Příručka pro sběratele pohlednic

Příručka pro sběratele pohlednic https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307704/bmid_prirucka-pro-sberatele-pohlednic-IzD-307704.jpg 4 2 2

Pohlednice jsou pro většinu z nás docela všední věc. Přicházejí za námi domů, aby nám sdělily věci radostné i smutné. Přečteme si sdělení, prohlédneme obrázek - a někam je založíme. Po čase, třeba při úklidu, jich pak najdeme pěknou hromádku. Úcta k odesialteli a adresátovi, nebo pěkné obrázky nám nedovolí nesourodý balíček vzpomínek jen tak zahodit - a tak se nám doma hromadí, často již po několik generací. A pak je někdo v rodině začně zálibně přebírat, odněkud si přinese další, a nenápadně začíná vznikat sbírka... Vydávání pohlednic je staré už více než 120 let a jejich sbírání je jen o málo mladší. Za tu dlouhou dobu jich byly na celém světě prodány a odeslány miliardy, v nepřeberné škále námětů a v nejrůznějším provedení. Jako snad všechny sběratelské obory, i filokartie (jak se sbírání pohlednic učeně jmenuje) ve své historii zažila období živého zájmu, ale i doby, kdy zájem opadal. Poslední desetiletí patří k těm lepším časům, a to nejen u nás, ale téměř v celé Evropě. Inzeráty v tisku, výměnné burzy, prodejny starých pohlednic i vydávání knih o historických pohlednicích - to všechno jsou doklady stále rostoucího zájmu o tento sběratelský obor. Človeka, který mu prozatím nepropadl, možná napadne - co vlastně lidé na těch pohlednicích mají, že je tak usilovně hledají, nakupují a sbírají? Jaká je vlastně jejich cena, jak vznikly a jak se sbírají? Takových otázek nás samozřejmě může napadnout více a na všechny bychom chtěli znát odpovědi. Alespoň některé můžete najít v příručce, kterou držíte v ruce. Snaží se stručně vysvětlit historii pohlednic od jejich vzniku do konce druhé světové války a současně alespoň trochu pootevřít dveře do světa jejich sbírání. Poučit se ale mohou i pokročilejší filokartisté, zejména v kapitolách o tiskových technikách, o posuzování kvality a o katalogizaci podle námětů. Asi všechny pak bude zajímat, jak se pohlednice oceňují a kolik vlastně stojí právě ty jeho. Ve srovnávací souboru více než 600 pohlednic vyobrazených, popsaných a oceněných v této příručce se na základě tiskové techniky, námětu a doby vydání můžeme pokusit vyhledat vzory nejpodobnější našim pohlednicím. Samozřejmě nejde a nemůže jít o katalog, i tak nám příručka bude dobrým vodítkem v další sběratelský praxi. Ať už si však naši knízku pořídíte z jakéhokoliv důvodu, samozřejmě bychom si přáli, abyste s ní a se svými pohlednicemi prožili krásné chvíle.... celý text

bazyk21
19.04.2019 5 z 5

skvělá kniha pro začínající sběratele, neboť takových příruček na trhu moc není, za mne je dobré si po čtvrt století sbírání pohlednic udělat jasno, jak se to vlastně má dělat ;o))

Juri81
08.09.2016 2 z 5

Od všeho něco, ale pořádně nic. Začínající sběratel nemá šanci nic pochytit. Pokročilý sběratel ocení snad jen různé formy tisku. Na toto téma stále neexistuje dokonalý průvodce.

Kniha Příručka pro sběratele pohlednic je v