Pryskyřice

Pryskyřice https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431591/bmid_pryskyrice-PhU-431591.jpg 4 337 123

Malá Livie vyrůstá se svými rodiči izolovaně na malém dánském ostrůvku. Původní venkovská idyla a šťastný život v souladu s přírodou netrvají věčně. Otec rodiny Jens Haarder svou rodinu sice miluje, ale několik nešťastných událostí ho natolik poznamená, že se život na ostrůvku změní spíše v horor. Haarder v domě a kolem něj hromadí tuny harampádí a svoji rodinu včetně Livie zcela odřízne od okolního světa. Kdo by chtěl jeho způsob života narušit, se zlou se potáže… Haarder se nezastaví ani před vraždou. Livie nechodí do školy a nikdy si nehraje s jinými dětmi, zato umí perfektně střílet z luku. Ona i její matka Marie otce zpočátku podporují, postupně se ho ale začínají i trochu bát a jeho paranoidní svět se jim víc a víc zajídá. Důmyslně nastražené pasti kolem domu ale brání komukoliv z vnějšího světa se přiblížit a pomoci jim… Pryskyřice je román o lásce a přírodě, ale i o trápení, strachu ze ztráty, paranoidním vnímání světa a nezamýšleném zlu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vendeta

Harpiks , 2015

Pavlína2019
17.07.2022 5 z 5

Psát hodnocení k této knize není jednoduché - prostě neuvěřitelně dobré.

Přesné popisy, plynulé přecházení vyprávění různých osob, které výborně zapadá.
Málo rozhovorů a přímých řečí, takže kniha skvěle plyne formou vyprávění.

Paní autorka píše lehce, citlivě, výborně, dokonce s náznakem humoru, ač se jedná o tohle téma..... kniha se čte sama, bohužel, za den hotovo.

Přečetla jsem opravdu hodně různých knih.
Tuhle řadím k naprostým špičkám.
Nestává se často, že by na mě takto působily, šokovaly, až mě rozbolí žaludek, bez možnosti odložit ji.

Velmi dlouho si ji budu pamatovat a třeba i přečtu znovu.
Což je nejlepší hodnocení.
Určitě - posuďte sami...

Kaduri
27.06.2022 5 z 5

Uf, tak tušila som do čoho idem, ale až takúto hrôzu som nečakala.
Veľmi kvalitný psycho thriller.
Livie žije s rodičmi v izolácii na malom dánskom ostrove. Rodinná idylka v lone panenskej prírody sa postupne mení v peklo. Dom plný haraburdia, abnormálne obézna matka neschopná pohybu, a psychicky chorý otec. Najdesivejšie je, že Livie považuje toto prežívanie za úplne normálne.
Autorka veľmi citlivo popísala prerod nežného, laskavého otca Jensa, milujúceho stromy a prácu s drevom, v naprostého šialenca.
Sledujeme, ako sa jeho nevinné podivínstvo mení v nebezpečnú paranoju.
Silný kontrast čistej prírody a nemocného človeka.
Odporúčam.

"V kapse nosil malého mravence konzervovaného v jantaru. Vypadal stejně jako tehdy před lety, když ho Silas poprvé ukázal synům při výpravě k severním plážím. A vypadal pořád stejně jako miliony let předtím. Tehdy měl mravenec za úkol nosit do mraveniště malé kousky vysušené pryskyřice, aby tam fungovaly jako ochrana proti nemocem. Ale osud mu pak předurčil být v jednom takovém kousku uvězněn a udusit se tam. Přišel tím o život, ale ne o své tělo.
Pryskyřice v sobě skrývala něco zároveň uzdravujícího, smrtícího i ochranného a Jense Haardera tím fascinovala."

FoxFox
15.06.2022 4 z 5

Kniha Pryskyřice vypráví příběh jedné rodiny, která žije na malém dánském ostrově, odříznutá od zbytku civilizace. Do města na pevnině však otec s dcerou, naší hlavní hrdinkou Livií, podnikají pravidelné výpravy a přinášejí odtamtud věci. Spoustu věcí. Tolik věcí, že s nimi postupem času zaplní celý dům, ve kterém se pak už nemohou ani hnout. ..
Kniha začíná plynout pozvolna, seznamujeme se s minulostí otce Jense, poznáváme jeho vztah k rodině a lásku k přírodě. V průběhu děje se pak čtenář může snažit lépe pochopit činy, ke kterým dojde.
Bylo to spíš psycho, než thriller. Doporučuji čtenářům, kterým nevadí pomalejší tempo knihy.

Parwana
16.04.2022 5 z 5

Přiznám se, že tohle byla síla. Jedna z mála knih, u nichž jsem byla při čtení opravdu otřesená. Šokující příběh dívky Lydie, jejíž otec ji záměrně izoluje od společnosti, aby ji uchránil od toho, co sám nazývá zlem. Nicméně v příběhu nic není vždy jen černé nebo bílé. I přesto, že se mnou některé pasáže a celkový příběh zacloumal, dávám plný počet. Ke knize už se však vracet nechci.

netopýrek1985
14.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Ty jo docela mě mile překvapila. Úplně se četla sama. No byla jsem ráda že to Livia přežila ale ten konec s tím medvídkem no

Dani25
02.03.2022 5 z 5

Tak toto bola silná káva. Nečakajte typickú severskú krimi, je to skôr psychologický thriller. Spočiatku sa to rozvíja pokojne, aj keď už vtedy vidieť, že niečo tu nie je v poriadku. Neskôr sa to riadne rozbehne a bola som v napätí ako sa to skončí. Odporúčam.

Chillia
28.02.2022 4 z 5

První půlka knihy byla vlažnější, spíše dokonalé detailní popisování života rodiny a jejich všemožného haraburdí. V druhé půlce byla kniha svižnější a napínavá, jak to celé vlastně skončí. Celkový pohled do mysli nemocného člověka, potažmo pak celé rodiny, která hromadí věci, odpadky a žije na skládce, byl skvěle popsaný. To, co dítě vlastně považuje za normální, když to od mala vidí v rodině u svých rodičů, je šokující, zde je super uvědomění, že děti se nejvíce učí nápodobou. Závěr, který popisuje "prohlídku" domem je nechutný, zvrhlý a ukazuje, kam až chorá mysl a zhromažďování může zajít. Nečetla jsem zatím žádnou knížku podobné tématiky, ale moc se mi líbila. Přikláním se k názoru, že jde spíš o psychologický román.

monishek
30.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Neni to ten mrazivy thriller, ale i tak jsem knihu precetla za vecer. Bylo to pro me napínavé, i kdyz se dej ubihal v poklidnem tempu, kde vse je vlastne normalni a jen nám to (skoro cele) vypráví mala Livie. Uz jen první veta me nalákala si to přečíst a casu nelituji. Na zacatku mi to prislo úsměvné, jak Livie našla podlouhlou věc, která vibrovala. No a mamka si ji nechala a ona ji uz od te doby nevidela… Ale cele se to potom zamotalo, zkomplikovalo a ja musela cist dal. A ten závěr s medvidkem?! .. Jezisi, co je to za rodinu, sakra!
P.S. Skvěle se take hodi do čtenářské výzvy 2022 (Kniha, jejíž nazev neobsahuje písmeno ,,a’’.

SimonaP
28.01.2022 3 z 5

Knížka je psaná moc hezky, ze začátku mi přišla i vtipná. Pak už tedy začalo jít do tuhého a čtení nebylo příjemné. Ale vcelku mě bavila.

seabook04
25.12.2021 2 z 5

Za mne obrovské zklamání.

Ano, nemohu knize upřít její zvrácenost a jistou formu šílenství, ale připravte se na to, že tuto spojitost nedostanete v podobě thrilleru. Pryskyřice je psychologický román. Ani bych nepoužila slovo drama, jelikož i přes psycho postavy a jejich činy se příběh odehrává v poklidném tempu.

Čtenář díky stylu psaní nepociťuje pocity překvapení či šoku, jelikož příběh vidíme očima, které považují to co vidí za normální. Alespoň tedy v mém případě tomu tak bylo. Ano, to, co se v knize děje je přinejmenším "nestandartní" a kdyby byl styl psaní uchopen jinak, několikrát bych v průběhu čtení nemohla popadnout šokem dech, ukáplo by mi nemálo slz a po přečtení poslední stránky mi spadla pusa až na zem. Bohužel.

Je opravdu velká škoda, že je kniha propagována jako šokující thriller, protože kdyby k ní čtenáři přistupovali jako k psychologickému románu, jsem toho názoru, že by se dostala velkého obdivu. Takto v ní hledáme prvky a především tempo thrilleru, které ale nemá a mít ani nemůže.

Ačkoliv tedy knihu hodnotím pouze 2 hvězdami, více než ráda bych viděla její filmovou adaptaci. Je to totiž přesně ten typ příběhu, který předává více vizuální formou a to je samozřejmě filmovému plátnu více než sympatické.

Danago
30.11.2021 5 z 5

Opravdu psycho. Příběh je mrazivý, šílený, ale naprosto jsem tomu uvěřila. Manželé hlavně on byli nemocní, ale nemoc shromažďování věcí a nejen věcí se málokdy řeší.
Rodina, která se odřízla od okolních obyvatel. Žijí v hrozných podmínkách a s nimi jejich malá dcerka, která tatínkovi ve všem bezmezně věří. Ale on není zlý je opravdu jen nemocný. Přesto je zde ukázáno jak dokáží být lidé hodní a citliví. Něco pro mě originálního a opravdu na mnoha místech šokujícího. Ale kdyby mi někdo řekl, že je to podle skutečné události bez problémů tomu uvěřím. Doporučuji.

JitkaHambi
29.10.2021 2 z 5

Čekala jsem od knihy úplně něco jiného a naprosto souhlasím s komentářem níže....od Niki7763.
Kniha je bez napětí, bez děje, asi mně prostě tento typ knih nebaví.

ZuzanaZ83
20.10.2021 5 z 5

Thriller, jak ho chápu, to určitě není. Nejde o napínavé čtení, u kterého si koušete nehty a hltáte stránky. Tohle je psycho. Příběh o rodině, která se odřízla od světa. O tom, jak se lidé, v jádru hodní a citliví, vyrovnávají s utajením svých životů. A o tom, jak v tomhle světě žije dítě.
Mrazivé, děsivé, velmi opravdové a citlivé. Určitě doporučuju.

Pavlina50
13.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak toto bylo hodně smutné čtení. Malá holčička, která netuší, že způsob života, jaký je díky své rodině nucena žít, není vůbec normální a považuje to za běžný standard. Prostředí, ve kterém vyrůstá, působí přímo hororově - paranoidní otec, jehož stav se postupně mění v těžkou a fatální psychózu, matka, která pro mě z nepochopitelných a nevysvětlených důvodů rezignovala na život a za návrat k „normálnímu“ životu už kvůli své dceři vůbec nebojovala. To vše v naprosté izolaci od ostatních lidí a v prostředí, které útulný domov nepřipomíná ani vzdáleně – skládka opravdu není běžným domovem.
Než do žánru thrillerů, bych to spíš asi zařadila mezi horory, protože život této holčičky byl horor v pravém slova smyslu.
Dost mě šokovala už věta hned na první stránce: „Když táta v bílém pokoji zabil babičku, byla tam tma jako v pytli.“ Z toho, s jakou samozřejmostí byla tato věta malou holčičkou vyřčena, mě opravdu zamrazilo.
Tato atmosféra se pak nesla celou knihou. Malá Livie, jejíž jediným kamarádem je její mrtvý bráška, tak dokonale podléhá zvrhlé filozofii života (například, že fyzické utrpení, pokud je sdíleno ve tmě, nebolí…), kterou ji do hlavy vtlouká její psychopatický otec. Izolace, nevědomost, nemocná a neschopná matka…cesta ven pro Livii se zdá naprosto nereálná.
I samotný a vcelku nevinný název knihy Pryskyřice není jen nějakou metaforou, ale má přímo děsivou souvislost. Šokující kniha, na kterou asi dlouho nezapomenu.
A navíc…myslím, že odteď když budu mít pocit, že některé věci, které nepotřebuju, se ještě někdy můžou hodit a budu mít tendenci je skladovat…asi si na tuto knihu vždycky vzpomenu. Možná mi to usnadní rozhodování.

mrliš
09.10.2021 4 z 5

Je to zajímavá kniha. Není nijak akční, spíše psychologická s pomalejším tempem. Většina knihy se odehrává z pohledu malé dívky, která zná jen jediný svět na ostrově oddělený od civilizace a vyrůstá v područí psychicky narušeného otce. A však tento styl života nemůže trvat věčně. Za mě doporučuji.

Odetta889
04.10.2021 4 z 5

Trochu nechutný pohled jak někteří lidé bohužel i v současnosti žijí...

niki7763
04.10.2021 1 z 5

(SPOILER) Asi už jsem všeho tak přemlsaná, že vlastně nevím, jak knihu hodnotit. Asi to není můj šálek kávy. Já nepotřebuji na každé stránce popisovat věc, kterou ve svých hromadách šrotu Jens odložil. Ano, je to svým způsobem zvrhlé dílo, ale že bych knihu musela zavírat, to ne...

Jsem spíš příběhový typ, takže mám ráda napětí, bádání... Tohle kniha nenabízí, protože tam o nic konkrétně nejde. Děj nečekejte.

Ti, kteří si užívají spíše to psycho v hlavě vyšinuté rodiny si přijdou na své.

Za mne tedy bohužel nic moc... Bláznivá rodina, která žije na skládce. Co ale uznávám je fakt, že Livie mi bylo opravdu velice líto a to samé zvířat, kteří tam byli týrané. To nesnesu.

Bláznivý otec, proč se matka takto změnila nevím, babička tam moc velkou roli nezahrála, bratr defakto neznámý. Není to nic napínavého.
Asi mi tam něco rapidně uniká, protože opravdu netuším, co se stalo matce, proč tam byli tak zvláštní vztahy, konec úplně k ničem. Co tam mělo být tak mrazivého? Že to mohlo být skutečné?... Nebo, já nerozumím, oč tady běží.

hu_87
26.09.2021 5 z 5

Neskutečně zvrhlé a podivínské prostředí. Slabší povahy mohou mít s dočtením potíže, jelikož jsou zde právě ty všemožné "sodoma gomora" věci popsány s ohromným nadhledem a pocity samozřejmosti.
Jak se o někom říká, že žije v odlišném vesmíru, tak pro tuhle rodinku to platí jakbysmet.
A jak může někomu chybět to, co nepoznal, že? Jak se může někdo pozastavovat nad normálností chování své rodiny, když dosud nepoznal chování odlišné?
Je to zvrhlost sama plná podivínství, pryskyřice a nádechu pochmurnosti, který se ne každému autorovi povede nastínit. Tohle není běžná krimi, nebo taková ta rádoby tajemná detektivka, ze které se nakonec vyklube akorát horší průměr.
Protože tohle je právě něco, co mezi všemi těmi thrillery náramně vyčnívá právě tou zvrhlostí a proto mohu knihu jenom doporučit. Hlavně náročnějšímu čtenáři, který mezi všemi těmi thrillery hledá něco jiného, něco, co by ho konečně nadchlo. Protože tady to najde.

bookbug_cz
20.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Ane Riel: Pryskyřice
No – ale…boha moj! Ne…tohle fakt ne…BACHA – SPOILER!
Nemyslím to nijak zle, což o to! Kniha je naprosto skvěle napsaná, čtivá, pořád se tam něco děje (ať už pasivního nebo aktivního charakteru). Život této rodiny byl nakažený takovou hnilobou, že jsem často musela knihu zavřít a jít se nadechnout čerstvého vzduchu. Anotace slibovala příběh malé Livie, která žije izolovaně se svou rodinou na ostrůvku zvaném Hlava. Malá holčička se musí potýkat s vnitřní zkažeností svého otce, zvláštním životním stylem své matky a osamělostí, kterou vnímá jako samozřejmost. Setkáváme se zde lehce i s postavou Mogense – bratra Liviina otce, který jako jediný v sobě našel odvahu a vydal se za lepším životem mimo ostrov.

Jens Haarder, otec Livie, na ostrově vyrostl se svým otcem Silasem, který vyráběl nádherné rakve. S otcem čas trávili především tím, že do hotových rakví lehávali a povídali si. Byl to právě Silas, který Jense naučil seškrabávat pryskyřici ze stromů a uchovat ji, aby ještě bohatě posloužila. Else si na ostrov najala pomocnici Marii, budoucí Jensovu ženu, která svůj společenský život (byla to knihkupcova dcera) vyměnila za samotu a obyčejnost. Jens s Marií měli dvojčata, chlapec ale jako novorozeně padá z postýlky a umírá. Livie tedy zůstává sama, ale přesto svého bratra vidí, jako by on vyrůstal společně s ní. Rodina nemá z čeho žít, vykrádají domy na pevnině. Jens se až hystericky obává toho, že jeho rodinu někdo rozbije, až tak se bojí, že se rozhodne zabít svou matku a po nějakém čase i svou ženu. Zkrátka udělá všechno proto, aby rodina zůstala pohromadě. Co mě ale ke konci dostalo asi nejvíc, je fakt, že Mariino třetí dítě, které zemřelo při porodu, bylo vykucháno, Jens ji zakonzervuje a vyjme orgány. Livia se nakonec z tohoto nemocného prostředí dostává, ale s jakou budoucností? Narušenost, to, co z ní otec i matka udělali, se nedá úplně uzdravit.

Pro ty, co milují trochu zvrácenosti a psychologické šílenosti.

martina2540
16.09.2021 5 z 5

Knihu jsem měla doma déle a nechtělo se mi ji číst. Nakonec jsem se do ní pustila a bude to jedna z knih, na které nezapomenu. Byla hodně čtivá, líbilo se mi vykreslení prostředí i nečekaný závěr, doporučuji ji.