Prozření

Prozření https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347707/bmid_prozreni-ETp-347707.png 4 141 57

Na troskách nacistického Německa se Marianna von Lingenfelsová snaží splnit slib, který dala svému muži, popravenému za spoluúčast při atentátu na Hitlera: nalézt a zachránit manželky a děti ostatních spiklenců. Společně s šestiletým Martinem se vydává přes zbědovanou zemi do Berlína - tam mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení chlapcova matka, krásná a naivní Benita. Později se podaří zachránit ještě Aniu a její dva syny, které konec války přivedl do sběrného tábora, stejně jako další miliony vykořeněných lidí.Nesourodá skupina se usadí na staletém sídle rodu von Lingenfelsů, kdysi impozantním hradu uprostřed Bavorska, který býval místem setkání nejvyšších společenských vrstev. Nyní se válkou těžce zchátralá pevnost stává útočištěm tří zdrcených žen, kterým z někdejšího života zbylo jen velmi málo.Marianna věří, že prožitá bolest a tragické okolnosti budou dostatečně silným pojidlem, aby s Benitou a Aniou dokázaly držet pospolu. Brzy však začíná zjišťovat, že předválečný život ji i její společnice definoval natolik rozdílně, že nyní nenacházejí společnou řeč. Přesto se snad až posedle snaží dostát svému slibu, aby nakonec došla zdrcujícího poznání, že i nejušlechtilejší úmysly mohou dláždit cestu do pekel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Domino

The Women in the Castle , 2017

venora
30.06.2018 5 z 5

jiný pohled na (po)válečné období, vliv událostí na generaci ‘dětí’, vztah většiny Němců k válečným událostem - vše v knize podáno z pohledu tří velmi odlišných žen, které se jakoby náhodou ocitají pospolu.

Ronny
20.06.2018 5 z 5

O knize zde již bylo napsáno mnohé. Už jsem přečetla hodně knih s válečnou tematikou, a proto jsem neměla zpočátku zájem o tento titul. Ale jednoznačně doporučuji, je to pohled na fašismus ze strany Němců, velmi zajímavá a hluboká kniha.

Marekh
08.06.2018 5 z 5

Autorka psala knihu 7 let. Román odehrávají se během 2. světové války je popisován z pohledu německých žen - Marianny, Benity a Anii. Jsou líčeny i události po 2. světové válce.

V některých okamžicích mi běžel mráz po zádech, a pokaždé pokud čtu o hrůzách, které se přihodili Židům a dalším lidem "nižší" rasy, včetně dětí, tak mne to vždy dojímá.

Co jsem si z knihy odnesl? Pokud máme nějakého kamaráda a zjistíme nějakou věc, která se nám nebude líbit, můžeme mu říci vlastní názor na danou situaci, ale měli bychom mu povědět, že rozhodnutí je jen na něm, ať se rozhodne jakkoliv, budeme to respektovat, rozhodně se od něj neodvracet.

Je velmi těžké hodnotit, jak by se člověk zachoval v situaci, kdyby měl někoho ve válce zachránit, anebo mu jakkoliv pomoc, když by přitom mohl přijít o svůj vlastní život. Stávalo se, že lidé, kteří nedokázali pomoci ostatním, měli pak výčitky svědomí.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Mezi černou a bílou existuje mnoho odstínů šedi a právě v nich se většinou pohybujeme a snažíme se, i když tak často selháváme, přiklonit se na stranu světla.

cori
25.05.2018 3 z 5

Na pozadí příběhu tří žen autorka přibližuje postoje obyčejných Němců k nacismu a zapojení se do budování Třetí říše i pozdější vyrovnání dětí s nacistickou minulostí svých rodičů.Příběh se odehrává hlavně v roce 1945, 1950 a 1991.

Madla686
19.05.2018

O teto knize je zbytecne neco psat.Prectete a pochopite!Skvela, nutici k zamysleni.Jsem vasniva ctenarka, tahle kniha me dostala.Doporucuji vsem!

alexis818
11.05.2018 4 z 5

Po přečtení téhle knihy,na kterou jsem se opravdu moc těšila,vlastně ani nevím,co napsat.Je fakt,že o druhé světové válce a krutostech v ní,jsem toho přečetla už hodně.Tato kniha je hodně jiná,dává nám nakouknout na jinou stranu zla a trestu i když soukromého,vnitřního.Ráda bych dala pět hvězdiček,protože téma jeskvělé,ale bohužel,autorka nedokázala,alespon co se mě týče,čtivě psát.Dokonce mě to chvílema i nudilo,což je hrozná škoda.Přesto doporučuji k přečtení i tak vás to obohatí.

Vikomtka
10.05.2018 5 z 5

Jsou knihy, které člověka rozloží tak, že dočítá s rozklepanýma rukama. Není jich moc, ale Prozření mezi ně patří. Co udělá válka s obyčejným člověkem? To je téma, které považuji za zajímavější než popis bitev. A v Prozření se tento úhel pohledu otevírá hned trojnásobně, pokaždé naprosto rozdílně, protože všechny tři hrdinky jsou naprosto rozdílnými osobnostmi. Poválečný zmar a prozření prožívá každá jinak, ale všeobecný zmar je spojuje.
Je jedno, jestli nacistické ideologii člověk nedůvěřoval či věřil, nebo jestli mu byla víceméně lhostejná. Válka převálcovala každého. A to je pro mě nosné téma celé knihy.
Oceňuji, že autorka nehodnotí a nesoudí; nevkládá do textu skryté komentáře a vlastní názory. Soustředí se jen na vyprávění příběhu - a v tom je největší síla. Zkrátka a dobře, tahle kniha mě smetla.

Jane417
08.04.2018 2 z 5

"Prozření" je knížka, která nám vypráví o osudu tří německých žen... manželek - později vdov a hlavně matek. Marianna, Benita a Ania... ženy, které prožijí nepěkné věci během a i po 2. světové válce. Jejich těžké osudy je svedou dohromady. Každá je úplně jiná a každá zažívá velmi smutné životní etapy. Příkoří lásky a války se propojují dohromady a vedou k hrůzným a těžkým činnům. Co je a co není v té době špatné rozhodnutí, je láska k nacistovi taky zločinem, může se nenávist a zloba přeměnit na lásku nebo přátelství, nemělo se něco udělat jinak...? To vše řeší obyčejné ženy poznamenané prohranou válkou, které ke všemu nahlodává nejistota, zda jsou v této kruté době dobrými matkami... Příběh, který ukazuje pohled na válku z jiné strany, než obvykle. Příběh, který taky ukazuje, jak Hitlerovi někteří Němci věřili a jak je pak ranilo, zklamalo a šokovalo, co se dělo a jak vše dopadlo.
S hlavními hrdinkami vzpomínáme na minulost, prožíváme přítomnost a příběh končí jejich pokročilým stářím. Vidíme, jak válka ovlivní člověku celý život, i když už dávno skončila. Přesto všechno, co jsem napsala... půjdu naprosto proti všem a musím napsat... bohužel. Mně se kniha nelíbila. Děj mě vůbec nevtáhl, nevzbuzoval ve mně žádné emoce, ke konci mě vyloženě nudil a já se s dočtením opravdu trápila. Některé kapitoly byly čtivější a záživnější, ale pak se tempo čtivosti opět vrátilo na nulu. Ve srovnání s jinými knížkami z válečné nebo poválečné doby... musím ohodnotit jen 2*... kniha mi prostě nesedla.

bai.Cerna
08.03.2018 5 z 5

Nedávno jsem četla knihu „Hana“ od Aleny Mornštajnové, kterou nebylo možné odložit. Říkala jsem si, že nejspíše dlouho už na nic tak vynikajícího nenarazím. Myslela jsem špatně. Kniha „Prozření“ je další knihou, kterou nepustíte z ruky, u které vám i zvlhnou oči, u které se zamyslíte nad věcmi, nad kterými jste se možná nikdy nezamýšleli. A připojuji se k výzvě čtenářky kristynao: „Přečtěte si ji…..“

kirkpatrick
26.02.2018 4 z 5

Příběh tří německých žen z období těsně před vypuknutím druhé světové války, kdy ztrácejí své muže, kteří byli v německém hnutí odporu a snaží se nějak přežívat se svými dětmi v období války. Dozvídají se hrůzostrašné příběhy o koncentračních táborech a krutém násilí nacistů proti židům.

Renatecka
19.02.2018 5 z 5

Jedním slovem hutný, čtivě napsaný příběh, který vás chytne a nepustí. Bomba. Rozhodně doporučuji a určitě se ke knížce po čase ráda vrátím.

kristynao
10.02.2018 5 z 5

Nic na celém širém světě není jednoduše černobílé. Ani místo, ani čas, ani lidé. Dokonce i v televizi označované za černobílou hrají prim barvy šedi. A kniha Prozření je svědectvím právě o těchto šedých tónech naší minulosti, přítomnosti a budoucnosti.
"Historie, to je děsivá dlouhá a nemotorná oháňka smutku, která sebou za zády přítomnosti ničivě mrská a převrací lidem vzhůru nohama jejich vnímání toho, co bylo."
Těžko se mi popisuje, jak nádherná, bolavá, srdcervoucí, a přesto velmi lidská a laskavá je tahle knížka. Prosím, přečtěte si ji...

MichelleKing
31.01.2018 5 z 5

"Co jste jednou udělali, to jste udělali. Na konci života se vám to spočítá. Tohle se snažila vštěpovat svým dětem. I když se jí to nejspíš nepovedlo. Činy koneckonců mluví hlasitěji než slova."

Z mnoha románu, které jsem četla o druhé světové válce, je tento první, který se zaměřuje především na následky. Líbilo se mi, že díky postavám jsem získala pohled na to, jak nežidovští Němci viděli Hitlera a jeho ideologii.
Tento neuvěřitelně silný příběh naprosto uchvátí a težko se od něho odpoutává. Prosím, dovolte mi, abych vás vyzvala k této zajímavé četbě. Dlouho vám zůstane v paměti!

KatkaHutyrová
21.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Pět hvězdiček z pěti v tomto případě nestačí. Román, který je napsaný neuvěřitelně strhujícím a čtivým způsobem, a přitom si na nic nehraje. Knížka, která mě hodně zasáhla a která zcela změnila můj pohled na válku i na Němce jako takové.
Kdybych měla doporučit jen jednu jedinou knihu, kterou byste si měli přečíst, byla by to tahle. Jsou věci, které se ve škole zkrátka neučí...

michaela7087
19.12.2017 5 z 5

Je pro mě velmi těžké napsat jakýkoliv komentář k této knize, a vůbec ne proto, že by nebyla dobrá, právě naopak byla naprosto úchvatná. Příběh jedné německé hraběnky a jejich přátel, kteří se snaží vyrovnat s pocitem viny, za zkázu a utrpení, které nadělali fašisti.

bookcase
14.12.2017 5 z 5

Neskutečně silný a vyzrálý román o válce, o lidech "na druhé straně". O vině, bolesti, utrpení a tajemství. Doporučuju přečíst.

Jana77
21.11.2017 5 z 5

To byla tedy jízda, to vám řeknu. Není to o židech, koncentračních táborech a smrti. I když, ta tam je taky. Ale je hlavně o pocitech těch, co zůstali, o pocitech Němců, kteří věřili a museli se vyrovnat s prohrou a zklamáním. O jejich míře viny a následném pokání.