Rande naslepo

Když bylo německému Sinhálci Saliya Kahawatte 15 let, jeho zrak se během několika měsíců rapidně zhoršil. Doktoři tvrdili, že jednoho dne úplně oslepne. Měl opustit školu a pokračovat v dílně pro nevidomé. Ale jeho snem bylo dál studovat a být nezávislý. Více jak 15 let se mu podařilo svoje postižení úspěšně skrývat a budovat kariéru ve světě vidících. Jeho uši a intuice mu nahradily zrak. Pracoval tvrději než všichni ostatní a s pomocí počítače s hlasovým výstupem četl knihy, mapy i nápojové lístky v barech. Mezi jeho strategie patřilo třeba počítání schodů na schodišti a když byl opravdu v úzkých, trapnou situaci mistrně otočil v žert. Až jednou ho okolnosti donutily přiznat si pravdu... Dle knihy vznikla i úspěšná stejnojmenná filmová romantická komedie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347524/rande-naslepo-BQS-347524.jpg 3.226

Mein Blind Date mit dem Leben (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Omega

Kniha Rande naslepo

Simstr

Obálka knihy nekoriguje s obsahem, jak už někdo zmínil. Jedná se o autobiografii. Velice dobře se čte, autorovi jsem strašně fandila :-) za mě dobrá kniha.

simviki

Podle obalu a anotace jsem čekala romatický vtipný příběh, ale ukázalo se, že to bylo poněkud zavádějící. Místo toho mi autor naservíroval autobiografický román, čtivý a zajímavý, leč plný sebestředného zdůrazňování toho, jak sám a sám pouze díky disciplíně a vlastní ctižádosti dosáhl toho, čeho dosáhl. Krom toho mi mezi řádky vysvětluje ten jediný správný přístup k životu, a pokud ho nemám, možná bych se mohla obrátit na něj, aby mi život lépe uspořádal. SPOILER :Nepopírám, že Saliya dostal do vínku velkou dávku těžkostí a zdravotních postižení, s kterými se musel pořádně porvat, ale byl to on, kdo si vybral tu složitější cestu, díky níž se pravděpodobně dostavila ta další zdravotní selhání. Navíc k tomu dostal neuvěřitelnou spoustu báječných průvodců na svou cestu životem. Všichni ti kamarádi a přítelkyně mu hodně a nezištně pomáhali a on je využíval na své cestě nahoru - a vždy po nějakém čase, když se dostal o příčku výš, odhodil jako použitý ubrousek. Opravte mě prosím , jestli jsem si špatně vyložila text .., ale kdyby nebylo Tiny, tak by prostě spáchal sebevraždu. To ona ho zachránila, stejně jako mu předtím Laura pomohla překonat chemoterapii a všechny těžkosti okolo. Takže ano, klobouk dolů nad tím, čím si prošel a co vše dokázal, ať je nám to motivací a potvrzením toho, že " slabý jen ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten ,kdo má jen malý cíl..", ale nezapomínejme na to, že bez nezištných a obětavých přátel by se mu to nepodařilo. ( a my bychom se nad touto knihou mohli zamyslet nad tím, za co vše vděčíme našim přátelům, ať už je to fyzická pomoc, nebo jen blízkost v těžké chvíli, či nápad nebo myšlenka na kterou nás přivedli. Díky za ně.)

TerkaM
07.02.2018

Po přečtení musím říct, že to zase tak slavné nebylo. Ze začátku mě kniha bavila, byla neuvěřitelně čtivá, ale jak jsem ji jednou odložila, už jsem se do ní nedostala tak, jako poprvé.

V každém případě se mi líbilo, jak byl Saliya ambiciózní a jak si šel za svým, přestože byl slepý, jen bylo děsné, že ty práce vlastně střídal jako ponožky...

Ani nevím, komu bych knihu doporučila, ale pokud vás kniha láká, sáhněte po ní a udělejte si na ni názor sami. :)

JanaDor
26.01.2018

Prostě kniha mi celkově nesedla. Samotný příběh je zajímavý. Ale styl podání mi vadil a kniha se těžce četla. Autor jako hlavní hrdina je mi nesympatický a celkově to vyznělo neosobně a sebelítostně.
Pokud bych to brala pozitivně, tak autor může jít v určitých momentech příkladem svou silou vše zvládnout. To, že ho to zároveň stáhlo do víru závislostí a nemocí, musíme dát stranou. I když i to, by mohlo být varováním……

Tánička11
23.01.2018

Saliyého život neboli jeho kniha nám ukazuje, že když něco chceme tak to dokážeme dřív nebo později. I když si prožil více toho než jeho vrstevníci za celý svůj život dokázal se dostat tam kam zdravý člověk by ani nedokázal, ale jen by jsme ho mohli nazvat jako úžasného člověka a postižení zmiňovat netřeba.

Samira
28.12.2017

Po shlédnutí příjemného filmu byla kniha jasnou volbou a přiznám se, že jsem se na ni velmi těšila a doufala v reálnější a hlubší vhled do téměř neuvěřitelného příběhu muže.
Film se mi líbil, ale měl takové to klasické "americké" vyznění, obsahoval nereálné scény a tak celkově se zdálo, že hodní lidé čekají na každém rohu, aby našemu hrdinovi poskytli pomocnou ruku.
Jaké bylo moje překvapení, když skutečný příběh měl těch pravých hrdinů ještě víc.
Ano hrdina je opravdu velmi nemocný a překonával a překonává velký hendikep, ale kolik mu za život bylo nabídnuto vlídnosti, pomoci a lásky by jeden neuvěřil. Hrdina to však přijímá s velkou samozřejmostí a mnohem důležitější jsou jeho vlastní ambice, kterým je vše podřízeno.
Ano nakonec v ambicích dosáhl cíle, který je obdivuhodný. Ale kniha je spíše popisem dosažení seberealizačního cíle a ani zpětně neoceňuje ty, bez kterým by jich ani náhodou nedosáhl.
Musím v tomto případě říci, že mne více oslovil film, už proto, že filmový hrdina byl lidštější, skutečný Saliya žádný velký sympaťák není.
Přesto jde o zajímavé čtení.

kachenbooklover
24.12.2017

Podle obálky jsem si myslela, že to bude jako film, ale i tak se mi kniha moc líbila a určitě mě překvapila. Lidi jako Saliyu musí prostě člověk obdivovat !

alnahu
13.12.2017

Velmi silný příběh muže ,který se popral se svým hendikepem. Saliya přicházel pomalu již od svých patnácti letech o zrak ,nakonec mu zůstalo pouhých 5% měl svůj sen, jako ostatní lidé a proto začal se svým postižením bojovat, nechtěl být litován a to se mu podařilo i když to neměl v životě jednoduché .Podle knihy byl též natočen docela úspěšný film.