První ráno

První ráno https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31686/prvni-rano-HpS-31686.png 5 4 2

Výbor z povídkové tvorby dánského prozaika, který svými příběhy ze života prostých lidí a dětí kritizuje morálku, pokrytectví, bezohlednost i sociální protiklady moderní měšťácké společnosti.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

Om lidt er vi borte, To minnuters stilhed , 1939

MOu598
12.09.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2009. Podle mých poznámek:
Sbírka 19 povídek. Moc slov, mám raději povídky krátké.
Smutné, zadumané sentimentální příběhy, hlavně o dětech a láskách. Řada z nich je v ich formě.
Takové trochu jako za záclonou. Ale tesknota, smutek. Ach jo, život.
Citát:
"Věř si, čemu chceš, to si rozhodni sám."

Tereza.
26.08.2016 5 z 5

"Přesvědčivá perokresba dětství" i dospělosti. Pro mne to byly strhující až neuvěřitelně vylíčené prožitky obyčejných lidí. Příběhy na mě působily otevřeně a upřímně a právě v tom jsem nalézala jakousi čistotu líčení. Líčení něčeho opravdového, něčeho, co je nám všem společné, i když jsou naše příběhy jiné. Nosíme masky a pod maskami je něco skrytého a autor to něco odhalí v pár větách, při jejichž čtení se až tají dech. Také mě napadalo, že jako dítě jsem takhle snad ani neuvažovala. Jako dítě jsem prostě žila, ale teď jako dospělá vidím své dětství jinak. A právě o tom povídky jsou: propojují dětství a dospělost. Aneb "... že najdeme něco, co se nám nějak ztratilo."

Autorovy knížky

Hans Christian Branner