Průběžná zpráva o stavu území

Průběžná zpráva o stavu území https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470523/bmid_prubezna-zprava-o-stavu-uzemi-P2J-470523.jpg 4 4 2

Postangažovaná poezie v podání Martina Trdly není jen nějakým označením či floskulí, ale přesným pojmenováním, zprávou o stavu území, kdy se snaží, a to velmi dovedně, básnicky uchopit podivnost, kterou žijeme, kdy jsme, jak píše autor, korunními svědky 21. století. Je to ponorný popis našeho českého domácího štěstí, kterému tak někdy, a ochotně, programově a plakátově říkáme život. Básník mnohdy provádí důsledné básnické rešerše událostí, jindy hledá neotřelý příměr, jak to všechno pojmenovat, a někdy je to jen pouhý škleb a údiv, že je cosi ještě možno, že už možná nezbývá nic jiného. Jeho texty musíme číst jako velkou ironii, ale často dosti hořkou, a někdy zas velmi úsměvnou. Je to ale ponejvíce hořký úsměv, kdy nakonec seznáme, že i ta největší ironie se už vlastně stala nebo ji právě zažíváme. Ale dost možná že je život jen další nepovedený marketinkový produkt, nebo zakázka, co bohužel nevyšla či nedorazila? Kdoví.... celý text

JP
21.02.2023 4 z 5

Trdla mi připomíná autory jako je třeba Elsa Aids, současné, co píší o současnosti, z toho reálného, skutečného pohledu. Ne ten mainstream, který se donekonečna obrací těžce k tématům minulosti, protože jsme ještě nevyčerpali a nevymačkali ten pomeranč o druhé světové, nebo citron o komunismu a nebo grapefruit o tom všem mezitím; protože v českých luzích a hájích spatřuji především tendenci, že to, co se označuje jako přední autoři, jsou spíš skupina šablonovitých rutinérů a tak ocením víc každého, kdo přijde s kůží na trh (ale takové musíte hledat v undergroundu, řekl bych, že ti nejlepší čeští autoři vlastně oficiálně neexistují a jsou neobjeveni). Hned druhá báseň je asi nejtrefnější shrnutí covidové doby, i když mě bavila i spousta těch existenciálnějších momentek, ale pořád tak nějak s nadhledem, Trdla se nepachtí v černotě, spíš se snaží o trefnost a "k věci":

Zprávy o stavu republik 1985 / 2020
(16.3.2020)

Bible podstoupila aktualizaci,
desatero nabobtnalo o přikázání:
Nenakazíš!

Chlapáci, draci a bejci vyhnaní z knajp
si poprvé v životě po vymočení
omyli ruce.

Spoluobčani, kteří se vrátili z Itálie,
musí být označení žlutou hvězdou
se zkříženými lyžemi uprostřed,
domácnosti přestaly být italské.

Dalekohledem pozoruješ

Alzák ti doručil roušku
za 15 832 korun bez DPH
je vyrobena z recyklovaných
vydání MF DNES.

Agrofert se proměnil v Orlí hnízdo
Severní Korea hlásí: Prostě jsme to vyřešili,
džihádisti si dávají v Evropě home office.

V televizi běží 29 případů Majora Zemana,
mládež vyobcovali z obchodního centra,
našlehávala se tam instagramem,
narkomani s hepatitidou a tetanem
se dožadují respirátorů.

Sousedka mi posílá e-mail,
který říká, že smrt se dá přelstít
popíjením vody o teplotě 42,3 stupňů Celsia.

Laciné triky nádražního pobudy
přesvědčují před domovní zvonek
tvoji babičku,
že jí zajistí nákup a léky,
dvacetkrát trestaný recidivista
nabízí doučování pro školáky.

Esemesky mi píše už jen Vláda.

Stále Gott, prázdné regály, zakázané koncerty,
bytová divadla, nemožnost srocování se,
opuštění země.

Atmosféra roku, ve kterém jsem se narodil.

Již brzy dorazí perestrojka.

puml
28.05.2021 4 z 5

Dobrá sbírka. Současnost z toho čouhá skoro z každýho verše, ale ty přirovnání a obraty jsou vtipný a originální. Jestli tohle má být současná angažovaná nebo postangažovaná nebo kýho čerta poezie, tak to beru, to se dá číst a ještě se u toho jeden občas i zasměje. Doporučuji.

Martin Trdla
česká, 1985
2019  87%Krajina našich slov 2019 / Landschaft unserer Worte 2019
2021  100%Básníci nejsou mimozemšťané
2021  85%Průběžná zpráva o stavu území
2023  80%Tvrdá data
2023  100%Z obou břehů / Z obu brzegów

Kniha Průběžná zpráva o stavu území je v