Rande naslepo

Rande naslepo https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347524/bmid_rande-naslepo-BQS-347524.jpg 3 57 57

Když bylo německému Sinhálci Saliya Kahawatte 15 let, jeho zrak se během několika měsíců rapidně zhoršil. Doktoři tvrdili, že jednoho dne úplně oslepne. Měl opustit školu a pokračovat v dílně pro nevidomé. Ale jeho snem bylo dál studovat a být nezávislý. Více jak 15 let se mu podařilo svoje postižení úspěšně skrývat a budovat kariéru ve světě vidících. Jeho uši a intuice mu nahradily zrak. Pracoval tvrději než všichni ostatní a s pomocí počítače s hlasovým výstupem četl knihy, mapy i nápojové lístky v barech. Mezi jeho strategie patřilo třeba počítání schodů na schodišti a když byl opravdu v úzkých, trapnou situaci mistrně otočil v žert. Až jednou ho okolnosti donutily přiznat si pravdu... Dle knihy vznikla i úspěšná stejnojmenná filmová romantická komedie.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Omega

Mein Blind Date mit dem Leben , 2009

alnahu
13.12.2017 3 z 5

Velmi silný příběh muže ,který se popral se svým hendikepem. Saliya přicházel pomalu již od svých patnácti letech o zrak ,nakonec mu zůstalo pouhých 5% měl svůj sen, jako ostatní lidé a proto začal se svým postižením bojovat, nechtěl být litován a to se mu podařilo i když to neměl v životě jednoduché .Podle knihy byl též natočen docela úspěšný film.

sona8058
07.11.2017 4 z 5

I když je na knize přebal z filmovou obálkou, tak rozhodně nečekejte tentýž příběh. Kniha je autobiografií člověka, který se od svých patnácti let potýká se zhoršováním zraku a nyní vidí jen 5 % z toho, co vidíme my ostatní. Autor a hlavní hrdina zároveň se musel vyrovnat s tím, že se na něj všichni dívají jako na postiženého. Ale on nechtěl být tím handicapovaným, a tak se rozhodl zařídit po svém. Většina lidí málem ani nevěděla, že je téměř nevidomý.
Tento příběh je silný a ukazuje nám, že se nemáme vzdávat a máme si jít za svým cílem, stejně tak, jako Saliya Kahawatte

Veve721
20.09.2017 2 z 5

Saliyu obdivuju, ale také nesnáším. Knížka mi přišla zajímavá, přesto to nebylo přesně to, co jsem očekávala. Obálka mě na první pohled zaujala, ale neodpovídala ději. Film mě ohromně bavil, jenže se předlohou jen volně inspiroval. Co víc říct: Můj názor je roztříštěný na dvě poloviny a bylo těžké to nějak shrnout... Nakonec bude stejně na vás, jaký budete mít na příběh názor. Jsem si jistá, že se najde hodně čtenářů, kteří dají i pěkně vysoké hodnocení. A já se s nimi hádat nebudu, protože chápu, co se jim může na knížce líbit. Jen u mě prostě sebestředný Saliya tolik neuspěl...

Ivuska.09
17.09.2017

Autobiografický příběh, který vás prostě zasáhne. Mně se kniha moc líbila - je o tom, jak je důležité nevzdat se - i když vaše dny nejsou úplně růžové. Velmi poučné a mile napsané.

zfilmováno romantika slepota nevidomí autobiografie

Autorovy knížky

Saliya Kahawatte