. Ľudský, žiadna červená knižnica... Škoda, že už je koniec... Ešte by som prijala pár stránok navyše...

psychologické romány holokaust, holocaust

Autorovy knížky