Probuď se!

Probuď se! https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370697/bmid_probud-se-oVb-370697.jpg 3 2 2

Slavná zenová učitelka nádherně promlouvá o podstatě lidské mysli. Tato vaše pravá podstata se dokáže poprat se vším, co přijde, a to v jakékoli podobě! Vaše beztvará mysl nezná překážek a její fungování není na ničem závislé. Jediné, na čem vše závisí, je základní nekonečná energie, jež se nachází všude ve vesmíru. Jelikož jsme propojeni se vším ve vesmíru, znamená to, že myšlenky, které vytváříme, ovlivňují vše v našem světě.... celý text

Duchovní literatura Náboženství Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Eugenika

Wake up and Laugh: The Dharma Teachings of Zen Master Daehaeng

Shindo
15.09.2018 4 z 5

Zen má jednu krásnu vlastnosť: Ide priamo ku koreňu veci. Okrem iného podporuje kritické myslenie, nečakajte teda žiadne dogmy. Zapojte rozum, skúšajte, potom sa rozhodnite. V každom prípade neverte slepo.

Kniha je písaná formou otázok a odpovedí, ako už je asi pri takýchto knihách zvykom. Nijaké "ja som všeosvietený guru a teraz zostúpim z obláčiku a vám, biednym červom dám učenie, z ktorého sa úplne pos...kladáte do kocky". Z knihy práve naopak vidno, že Daehaeng bola skromná a na nič sa nehrala. To je to, čo mnohým dnešným samozvaným "duchovným učiteľom" priam žalostne chýba.

Hádam jediné, s čím som sa nedokázal stotožniť bolo to, akú silu autorka prikladala myšlienkam, miestami som mal pocit, že to hraničí s ezoterikou (hoci so silou mysle som sa už stretol trebárs u Seung Sahna, takisto kórejský zenový mních vychádzajúci z rovnakej školy - Jogye). Vadila mi aj "nenápadná" reklama - odkazy pod čiarou na iné knihy z vydavateľstva, v ktorom kniha vyšla.

Ak to skrátim, kniha inšpirovala, podnietila k premýšľaniu a viackrát som sa k nej v priebehu času vrátil.

Autorovy knížky

Kun Sunim Daehaeng