Příběh opravdového člověka

Příběh opravdového člověka https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56295/bmid_pribeh-opravdoveho-cloveka-65da8a05543e9.jpg 4 185 48

Kniha byla napsána podle skutečného příběhu, který se udál za Velké vlastenecké války. Nadporučík letectva Meresjev se po nerovném boji s nepřítelem ocitá s rozdrcenýma nohama daleko v týlu fronty. Po nesmírné námaze téměř třítýdenního putování dostane se do nemocnice, kde mu jsou amputovány obě nohy. Po překonání dočasné deprese rozhoduje se Meresjev, že se stůj co stůj opět stane stíhacím letcem. Po dlouhé, neobyčejně houževnaté přípravě ovládá Meresjev své protézy tak, že může i tančit. Jeho nadřízení pokládají za absurdnost, aby byl stíhačem beznohý, ale nakonec je jeho přání splněno. Román končí leteckým bojem, v němž Meresjev sestřeluje tři nacistická letadla. Vůle sovětského člověka přemohla všechny překážky. - Pro mládež přeloženo z ruského vydání z r. 1947. - Jaroslav Závada: Kdo je Boris Polevoj (doslov). knížka je z edice : KOD, číslo : 1 Ilustroval: Žukov... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Повесть о настоящем человеке , 1947

Gwaihir
22.02.2015 4 z 5

Vyprávění o strastiplném osudu kapitána Alexeje Maresjeva je skutečně příběhem opravdového člověka, ale je také něčím jiným, a sice vyjádřením veliké úcty k nezlomnosti lidského ducha, jíž muselo, tváří v tvář bezvýchodnosti, ve Velké vlastenecké válce prokázat mnoho mužů i žen, kteří často jen pouhou silou své vůle přežili a nakonec zvítězili, nad krutým nepřítelem i nad sebou samými. 85 %

LaKrec
30.10.2013 4 z 5

Četl jsem jako dítě a bylo to docela čtivé a zajímavé čtení. Každá země má své hrdiny a zde je to Alexej Meresjev,který se po amputaci vrací zpět na frontu. Na západní frontě by to mohl být například Douglas Bader z RAF.

crazyjuan
04.10.2013 3 z 5

Propaganda tehdejší doby, ovšem dobře napsaná. Jak měla Amerika a má dodnes svoje akční hrdiny, tak Sovětský svaz měl Alexeje Meresjeva. Knížku jsem četl asi v 15ti letech, rozhodně nenudila a dala se číst. Vrchol literatury to není, ale brak určitě také ne.

kika 13
03.02.2013 3 z 5

Pěkná knížka,mělo cenu ji číst.

otula
28.12.2012 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem si před pár lety přečetl i v originále, ačkoliv už mi ta ruština nejde tak jako před 20 lety.

ronyjihlava
08.06.2012 4 z 5

Pěkná knížka. Ať si říká kdo chce, co chce. Četl jsem ji v dětství, pak ještě v roce 2001. A určitě se k ní ještě vrátím. Válečný román, či spíše válečné drama. Prostě o válce zase trošku jinak .....

Bránolog
07.02.2012 3 z 5

Povinná četba, ale...První část, mrazivá zimní anabáze, pro dětskou duši strhující. Druhá část, pobyt v nemocnici, zoufale nudná. A ta třetí, akční, plná vzdušných soubojů, opět super. Možná (podvědomě) iniciační proces mého zájmu o letecké boje WWII.

pajonek
30.11.-0001

dětství - rok 1960 a seznámení se zimním plazem na osm - v KOD vyšla kniha medveděv v týlu nepřítele, kožedubova kniha sloužím vlasti a pokryškinovy křídla v boji - to bylo moje seznámení s válečnou literaturou...........a to mi zůstalo až do smrti , na válečné romány nedám dopustit, hodně jich mám ve svém zlatém fondu knih