Příběh zbloudilé kulky

od:


KoupitKoupit eknihu

Děj nového Kubíkova románu se odehrává v menším českém městě s početnou německou menšinou od konce druhé světové války do odsunu Němců. Čtenář je svědkem úprku německého vojska a příchodu Rudé armády v květnu 1945, působení revolučních gard, boje o politickou moc a odvety vůči Němcům až po jejich vysídlení, přičemž autor propojuje tyto události prostřednictvím konkrétních osudů lidí v dramatické kriminální zápletce. Hlavní dějová linie se rozvíjí v momentě, kdy skupina revolučních gardistů, ve skutečnosti zištných dobrodruhů a kolaborantů, zavraždí bývalého německého starostu a donutí zaměstnance místní cihelny, aby tělo spálili. Do případu je zatažen též hlavní hrdina, třicátník Jindřich Klemsa, který se záhy po válce stal národním správcem cihelny. Jeho charakter je v tomto neklidném období podroben četným zkouškám, na pozadí velkých historických okamžiků a ve víru radikálních politických změn si chce zachovat čisté svědomí a zabránit nespravedlnosti. Dilema řeší také v osobním životě. Manžel jeho milenky Ireny byl odvlečen na nucené práce do Německa a oba milenci se nyní obávají jeho případného návratu… Autor barvitě zachycuje velké dějinné okamžiky, které se prolínají s dramatickými osobními osudy jednotlivých hrdinů, ovlivňují je, formují jejich rozhodnutí i povahy. Dobrodružný román s kriminální zápletkou líčí krátké, přesto však pro směřování našich dějin zásadní období....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335004/pribeh-zbloudile-kulky-sLe-335004.jpg 3.96
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
laepus
30. března

Rozhodně stojí za přečtení pro každého. Nesnáším ty lidi, kteří se pořád omlouvají tím, že nás, Čechy, vždycky dějiny jen semílaly - nejdřív zlý Habsburk, pak Němec, pak Rus, teď Brusel. Děs. Za své dějiny si můžeme sami a právě na Odsunu je krásně vidět, jaké dokážeme být svině, když nemáme strach z toho, že se nám něco stane. To je ta hlavní česká vlastnost - když musíš, drž hubu, ať hlavně přežiješ; a když můžeš cokoli, dělej cokoli. Je tady krásně ukázáno vše, co se tehdy dělo - situace kolaborantů, návrat Židů, řádění Rudé armády, různí aktivní vlastenci, dezerce vojáků, zabírání německého majetku, řádění davu na ulicích, návraty Čechů z emigrace, politické rozdíly v nově se tvořícím státě a spousta dalšího. Je vidět, že autor si dal s knihou záležet a pro mě, jako učitele dějepisu, který právě probírá Odsun, je to výborné doplnění a rozhodně ji budu doporučovat dál.

cori
28.05.2017

Příběh se odehrává na malém středočeském městě od 9.května 1945 do ledna 1946, kdy jsou z města slavnostně odsunuti místní Němci. Autor se snažil do příběhu zakomponovat všechny možné příběhy a postoje, které přinesla doba (řádění revolučních gard, vraždy Němců a nepotrestání jejich vrahů, emigrace Židů po březnu 1939, totální nasazení, návrat přeživšího Žida, kariérismus a přivlastňování německého majetku, útěk ruského vojáka, zatýkání ruských předválečných emigrantů NKVD, tlak na vstup do KSČ,..)
Hlavní hrdina se nechává vléct dobou, není kariérista, chce zůstat neutrální a stranou. Brzy zjišťuje, že je jeho snaha marná, a začne pomáhat lidem, kteří jdou proti systému. Kniha končí velký výpraskem. Předpokládám, že Jindřich do KSČ nevstoupil a v 50.letech skončil v uranových dolech.