Příběh zbloudilé kulky

Příběh zbloudilé kulky

Děj nového Kubíkova románu se odehrává v menším českém městě s početnou německou menšinou od konce druhé světové války do odsunu Němců. Čtenář je svědkem úprku německého vojska a příchodu Rudé armády v květnu 1945, působení revolučních gard, boje o politickou moc a odvety vůči Němcům až po jejich vysídlení, přičemž autor propojuje tyto události prostřednictvím konkrétních osudů lidí v dramatické kriminální zápletce. Hlavní dějová linie se rozvíjí v momentě, kdy skupina revolučních gardistů, ve skutečnosti zištných dobrodruhů a kolaborantů, zavraždí bývalého německého starostu a donutí zaměstnance místní cihelny, aby tělo spálili. Do případu je zatažen též hlavní hrdina, třicátník Jindřich Klemsa, který se záhy po válce stal národním správcem cihelny. Jeho charakter je v tomto neklidném období podroben četným zkouškám, na pozadí velkých historických okamžiků a ve víru radikálních politických změn si chce zachovat čisté svědomí a zabránit nespravedlnosti. Dilema řeší také v osobním životě. Manžel jeho milenky Ireny byl odvlečen na nucené práce do Německa a oba milenci se nyní obávají jeho případného návratu… Autor barvitě zachycuje velké dějinné okamžiky, které se prolínají s dramatickými osobními osudy jednotlivých hrdinů, ovlivňují je, formují jejich rozhodnutí i povahy. Dobrodružný román s kriminální zápletkou líčí krátké, přesto však pro směřování našich dějin zásadní období....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335004/pribeh-zbloudile-kulky-sLe-335004.jpg 3.96
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Prostor

laepus

Rozhodně stojí za přečtení pro každého. Nesnáším ty lidi, kteří se pořád omlouvají tím, že nás, Čechy, vždycky dějiny jen semílaly - nejdřív zlý Habsburk, pak Němec, pak Rus, teď Brusel. Děs. Za své dějiny si můžeme sami a právě na Odsunu je krásně vidět, jaké dokážeme být svině, když nemáme strach z toho, že se nám něco stane. To je ta hlavní česká vlastnost - když musíš, drž hubu, ať hlavně přežiješ; a když můžeš cokoli, dělej cokoli. Je tady krásně ukázáno vše, co se tehdy dělo - situace kolaborantů, návrat Židů, řádění Rudé armády, různí aktivní vlastenci, dezerce vojáků, zabírání německého majetku, řádění davu na ulicích, návraty Čechů z emigrace, politické rozdíly v nově se tvořícím státě a spousta dalšího. Je vidět, že autor si dal s knihou záležet a pro mě, jako učitele dějepisu, který právě probírá Odsun, je to výborné doplnění a rozhodně ji budu doporučovat dál.

cori
28.05.2017

Příběh se odehrává na malém středočeském městě od 9.května 1945 do ledna 1946, kdy jsou z města slavnostně odsunuti místní Němci. Autor se snažil do příběhu zakomponovat všechny možné příběhy a postoje, které přinesla doba (řádění revolučních gard, vraždy Němců a nepotrestání jejich vrahů, emigrace Židů po březnu 1939, totální nasazení, návrat přeživšího Žida, kariérismus a přivlastňování německého majetku, útěk ruského vojáka, zatýkání ruských předválečných emigrantů NKVD, tlak na vstup do KSČ,..)
Hlavní hrdina se nechává vléct dobou, není kariérista, chce zůstat neutrální a stranou. Brzy zjišťuje, že je jeho snaha marná, a začne pomáhat lidem, kteří jdou proti systému. Kniha končí velký výpraskem. Předpokládám, že Jindřich do KSČ nevstoupil a v 50.letech skončil v uranových dolech.