Průvodce světem současného umění

Průvodce světem současného umění https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351748/bmid_pruvodce-svetem-soucasneho-umeni-E7j-351748.jpg 3 8 2

Jak se vyznat ve spletitém světě současného umění? Těžko, přiznává Alistair Hicks, ale přesto nám nabízí návod, jak se lépe zorientovat a nedovolit kurátorům, kritikům či obchodníkům, aby mysleli za nás a určovali náš vkus. Ve svém bohatě ilustrovaném průvodci se přitom neomezuje pouze na několik nejznámějších jmen či na „západní“ tvorbu, ale pokouší se přiblížit také méně známé umělce i díla vznikající v Africe, Asii nebo na Blízkém východě. Současné umění uvádí do dobového a místního kontextu a při objasňování některých souvislostí se nevyhýbá ani ožehavým tématům, jako je dědictví kolonialismu, migrace, ztráta kořenů, život v éře internetu a nových technologií, globalizace či decentralizace. Výsledkem je pestrá mozaika nejrůznějších přístupů, s jejichž pomocí se umělci snaží reflektovat dnešek a odpovídat na jeho výzvy. Portréty jednotlivých umělců jsou navíc proloženy osobními postřehy a historkami, a tak se čtenář nemusí obávat suchopárného výkladu a může se těšit například na to, že se dozví, jak a proč se autor zamiloval do egyptské královny Nefertiti.... celý text

Umění
Vydáno: , Kniha Zlín

The global art compass: New directions in 21st century art

Nifredil
12.04.2021 3 z 5

Alistair Hicks je kurátorem jedné z nejvýznamnějších soukromých sbírek současného umění a v knize vysvětluje podle čeho se řídí, když vybírá exponáty, které do ní zakoupí. Mimochodem tak ukazuje stručně přehled současného umění a jeho směrů. Co je na knize cenné je hlavně to, jak Hicks ukazuje jednotlivá umělecká díla zasazená do širšího kontextu a ukazuje jejich význam i smysl ve vztahu ke společnosti. V závěrečné kapitole podrobně vysvětluje svou metodu výběru a vlastně ospravedlňuje tváří v tvář současnému umění, které téměř vždy komentuje dění ve společnosti, nutnost využívat subjektivní hledisko ve větší míře, než dříve. Kniha je tak zároveň kromě přehledu současného umění i fajn vhledem do práce kurátora sbírky a nabízí osobitý pohled na současné umění včetně možnosti poznat jeho zákulisí a hlavně nejvýznamnější umělecké výstavy a akce, kde se s umělci a jejich tvorbou může každý potkat. Potěšilo mě, že jsou v tomto výběru i Čeští zástupci. Zařazení Dominika a Jiřího Langových je cenné zejména popsaným dobovým kontextem a ukazuje, jak důležitá je účast našich výtvarníků na akcích jakými je například Benátské bienále, kde se s jejich tvorbou setká celý svět.

hana1070
18.01.2018 3 z 5

Alistair Hicks koncipoval svého průvodce svérázně a poněkud netradičně. Rozhodl se, že nechá fungovat svůj „soukromý kompas“ na umění, takže výběr umělců je vyloženě subjektivní záležitostí. Prostě si z každého kontinentu – kniha je rozdělena podle světových stran na Jih (Afrika), Sever (Evropa), Západ (obě Ameriky) a Východ (Asie a Austráli) – vybral umělce, které zná pokud možno osobně ("To jistě znáte Salvadora Dálího." „Já je znám všechny osobně, pane architekte“ – Světáci), a jim dává v knize prostor a často i slovo. Konkrétního vybraného autora v knize vždy velmi krátce představí a uvede nějaké jeho dílo, které mu přijde typické, anebo ještě spíš, které sám viděl. Pokusí se ho trochu zařadit do kontextu, ale spoustu prostoru zabere i líčení toho, kde se s danou osobností potkal, jaký večírek, bienále či performace stála u jejich seznámení. Velmi často dostane slovo i samotný umělec (kniha je prošpikována citacemi z rozhovorů z uměleckých časopisů, ať už tištěných či elektronických, často se také jedná o hovory, které vede s umělcem sám autor). Díky tomu se kniha velmi dobře čte, ale nějaký ucelený přehled o současném umění to (alespoň mě) nedává.

Autorovy knížky

Alistair Hicks
britská, 1956
2017  65%Průvodce světem současného umění

Kniha Průvodce světem současného umění je v