Průvodce světem koučování a osobnostní typologie

Průvodce světem koučování a osobnostní typologie https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343675/bmid_pruvodce-svetem-koucovani-a-osobnos-9bD-343675.jpg 4 2 1

Kniha Průvodce světem koučování a osobnostní typologie zkušených lektorů, konzultantů a koučů Anny Crkalové a Norberta Riethofa s patřičnou odbornou erudicí, nadhledem i lehkostí propojuje atraktivní obory koučování a osobnostní typologie MBTI®, které jsou v současném světě podnikání předmětem častých diskusí a jejichž oblíbenost v těchto oblastech neustále vzrůstá. Na stránkách tohoto inspirujícího „průvodce“, bohatě ilustrovaného vtipnými kresbami Jana Šnejdara, budete vtaženi do příběhu kouče Petra, jehož klienty se postupně stávají výrobní ředitel, projektový manažer, ředitelka školy a začínající podnikatel. Na Petrově příběhu, jenž je „poskládán“ z osobních zkušeností autorské dvojice, může čtenář sledovat Petrův profesní a osobní růst, aniž by si sám uvědomil, že i u něj dochází k hlubšímu sebepoznání a celkovému rozvinutí profesního i osobnostního potenciálu. Petrův „praktický“ příběh je důmyslně doplněn „teoretickými“ odbočkami do mnoha odborných oblastí, na nichž je moderní koučování založeno – od koučovacích modelů a leadershipu přes Gestalt techniky a neurolingvistické programování až po psychologii osobnosti. Kouč Petr atraktivní formou pomáhá čtenáři poznat vlastní osobnostní typ, přináší náměty, jak pracovat s různými osobnostními typy, i širokou paletu koučovacích technik, modelů a kompetencí, jejichž pomocí si každý může vytvářet svůj vlastní osobitý přístup ke koučování. Oč při koučování jde? O vstup do hlubin naší motivace a o hledání našich silných stránek. Proto je považováno za jeden z nejefektivnějších způsobů zvyšování výkonnosti manažerů, pracovních týmů i jednotlivců a rozvíjení jejich potenciálu. Přirovnává se k cestě, na které poznáváme sami sebe a přibližujeme se k druhým lidem. Stále častěji dnes slyšíme, že manažeři a lídři „neřídí”, ale „vedou” – k vyšší výkonnosti, osobnostnímu a profesionálnímu rozvoji i k rovnováze mezi pracovním a osobním životem. A všichni ti, kteří pracují s lidmi a chtějí účinně a s nadhledem zvládat změny v pracovním i osobním životě, náležitě ocení náměty i praktický návod zkušených autorů, jak v koučování i manažerské praxi využít metody založené na jungovské typologii osobnosti a jak různé typy lidí koučovat. Tato čtivá, v mnoha směrech ojedinělá příručka vycházející z širokého spektra odborné literatury o leadershipu, koučování a osobnostní typologii, jejímž prvořadým záměrem je myšlenkový posun ve vnímání profesionálního koučování – od „dělat kouče“ k „být koučem“ – splňuje všechny předpoklady, aby se stala něčím více než jen zdrojem užitečných informací. Čtenáře naplno vtahuje do příběhu pomocí úkolů a příkladů, na nichž si může sám vyzkoušet nabyté znalosti a dovednosti, a předkládá mu řadu tipů a rad vhodných pro každodenní praxi. Je určená nejen pro manažery a lídry ze světa byznysu, ale i pro profesionální kouče, personalisty, učitele i všechny ty, kteří na sobě chtějí pracovat.... celý text

molt
18.05.2017 3 z 5

Tahle kniha mi připadá trošku rozpačitá. V podstatě člověka seznamuje se základy koučování a se základy typologie. Což jsou dva zcela paralelní obory-to samozřejmě neznamená, že se vzájemně neovlivňují. Vím-li již něco o koučování a přemýšlím, jak se v něm dá uplatnit typologie, bude mi trapné jaké banality se tu o koučování, kterému rozumím píšou. Naopak to platí stejně (znám-li typologii a zajímá mě jak se uplatní například v koučování). Kromě toho oba obory jsou smysluplně provázané asi jen přílohou na konci (, kde si přečtete dva tři typy a víte, co bude u ostatních).
Lepší než číst Průvodce světem... je vzít si knížku o koučování knížku o typologii, přečíst je, a pak si udělat myšlenkovou mapu. Tato kniha je vhodná pro laiky v obou oborech se zájmem o oba oboru- a nevím, jestli jich je dost.

Autoři knihy

Anna Crkalová