Puškinův knoflík

Dokumentární román, jehož takřka detektivní zápletkou jsou okolnosti, vedoucí v lednu 1837 k osudnému souboji básníka s jeho švagrem G. Ch. de Heeckeren ďAnthèsem. Žárlivý a výbušný Puškin se touto cestou rozhodl „hájit čest“; otázkou je, zda svou, nebo své ženy nebo dokonce své švagrové, další otázkou je, kdo a proč chystal pamflety a pletichy, jimiž se snažil básníka k souboji přinutit. Autorka se opírá o řadu dokumentů – o korespondenci, deníky, paměti současníků i materiály ruské tajné policie. Některé z těchto pramenů doposud nebyly známy. A tak také přinašejí nový pohled na známé události, které dosud literární historie vykládala tendenčně a s jistou pruderií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235805/puskinuv-knoflik-235805.jpg 3.73
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Il bottone di Puškin

Kniha Puškinův knoflík

SydBarrett
05.10.2020

Poučné, zajímavé, psáno stylem, že si člověk jednoduše musí dotyčné lidi zamilovat. Především kvůli velikému počtu přiložené korespondence, která je jedním z nejlepších vhledů do duše člověka, což je zde skvěle vidět. Dá se v podstatě kvůli své poutavosti číst jako určitý druh románu. Navzdory všemu jsem někde po polovině knihu odložila, možná kvůli již jistému - řekněme - přesycení tématem. Tyto knihy se musí číst po troškách, pomalu, postupně si vychutnávat jednotlivé pasáže.

bertrand
24.05.2017

Čtivé, žensky emocionální shrnutí posledních dní básníkových a toho, co k nim vedlo. Autorka zřejmě podnikla značné rešerše a zpracovala je v moderním dokumentárním stylu - skládačce . Nevím o jiné knize, která by se tímto tématem tak podrobně zaobírala.

Autor knihy

Serena Vitale