Proti všetkým pravidlám

Proti všetkým pravidlám https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404688/bmid_proti-vsetkym-pravidlam-Irq-404688.jpg 4 16 16

„Odmalička mi hovorili, že som príliš živelná, príliš prudká, že je ma príliš,“ píše americká spisovateľka Ariel Levy vo svojich výnimočných memoároch s názvom Proti všetkým pravidlám. Ako mladá žena sa rozhodla, že ak sa stane reportérkou, perfektne sa spojí jej sila i všetky túžby. Stane sa profesionálnou objaviteľkou, druhom ženy, ktorá je slobodná vo všetkom, čo si vyberie. Presťahuje sa na Manhattan a strávi celé roky dobrodružným cestovaním po celom svete, aby písala portréty nezvyčajných ženských hrdiniek. Zažije však aj nepredstaviteľné sklamania, kvôli ktorým sa musí vzdať mnohých svojich ilúzií. Vo svojom autobiografickom románe zachytáva nielen vlastný život, ale aj našu komplikovanú súčasnosť. Je to príbeh o veľkej láske i obrovských stratách, o závislosti, homosexualite a veľkej ženskej sile. „Domnievala som sa, že som tie divoké živly vo mne, tú energiu, nenásytnosť, lásku skrotila a ukotvila v živote, v ktorom sa dali udržať na uzde. Ale ony explodovali.“... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Absynt

The Rules do Not Apply , 2017

Zuzulet15
02.12.2020 4 z 5

Na memoáre nezvyčajne krátke. A smutné. Ale nakoniec bez pocitu trpkosti - ”Pri písaní sa vždy dá zmeniť koniec alebo vymazať kapitola, keď nefunguje. Ale život sa ohnúť nedá - je nestranný, nemá zmysel mu odporovať.”

adorjas
15.09.2019 4 z 5

Úplne ma nebavia memoárové či autobiografické knižky. Avšak, občas je fajn vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a dať si aj žáner, ktorému úplne človek neholduje. Autorka-novinárka nás zavádza k popisu svojho života, od detstva, dospievanie, rozvod rodičov až po jej vzťahy či už s mužmi alebo ženami. Autorka nás konfrontuje svojimi pohľadmi na ženstvo, materstvo, vzťahy. Síce prí písaní tejto knihy mala niečo po 40tke, ale očividne je v móde spisovanie svojich zážitkov, aj keď to Ariel Levy spísala rozhodne záživnejšie ako napríklad taká Lena Dunham. Pri čítaní tejto krátkej knihy mi napadla myšlienky, že asi hlavným cieľom človeka v živote je nájsť seb samého a brať sa tak, ako to je. Nedúfať v zmeny k lepšiemu, boli by to len plané výhliadky, ale ten je v poriadku, kto si je sám sebou istý a so sebou zmierený.

Autorovy knížky

Ariel Levy