Prozření

Prozření https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360049/mid_prozreni-3fP-360049.jpg 4 142 57

Na troskách nacistického Německa se Marianna von Lingenfelsová snaží splnit slib, který dala svému muži, popravenému za spoluúčast při atentátu na Hitlera: nalézt a zachránit manželky a děti ostatních spiklenců. Společně s šestiletým Martinem se vydává přes zbědovanou zemi do Berlína - tam mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení chlapcova matka, krásná a naivní Benita. Později se podaří zachránit ještě Aniu a její dva syny, které konec války přivedl do sběrného tábora, stejně jako další miliony vykořeněných lidí. Nesourodá skupina se usadí na staletém sídle rodu von Lingenfelsů, kdysi impozantním hradu uprostřed Bavorska, který býval místem setkání nejvyšších společenských vrstev. Nyní se válkou těžce zchátralá pevnost stává útočištěm tří zdrcených žen, kterým z někdejšího života zbylo jen velmi málo. Marianna věří, že prožitá bolest a tragické okolnosti budou dostatečně silným pojidlem, aby s Benitou a Aniou dokázaly držet pospolu. Brzy však začíná zjišťovat, že předválečný život ji i její společnice definoval natolik rozdílně, že nyní nenacházejí společnou řeč. Přesto se snad až posedle snaží dostát svému slibu, aby nakonec došla zdrcujícího poznání, že i nejušlechtilejší úmysly mohou dláždit cestu do pekel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Domino

The Women in the Castle , 2017

lucie.8
14.11.2019 5 z 5

Marianna von Lingenfelsová mi byla neuvěřitelně sympatická - morální, silná žena, která udělá všechno, aby splnila slib, který dala svému muži - atentátníkovi. Jiný pohled na Německo před, během a po válce.

aralka
12.08.2019 5 z 5

Moc dobře napsáno, bohatý jazyk a umně vylíčené charaktery jednotlivých postav.... Intelektuálku Mariannu, smyslnou , živočišnou Benitu a mlčenlivou praktickou Aniu spojí na nějaký čas slib, který dala Marianna svému manželovi, a to, že se postará o vdovy a děti ostatních spiklenců atentátníků. Počítáno je s tím, že atentát nemusí vyjít, což se také stalo a všichni spiklenci jsou popraveni. V tu chvíli se začíná odvíjet příběh těchto tří žen, postupně se dozvídáme detaily i o jejich minulosti a ke konci se dozvíme, jaký život žijí dnes ... jde o velmi zajímavý příběh, při kterém si člověk uvědomí, že na nic nejde pohlížet černobíle, že existuje mnoho odstínů šedi a že záleží na úhlu pohledu, velmi uvěřitelně je zde také podáno, jak ze začátku obyčejní Němci věřili, že Hitler je dokáže vyvést z těžké hospodářské krize, báli se rostoucího vlivu komunistů a uvěřili jeho extremistickým názorům o antisemitismu, vůdčím postavení nordické rasy, potřeby utužovat tělo i ducha, sebekázni... postupem času, jak přitvrzoval , tak si ani neuvědomovali jeho nebezpečný fanatismus ... Kniha byla napsána na motivy skutečného příběhu.... za mě super!

Kerberos
06.07.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsaný historický román z období druhé světové války a doby po ní až skoro do současnosti.Marianna von Lingenfelsová,žena popraveného atentátníka se snaží zachránit po válce vdovy jeho přátel.Nalezne jen dvě Aniu a Benitu a jejich děti.Jejich osudy se liší a každá má na život po válce jiný názor až se jejich cesty rozejdou navždy.

cérka
20.05.2019 4 z 5

Kniha mě upoutala svou obálkou, tváří nádherné, mladé a smutné ženy. Zároveň mě trochu odrazoval hákový kříž a její téma, opět válečné. Nicméně už u knihy Němci od Jakuby Katalpy mě nadchla možnost nahlédnout na druhou světovou válku z druhé strany, pochopit uvažování našich sousedů a jejich vinu. Vinu obyčejných lidí, kterou si německý národ nese stále sebou, na jejímž základě je dnes tak otevřený migraci a pomoci druhým.

"Teď už s tím nenadělá vůbec nic. Co jste jednou udělali, to jste udělali. Na konci života se vám to spočítá..."

Přiznám se, že jsem se trochu bála jakým způsobem zde budou popisovány válečné i poválečné zvěrstva. Děkuji autorce, dokázala to bravurně! Na příběhu tří žen, jejich rodin a osudů dokázala popsat lidskost i nelidskost, touhu žít i zemřít, marnou snahu změnit běh světa, čáru svého života.
Děkuji "Vikomtce" a "Kristynao" za nádherné komentáře s kterými se ztotožňuji.
Knihu morálně a hodnotově řadím k těm nejlepším co byly kdy napsány. Jednu hvězdičku ubírám za konec. Amerika devadesátých let mi nesedla.
Doporučuji! (Další adept na povinnou, doporučenou četbu.)

broskev28
22.04.2019 5 z 5

V několika komentářích jsem se dočetla, že nejsem sama, kdo nad tímto titulem uvažoval: knih o válce už bylo napsáno tolik, má smysl prokousávat se další z nich?
A i já jsem překvapeně zjistila, že to má smysl. Tady se totiž díváte na válku i poválečné uspořádání světa očima občanů státu, který válku začal, způsobil smrt milionů lidí, i těch, kteří nikdy neválčili, a nakonec byl poražen. A další pro mě zajímavé plus: všechny hlavní postavy jsou německé ženy, vdovy.
Komentáře Vikomtka, bai.Cerna a kristynao mě oslovily nejvíc, ale také mnoho dalších. Někdo je toho názoru, že příběh ke konci ztrácí gradaci a stává se nudným. Za sebe uvádím tři věci:
1. Já jsem celou knihu čekala právě na ten poslední, Aniin příběh, ten mi připadal nejzajímavější, a nemýlila jsem se.
2. Citát, který uvedla ve svém komentáři kristynao, mi připadá naprosto dokonalý; jsem opravdu ráda, že jsem tu dobu neprožila.
3. V autorské anotaci jsem se dočetla, že autorka je uznávaná publicistka; její styl - nepřikrášlovaný, ale věcný a místy až úderný - tomu odpovídá a mně doslova lahodil, zvlášť vzhledem k tématu.

Vlaďkaa4
18.04.2019 5 z 5

Valka je strasna ze vsech stran. Hlavni hrdinka mi obcas lezla na nervy. Malo co je jen cerne nebo bile. Je dobre si ty hruzy pripominat, treba ty chyby nebudeme opakovat.

marcela8908
08.01.2019 4 z 5

Trochu jiný pohled na válku, určitě stojí za přečtení

sataras
02.01.2019 3 z 5

Vše bylo zde napsáno, zajímavé téma, ale neubránila jsem se místy pocitu, že se autorka až úpěnlivě snaží očistit své kořeny ....

Allla9
17.12.2018 5 z 5

Nejsme všichni darebáci a zločinci. Ale stanou se z nás, když nic neuděláme.
Příběh ukazuje těžký život německých válečných vdov, jejichž manželé stáli proti Hitlerovi.

1casper
10.12.2018 2 z 5

Byla jsem zvědavá na tuto knihu, na příběh německých manželek. Marianna, Benita a Ania, tři ženy, které se setkaly náhodou, když ovdověly po nepodařeném atentátu na Hitlera.
Četlo se mi to těžko, do dočtení knihy jsem se musela vyloženě nutit.
Knihy z války vyhledávám, tahle patří mezi ty slabší.

Leninkka
26.10.2018 4 z 5

Už jsem knihu měla doma nějakou dobu, ale musela jsem si na ni najít svůj čas. Není to žádná oddechovka a člověk se musí opravdu soustředit, aby vnímal všechny postavy a jejich děj. Je to kniha pro náročnější čtenáře, ale velmi dobře napsaná. Do knihy jsem se začetla a odložila ji až na konci. Určitě doporučuji!

hapac
25.10.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý příběh z druhého břehu....Myslím, že je dobře, že taková kniha byla napsána a děkuji za ni. Jsem ráda, že mi ukázala jiný pohled na válku, co jí předcházelo a hlavně, co pak následovalo. Ano, je potřeba takových knih.

Zorka
21.10.2018 4 z 5

Pohled na válku ze strany Němců, kteří nesouhlasili s politikou Hitlera nebo se stali nesouhlasící, ale mlčící skupinou. Nikdy jsem neměla ráda předsudky a stereotypy, kterým se ale v životě přesto čas od času neubráníme. I v mém okolí jsou lidé, kteří dodnes nemají rádi Němce nebo Rusy za to, jaký podíl mají na našich dějinách (bez ohledu na to, jaký je jich osobní postoj nebo v jakém roce se narodili) . Kniha J. Shattuck je o lidech, kteří se narodili v nacistickém Německu, a přesto se nestali nacisty, ale aktivními bojovníky proti režimu. Ale také o těch, kteří pochybili a nesou si za to traumata po celý život, protože si uvědomují, že jejich pochybení je v očích veřejnosti a světa neodpustitelné. Rozhodně stojí za přečtení.

VladkaBU
10.09.2018 4 z 5

... asi moje první kniha, která ukazuje druhou stranu války. I když ne přímo těch hlavních strůjců, ale i manželky měly svůj osud. Zajímavý příběh

terka95
03.09.2018 5 z 5

Kniha pro náročnější čtenáře, která plyne poměrně pomalu a umí být i krutá. Moc zajímavý byl náhled na nacismus z druhé strany. Poslední část se ale nevyvedla, přišla mi zbytečná, nudná a přehnaná. První části knihy to ale vyvážely a považuji tohle dílko za kvalitní čtivo.

Len2očka
31.08.2018 5 z 5

Knihu jsem četla s velkým zaujetím a řadím si ji mezi své TOP knihy.Výborná četba.

faraonka
24.07.2018

Doporučují přečíst krásně napsaná kniha.

martiline
20.07.2018 5 z 5

Nejdřív se mi ani nechtělo číst ... válečné téma.
Ale pak jsem se začetla a doslova mne pohltily příběhy všech třech žen, které se prolínaly z minulosti do přítomnosti. Kniha dává několikero pohledů na válku a poválečné období ... a s tím přišlo i jakési pochopení. Každou z žen provázela její bolest z minulosti a i to je formovalo ...

bábuška
14.07.2018 5 z 5

Citlivě popsané osudy Marianny von Lingenfelsové, která slíbila, že se postará o vdovy a jejich děti po mužích, popravených za nepodařený atentát na Hiltera. Tak se na jejich starém hradě ocitnou dvě z nich, Benita a Annie s dětmi. Sžívání těch tří žen není jednoduché, každá pochází z jiného prostředí a má za sebou zcela jiné zážitky v té nepřehledné a kruté poválečné době. Ale každá z nich si střeží své tajemství, spojuje je pouze starost jak sehnat jídlo pro sebe a své děti a hlavně se vymanit z tohoto společenství. Až na konci svého života, kdy se setkají na místě kde společně začínaly, mnohé si vysvětlí a poděkují osudu za to, že je svedl dohromady. Je to krásná kniha.

Aimee1
09.07.2018 5 z 5

Hodně se zajímám o toto období, ale většina knih popisuje události pohledem obětí. Hledala jsem tedy i něco, co by přiblížilo druhou stranu. A myslím, že jsem našla.... velmi zajímavé, výborně napsané, mohu jen doporučit. Více takových knih!