Prokletí hrobky

Prokletí hrobky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507519/bmid_prokleti-hrobky-UFq-507519.jpeg 4 61 27

Krásná lady Evelyn Herbertová vyrůstala na zámku a celý život měla předem nalinkovaný. Překvapivě však opustila svět večírků a pohodlí kvůli snu stát se archeoložkou. Snu, jenž se jí splnil, když jako první vkročila do Tutanchamonovy hrobky. Nejlepší okamžik jejího života se ale proměnil v noční můru, když se na ni snesla pověstná kletba…... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: ekniha , Metafora

The Collector's Daughter , 2021

nada3314
19.10.2022 5 z 5

Tohle byl úžasný čtenářský zážitek. Krásně citlivě napsaný příběh, který má nevšední téma. Pokud máte rádi historické romány, budete nadšení. Velmi jsem ocenila, že autorka zvolila jako dogma příběhu Egypt a tajemství Tutanchamonovy hrobky, propojení s milostným příběhem mezi Evelyn a Brogravem dodává ději skutečnou přitažlivost a drží čtenáře po celou dobu v napětí.

Je to zase něco jiného než příběhy z 2. světové války, které mám ovšem taky moc ráda. Příběh je veden ve dvou časových rovinách, ale ty jsou tak krásně nenápadně napsány, že mi to přišlo úplně přirozené. Celkově děj plyne krásně, nemá žádná hluchá místa a jako bonus se ještě i něco přiučíte o tomto divu světa. Autorka nám zde odkryje část životního příběhu britského archeologa a egyptologa Howarda Cartera a Evelyn, která se stane jeho pomocnicí a poté má v příběhu hlavní roli – ve svých 70 letech nám vypráví svou verzi příběhu.

Další krásný skvost z této edice žluťásků – užívala jsem si každou stránku. Kdo ji máte ještě před sebou, doporučuji neváhat a začít ji číst! Budete šťastni, že jste si ji mohli přečíst. Doporučuji všemi 20 ti.

eva3992
16.10.2022 5 z 5

Lady Evelyn Herbertová vstoupila jako první do hrobky faraona Tutanchamona. O padesát let později vzpomíná a vypráví, jak se to vlastně celé odehrálo a zda ji pronásleduje prokletí faraona.

Další zbeletrizovaný životopis o silné ženě. Zajímavé téma, skvěle napsané, krásný příběh. Takovéto knihy mám moc ráda. Kniha je neskutečně čtivá, od prvních řádků jsem se okamžitě ponořila do příběhu. Poznávala jsem pro mě nové prostředí Egypta a Údolí králů. A to vše kolem roku 1922. O Eve jsem neměla žádné povědomí, při čtení jsem si tedy googlila další informace a hlavně fotografie.

Kromě samotného objevu a archeologie, je tu krásně vylíčen vztah dvou lidí, kteří spolu prožili celý život a stále se mají rádi a obdivují se. Také rodina Lady Eve by vydala na samostatný příběh, tolik zajímavých postav a nelehkého života.

Letos je to přesně sto let od objevení faraonovy hrobky a já jsem ráda, že jsem si u této příležitosti mohla přečíst tuto skvělou knihu.

iskrizka
29.09.2022

Autorka vo svojom románe beletrizuje život lady Evelyn Beachampovej, ženy, ktorá bola pri objavení Tutanchamonovej hrobky. Nesústreďuje sa len na samotný objav hrobky, ale aj na Evelynine vzťahy s rodičmi, s manželom a neskorší život. Spája fikciu s historickými faktami a robí to tak šikovne, že keď nemáte život lady Beachampovej naštudovaný, vôbec neodhalíte, kde si autorka dopomohla fantáziou viac a kde menej.
Zároveň je to pomerne "light" historický román, nenáročný na premieru faktov, napísaný ľahko čitateľným, nevtieravým štýlom, ktorý hladko plynie. Hoci tempo nie je rýchle, nenudí. Postavy sú uveriteľné a román je aj vďaka nim príjemným čitateľským zážitkom.
Odporúčam priaznivcom historickej beletrie.

Le Chat
23.09.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a rozhodně příjemné překvapení! Gill Paul má talent, píše citlivě a této knize ještě přidává starověký Egypt a hrobka faraona Tutanchamona. Román hodnotím 5 hvězdičkami a jednoznačně DOPORUČUJI. :-)

zuzana2599
17.09.2022 5 z 5

Stejně jako lady Evelyn Herbertová, dcera lorda Carnarvona, i já se kdysi v mládí toužila stát archeoložkou. To přání se nevyplnilo ani jedné z nás, i když lady Evelyn k tomu měla velmi blízko. V roce 1922 vstoupila jako jedna z prvních do objevené hrobky Tutanchamona. Není proto divu, že jsem tento skutečný příběh četla jedním dechem !
Životní příběh lady Evelyn je výborně zpracovaný. Píše se rok 1972 a zestárlá Eve, jejíž zdraví je podlomeno více mrtvicemi, se snaží rozpomenout na události z mládí. Podnět ke vzpomínkám způsobí návštěva egyptské archeoložky, ale její otázky nejsou tak nevinné. Manžel se snaží Eve chránit, ale bude mít dost sil ?
Příběh o kletbě staré tisíce let, o síle a kráse manželské lásky, nezapomenutelný příběh o nevšední ženě ! Vřele doporučím a ráda sáhnu i po další knížce paní autorky.

Knižní střípky
08.09.2022 5 z 5

Byla jsem ni moc zvědavá protože loni jsem od autorky četla její úžasnou knihu JACKIE A MARIA, a teď po přečtení PROKLETÍ HROBKY přemýšlím, která z nich se mi líbila více. Obě dvě jsou skvělé, ale přeci jen o fous více mě uchvátila tady takto egyptská. Když jsem četla pasáže o tom, jak Eve, Howard a lord Carnarvon stanuli poprvé v Tutanchamonově hrobce, tajil se mi dech, byla jsem dojatá. Musel to být úchvatný zážitek. A co teprve ona údajná kletba, která měla postihnout každého, kdo si dovolil znesvětit svou přítomností klid zemřelého panovníka... To jsou tak úžasné příběhy, nikdy se jich nenabažím... A právě proto PROKLETÍ HROBKY doporučuji si přečíst, bylo to opět krásně napsané a moc se mi to líbilo. Vztah Eve a jejího manžela Brograva byl příkladnou ukázkou nehynoucí a oddané lásky, která nepominula ani v časech horších, ba právě naopak, vzkvétala snad ještě více... Atmosféra doby na jedničku, příběh samotný rovněž za plný počet, já nemám co vytknout.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Kni-holka
15.08.2022 5 z 5

Spíše než tajemný příběh o Tutanchamonově kletbě je to příběh o oddané lásce mezi mužem a ženou, jejich náklonnosti a cestě za štěstím linoucí se od honosných plesů přes pouštní písek až do dlážděných ulic pulzujícího Londýna.

Příběh ženy, jež jako první vstoupila do hrobky faraona, je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V 70. letech 20. století, kdy je lady Eve Beauchampová opět převezena do nemocnice po mrtvici. Je jí přes 70 let a díky egyptské archeoložce se rozpomíná na události z mládí. A rok 1922, kdy mladá Eve prožila svůj nejskvělejší okamžik v životě. A bohužel od té doby její život nabral temnější směr a série tragédií dala vzniknout mýtu o faraonově kletbě, který ji v různých podobách provázel po celý život.

Celý příběh nese jistou míru tajemnosti. Kdo nezná faraonův příběh, zde s ním bude seznámen. Mýtus o kletbě pochází ze zápisků úředníka Maja, jenž byl považován za nekromanta a v jehož zápiscích bylo zmíněné kouzlo v Tutanchamonově hrobce, které mělo vykradačům přivést "nesváry a nepřirozenou smrt". Byla kletba skutečná? Byla obsažena ve zlaté krabičce s balzámem, kterou si Eve odnesla a uchovávala u sebe? Byla snad ona důvodem jejích mrtvic a toho, že ztrácela paměť? Na to si každý musí odpovědět sám.